שתף קטע נבחר

בן אליעזר: אפעל להעלאת שכר המטפלות

מאבקן של מטפלות התמ"ת מתחיל לשאת פרי: השר בנימין בן אליעזר שנפגש אתן אתמול אמר כי ימליץ לוועדה הבין-משרדית האחראית על קביעת השכר להעלות אותו, במטרה להשוות אותו לשכר המטפלות במועדוניות של ויצ"ו ונעמ"ת

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין בן אליעזר, מעוניין בהעלאת שכרן של המטפלות במשפחתוני התמ"ת. כך אמר אתמול (א') השר בפגישה שקיים עם נציגות המטפלות.  

 

טובי עמיר, מטפלת מאשדוד ופעילה בנציגות של המטפלות, שהשתתפה בפגישה, אמרה ל-ynet: "אמרנו בפגישה כי אנו סובלות מבעיות רבות, אך ביקשנו להתמקד בבעיה הבוערת ביותר - הדרישה להעלות את שכרנו. בנוסף, אמרנו לשר כי אנו מקוות שכעת ייפעל לפתיחת ערוץ קבוע להידברות בינינו לבין התמ"ת. שמחנו לשמוע את דברי השר, שהדגיש כי יפעל להעלות את שכרנו בשיעור של כ-1,200 שקלים בחודש, כמו שביקשנו. העלאה כזאת תשווה את שכרן לשכר המטפלות במעונות היום של ויצ"ו נעמת ואמונה".

 

מודע לעבודה הקשה

בן-אליעזר אמר בפגישה: "אני בהחלט מודע לעבודה הקשה שאתן עושות. אני רואה בעבודתכן גורם משמעותי המאפשר להורים רבים לצאת לעבוד, ובכך אתן גם מחזקות את המשק כולו. מסירותכן והשקעתכן אינה מוטלת כלל בספק.

 

"משרד התמ"ת אינו המעסיק של המטפלות במשפחתונים, ומי שקובע את שכרן היא הוועדה לפיקוח על המחירים במשרד האוצר, שבה שותפים נציגי משרד התמ"ת. עם זאת, ומתוך הבנה רבה לעלויות אותן אתן נאלצות לספוג, הכוונה היא בהחלט לסייע ולעזור, ולהמליץ בפני ועדת המחירים להעלות את התעריף. אין סיבה שאתן תקבלו שכר קטן מזה של המטפלות שעושות עבודה דומה במעונות היום ובצהרונים. אנו מקיימים דיונים במשרדנו וכן מול משרד האוצר, ואני מקווה שהחלטה בנושא תתקבל בהקדם".

 

על מי תוטל העלות?

עם זאת, בן אליעזר הדגיש כי ידרוש שהעלאת השכר תהיה מהסיוע שהמדינה מעניקה למשפחתונים ולא על חשבון ההורים. לדבריו, "לא אסכים בשום אופן שהעלות, כתוצאה מעליית שכר המטפלות, במידה ואכן נגיע למסקנה שכך צריך להיות, תוטל על ההורים - במיוחד בעת הזו של משבר כלכלי ומיתון".

 

התמ"ת מסייע ל-2,600 משפחתונים. המטפלות במשפחתונים מוגדרות כעצמאיות, אבל הממשלה, שמעניקה להן סיוע כספי והדרכה מקצועית, קובעת את שעות עבודתן ואת התעריף שהן רשאיות לקבות מההורים - כלומר, בפועל, פועלת כמעסיק שלהן. המטפלות מקבלות, כולל הסיוע הממשלתי ותשלומי ההורים, כ-7,000 שקלים בחודש, אך בשל ההוצאות הגבוהות על הפעלת המועדוניות הן משתכרות בפועל פחות משכר המינימום. על רקע זה, התארגנו המטפלות במסגרת ארגון "כוח לעובדים" והקימו ועד על מנת לשפר את תנאי עבודתן ואת שכרן. אחת מדרישותיהן, שנענתה היום, הייתה להיפגש עם שר התמ"ת. 

 

עד כה נענה התמ"ת לדרישות רבות שלהן שאינן קשורות לשכר, כולל שינוי שבוע העבודה שלהם מששה ימים בשבוע למתכונת הפעלה גמישה שמאפשרת להן לבחור בין  חמישה לשישה ימים; הורדת רף הדרישות להכשרתן; התקנת לחצני מצוקה, וביטוח לילדים.


פורסם לראשונה 19/07/2009 19:28

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התמ"ת בנימין בן אליעזר
צילום: אלכס קולומויסקי
הפגנה מטפלות משפחתונים
צילום: ירון ברנר
מומלצים