שתף קטע נבחר

צילום: גלית קוסובסקי

עומרי כספי ב-NBA: יותר פארקר, פחות שאראס

הפורוורד עשה היסטוריה, והיא שתשפוט אותו בעוד שנתיים. כדי להצליח, יידרש קודם כל להבין כי הקינגס בחרו בו כפועל שחור". אמיר בוגן מזכיר כי למרות החוזה, הפרס הכספי לא מובטח

עומרי כספי עשה את זה. הוא שחקן NBA. הישראלי הראשון אי פעם. יש לו חוזה לשנתיים ושכר נאה בצידו. היסטוריה... והיא זו שתשפוט אותו. המקום שלו אמנם מובטח בסקרמנטו, אבל מה שלחלוטין לא מובטח זה ההצלחה שלו שם. למעשה, הוא מרצה תקופת מבחן. שנתיים על תנאי. פסק הדין יינתן בסופן.

 

בבחירתם את כספי במקום ה-23 בדראפט, הקינגס לקחו הימור שכמעט ונכפה עליהם. בעצם זה תמיד כך בשלהי הסיבוב הראשון. מועמדי קבוצות האיכות הראשונה והשנייה אוזלים ואלו שנדרשים ללקט שאריות לאחר מכן, יכולים להתפלל ל"גניבות" או "מציאות". ההסכם הקיבוצי בליגה מאלץ את הקבוצות להעניק לרוקיז חוזה לשנתיים, תפקיד השחקנים להצדיק אותו.


עומרי כספי מתאקלם בסקרמנטו (MCT)

 

בשלב זה, ההתחייבות החוזית של הקינגס כלפי כספי היא דרישה בירוקרטית. אילוץ ממנו יוכלו להשתחרר כאמור רק ב-2011. הם לא יהססו לעשות כן במידה והוא לא יספק את הסחורה. כדי לעמוד בציפיות של מאמנו פול ווסטפול, עליו קודם כל להתאים את מפלס הציפיות שלו מעצמו. מוזר ככל שזה נשמע, אפילו להנמיך אותו.

 

זה מה שמבדיל בין טייריק אוואנס לכספי - שני נבחרי הסיבוב הראשון של הקינגס. הגארד מממפיס נבחר רביעי בדראפט כדי להשפיע מיידית, להוביל, אפילו להנהיג. הוא נמנה על קבוצת האיכות הראשונה, והציפיות ממנו בהתאם. לעומת זאת, הפורוורד הישראלי נבחר 19 מקומות אחריו כשחקן משלים. תוסף אנרגיה. נציג שירות לקוחות, או רענון לכוחות.


אוואנס, כספי וג'ון ברוקמן (Rocky Widner, Sacramento Kings)

 

מעבר להתאקלמות האישית בסקרמנטו הזרה והמשעממת (עיר הבנויה כפרבר ענק נטול מרכז שוקק או חיי לילה), הרחק מהמשפחה והחברים, כספי צריך להסתגל למעמדו החדש. מנקודת מבטו השאפתנית של כשרון צעיר ומבטיח, הוא רוצה להיות הטוב ביותר, לנסוק ככוכב. לפחות בשלב זה, מנקודת מבטו של ווסטפול, הוא עוד כלי מסגל רחב להשתמש בו. חבר בפלוגה המסייעת לכוכבים. מנקודת המבט העילי שלהם הוא עוד עשוי להיתפס כאיום.

 

קווין מרטין הוא הכוכב היחיד של הקינגס והוא זה שהכתיב עד כה את ציביונם - התקפי, אלגנטי, שברירי. בדיוק בגלל זה נבחר אוואנס - גארד גדול, פיזי ונבזי מהזן של גארי פייטון ובארון דייויס, ובסקרמנטו מצפים שיתפתח כמוהם (ולא כמו הרכז הנוכחי, בנו אודריך). לצד מרטין, בולטים הסנטר ספנסר האווס והפורוורדים ג'ייסון תומפסון, פרנצ'סקו גארסיה ואנדרס נוצ'יוני.


קווין מרטין עם המאמן הקודם רג'י ת'יוס (רויטרס)

 

מהמדיניות הלא מוכחשת של המנכ"ל ג'ף פטרי, עולה המגמה הברורה: הקינגס רוצים פחות כוכבים ויותר פועלים שחורים, נמרצים וקשוחים. נטולי פוזה. כספי, חברו הבשרני ג'ון ברוקמן (שנבחר בסיבוב השני) ושון מיי הבשרני אף יותר, שצפוי להצטרף, אמורים להיות כאלה. לוחמים מהספסל. כאלו שנלחמים בהגנה ובריבאונד, קופצים לכדורים אבודים, שאף אחד לא סופר אותם בהתקפה ואת הנקודות שלהם הם עושים משאריות ההתקפה. מלקטים אותן מהרצפה. 

 

כספי טעם מעט ממה שצפוי לו בשנתיים הקרובות בליגת הקיץ. "ניכר שהוא מתקשה, הוא לא הגיע בכושר גופני טוב", אמר ווסטפול אחרי אחת ההופעות הלא יותר מדי מרשימות של הישראלי בלאס וגאס והוא עצמו הודה בכך, אחרי שובו ארצה ביום ראשון.

