שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ארה"ב: קנס של מיליונים בגין התחשמלות דורסים

  לאחר שמאות דורסים וציפורים נודדות התחשמלו למוות, רשות המדגה וחיות הבר בארה"ב תבעה חברת חשמל מקומית לאחר שלא דאגה למגן את עמודי החשמל. בית המשפט גזר קנס חסר תקדים בסך 10.5 מיליון דולר שנועדו למגן עמודי חשמל ולסייע בפעולות מחקר ושימור של ציפורים ודורסים נודדים

  קנס חסר תקדים לחברת חשמל בוואיומינג, ארה"ב שלא דאגה למגן עמודי חשמל וגרמה למותם של מאות דורסים מוגנים ועופות נודדים אחרים. בית המשפט גזר על החברה קנס בסך 510 אלף דולר ו-900 אלף דולר לפיצוי על הפגיעה בחיות הבר. בנוסף, חייב בית המשפט את החברה לשלם בחמש השנים הקרובות סכום שיא של 9.1 מיליון דולר לארגוני טבע, על מנת שיוכלו לקיים פעולות מחקר ושימור בנושא עיטים זהובים ודורסים גדולים אחרים.

   

  רשות המדגה וחיות הבר בארה"ב החלה לפני כשנתיים בחקירת חברת החשמל "PacifiCorp" המספקת שרותים לכ-2 מיליון תושבים בארה"ב, בחשד שגרמה למותם של מאות דורסים שהתחשמלו על מתקנים ועמודי חשמל בבעלותה. פרקליטי החברה המואשמת, הודו באשמה בגין 34 עבירות על חוק הגנת הציפורים הנודדות, האוסר על כל אדם לפגוע או לקחת לידיו ציפור נודדת, ביניהם עיטים זהובים ועופות דורסים גדולים אחרים.

   


  החברה לקחה אחריות על מות הדורסים. עיט זהוב (צילום: עפר בהט)

   

  10.5 מיליון דולר למיגון, מחקר ופעולות שימור

  מחומר החקירה שהסתיימה בשנה שעברה, עולה כי חברת החשמל דיווחה כי מאז שנת 2007 מתו לפחות 232 עיטים זהובים, 46 ניצים, 59 ינשופים ו-193 ציפורים נודדות ממינים אחרים. כל הציפורים התחשמלו למוות ב-59 מתקני החברה.

   

  נוכח הודאתה של החברה באשמות, בית המשפט גזר עליה קנס בסך של 510 אלף דולר ותשלום פיצוי בסך של 900 אלף דולר.

   

  סכום הפיצוי נועד כדי לתמוך בפעולות מחקר ושימור של עיטים זהובים ודורסים אחרים המצויים באיזור וואיומינג, יוטה, איידהו ומונטנה באמצעות ארגוני טבע שונים הפועלים במדינות השונות.

   

  אך אם חשבו נציגי החברה כי בזאת תם העונש, בית המשפט החליט להעניק לחברה תקופת מבחן בת חמש שנים, במהלכה ייבחן אופן פעולתה בנושא הגנה על ציפורים.

   

  החברה תחוייב להשקיע 9.1 מיליון דולר בהקמת תוכנית להגנת בעלי כנף מהתחשמלות במדינה ועל ידי כך, להקטין את כמות מקרי המוות של עיטים זהובים ודורסים אחרים.

   

  ברשות המדגה וחיות הבר מציינים בחיוב כי החל מהרגע בו החברה נחקרה על ידי הממשלה, היא שיתפה פעולה באופן מלא. במהלך השנה האחרונה, חברת החשמל השלימה תוכנית להגנה על בעלי הכנף החולפים במדינה והשקיעה יותר מ-4 מיליון דולר כדי להטמיע את התוכנית בשטח.

   

  אם בשנת 2008 מיגנה החברה יותר מ-2,700 עמודי חשמל כדי למנוע התחשמלויות עתידיות של דורסים. השנה היא מתכננת למגן 5,000 עמודים נוספים. התובע מצד המדינה, ציין כי פעולות המיגון שנעשו עד כה, הן כתוצאה מהצלחת החקירה נגד חברת החשמל.

   

  "מזה מספר שנים, חברת החשמל נכשלה בנקיטת צעדים הולמים כדי להפחית את מספר עיטים הזהובים ושאר ציפורים נודדות שמתו ברחבי המדינה. אנו בטוחים כי גזר הדין יבטיח כי החברה תשקיע את המשאבים הדרושים, המדעיים והטכנולוגיים כדי להפחית את שיעורי ההתחשמלות במתקניה", ציינו במחלקת המדינה.

   


  צילום: רוני לבנה

  עיט שמש על עמוד חשמל המצוייד בשרוול פלסטיק (צילום: רוני לבנה)

   

  גם בישראל: דורסים נדירים מתחשמלים למוות

  גם בישראל ציפורים רבות נמצאות בסכנת התחשמלות דומה. מאות ציפורים, ביניהן גם ציפורים נדירות הנמצאות בסכנת הכחדה עולמית, מתות בארץ מדי שנה מהתחשמלות.

   

  הציפורים, לרוב דורסים ובעלי כנף גדולים, מתחשמלות כאשר הן נוחתות על עמודי חשמל שאינם ממוגנים. בעבר החלה חברת החשמל למגן חלק מהעמודים במסגרת פרויקט משותף של רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, אולם בשל העדר מימון מספיק הפעולות פסקו.

   

  בשנה שעברה הבטיח שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר כי כי חברת החשמל תחדש את תהליך רכש המתקנים המוגנים המונעים התחשמלות ציפורים וזאת במסגרת תוכנית מיגון בתקציב של כ-1.8 מיליון שקל לשלוש השנים הבאות, אך לדבריו, בשלב זה אושרה התוכנית לשנה הנוכחית בלבד.

   

  דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מציין כי בישראל התופעה פוגעת בציפורים רבות, ביניהם גם עיטי שמש נדירים. "לתופעה זו יש פיתרון קל וזול יחסית - מיגון העמודים על ידי מתקנים מפלסטיק ה"מולבשים" על העמודים ומונעים את ההתחשמלות", אומר אלון ל-ynet. 

   

  "לצערנו לעומת שנים קודמות, בהן חברת החשמל מיגנה את העמודים באופן קבוע ושיגרתי, בשנים האחרונות כמעט ולא נעשה מיגון, ואם נעשה כזה - הוא נעשה רק על עמודים שכבר התחשמלו עליהם הרבה ציפורים ולא מיגון מונע. החברה להגנת הטבע פועלת לקידום שיתוף הפעולה עם חברת החשמל, בכדי שמיגון העמודים ישוב להיות רציף ושגרתי, ויקיף כמות עמודים גדולה ככל שניתן". 

   

  מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל ממגנת ומיגנה אלפי עמודי חשמל בכל רחבי הארץ ובמיוחד באזורים בהם יש אוכלוסיות של עופות דורסים למיניהם, למניעת התחשמלותם. בין היתר, במסגרת פרויקט "פורשים כנף" המשותף לחברת החשמל, לחברה להגנת הטבע ולרשות הטבע והגנים. לצערנו, התוכנית נקלעה לקשיים, אולם חברת החשמל הקצתה תקציב להמשך מיגון העמודים לשמירה על העופות הדורסים. המיגון מתבצע בהתאם להנחיות החברה להגנת הטבע, שקובעת אילו קווים יש למגן. חברת החשמל תמשיך ותשמור על העופות הדורסים מפני התחשמלות, ככל שניתן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עשרות ינשופים התחשמלו. החברה תשלם קנס עצום
  צילום: צח גולדברגר
  לפחות 232 עיטים זהובים התחשמלו למוות
  צילום: עפר בהט
  מומלצים