 

"המשחק האמריקני שונה לחלוטין", אמר אחרי נחיתתו. "זה לא אותו כדורסל, לא אותו קצב, לא אותה מהירות ולא אותה אגרסיביות, אבל זה רק עניין של זמן ותרגול. בדיוק כמו שהאמריקנים צריכים להתרגל למשחק האירופי, אני אתרגל אליהם. לא הרגשתי שם שלא בנוח. אני יודע שאני חוזר לשם ויש לי חוזה לשנתיים".
 

הקצב שונה, המהירות, האגרסיביות, וכך גם הגישה כולה. מושג הקבוצה ב-NBA שונה לגמרי מזה האירופי, אליו כספי מורגל - כדורסל של שיתוף, חלוקת הכדור והשלמת תרגילים קבוצתיים מתחילתם ועד סופם.
עומרי כספי בליגת הקיץ

כספי בליגת הקיץ
יריבה תוצאה דק' ל-2 ל-3 ל-1 ריב' אס' איב' נק'
פיסטונס 86:77 23 8/3 - - 1 3 5 6
ווריורס 98:95 26 6/2 5/2 2/1 5 2 5 11
באקס 91:86 17 4/1 1/0 - 3 1 2 2
NBDL 105:89 25 6/2 3/1 4/3 4 2 4 10
ניקס 71:84 20 6/1 5/1 6/6 9 - 1 11
ממוצע 4:1 22.2 30% 28% 83% 4.4 1.6 3.4 8.0

 

בארה"ב מדובר בגישה אחרת לחלוטין, לפיה המערך הקבוצתי נועד לשרת את כוכביו ולמקסם את תפוקתם לטובת הצלחת הכלל. או במילים אחרות, תנו לכוכבים את הכדור ותגישו להם עזרה בכל דרך אפשרית. הם הרי יודעים מה לעשות איתו. 

 

כך זה עובד ב-NBA. הקבוצה מעוצבת על פי תוכנית אב, ולפיה הסגל כפאזל. מתחילים להרכיב אותו מהכוכבים ומשם ממשיכים הלאה למלא החלקים החסרים. לפעמים הם גדולים מדי על החור שנותר וזה לא תמיד טוב. כרגע כספי לא צריך לשאוף להיות גדול, עדיף לו פשוט להתאים. ואם זה לא עובד, אין לצפות שווטספול יילך לקראתו יותר מדי. יש לו קבוצה לנהל. קשיי ההסתגלות של שחקן בודד לא יעמדו בראש מעייניו. ל-NBA לא מגיעים כדי ללמוד ולהתפתח, אלא כדי לבצע. 


פול ווסטפול וג'ף פטרי. תוכנית אב (AP)

 

בליגת הקיץ, כספי קיבל 22.4 דקות בממוצע למשחק. במהלך העונה הסדירה הכמות הזו תחתך בחצי. זה לא חייב להיות רע. בעונה מפרכת של 82 משחקים, במהלכה בת זוגך הקרובה היא המזוודה (אותה לוקחים למסעות החוץ, לטיסות הרבות, ולמלון), יופעל עליו פחות לחץ לתרום. את הזמן יוכל לנצל להתאקלמות בסביבתו התובענית. בלי אימונים כמעט, אך המון עבודה בחדר כושר, כספי יצטרך לפתח את עצמו. כמעט אך ורק בעצמו. 

 

כדי לשרוד, כספי יידרש לשינויים לא פשוטים, והמהותי ביניהם נמצא בראש. כל כך הרבה שחקנים אירופיים הגיעו ל-NBA בגישה שהם הולכים לעשות את זה בגדול וחזרו עם הזנב בין הרגליים מיד עם תום החוזה. עם סיום המלכוד הבירוקרטי שקשר אותם לקבוצותיהם. הדוגמה המוכרת ביותר - שרונאס יאסיקביצ'יוס. מנצח באירופה, כינור שמיני בארה"ב. הוא ציפה שמאמניו יתאימו את עצמם לסגולותיו הטובות ולטובת שגשוגו, כשבעצם הובא מלכתחילה כשחקן משלים.


שרונאס יאסיקביצ'יוס. מה אני עושה פה? (AP)

 

כספי צריך לשאוף להיות פחות שאראס ויותר אנתוני פארקר, שקיבל על עצמו את התפקיד המשני שהוטל עליו והצליח. עם תום חוזהו בטורונטו, חתם

בקליבלנד. אם כספי יאמץ גישה זאת וישתלב בפרולטריון של שחקני המשנה, ייתכן ויצליח. אולי לא ככוכב, אבל כשחקן יעיל ונמרץ. פארקר, מאט הארפרינג, אדוארדו נאהרה... אין מה להתבייש במודל זה. אחרי ש"נהיית נוצ'יוני", אפשר להתחיל לשאוף "להיות דירק נוביצקי".

 

השחקן הישראלי הראשון ב-NBA יידרש להוכיח לקינגס ששווה להשקיע בו גם אחרי תום תקופת המבחן. שלא כדי לוותר על האופציה השמורה להם להארכת חוזה הרוקי שלו. כי עם כל הכבוד להיסטוריה שעשה, רק עוד שנתיים נדע איך תיצרב בזכרוננו: הבלחה מקרית לפרוטוקול, או קריירה מתמשכת. חלום מתוך שינה, או כזה שהתגשם אחרי היקיצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים