שתף קטע נבחר

הרפורמה במינהל: פשרה בין קדימה לקואליציה

במסגרת הפשרה יוכנסו לחוק שלוש הסתייגויות של קדימה. הפשרה מנעה פיליבסטר של חמישים שעות רצופות, לאחר שקדימה הסירה את רוב הסתייגויותיה. ההצבעה הסופית תתקיים ביום רביעי

פיליבסטר מתיש של נאומים במשך 50 שעות רצופות, שתכננה סיעת קדימה על חוק הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל לפני אישורו הסופי, נמנע אמש (ב') בתיווכו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין. הקואליציה התפשרה עם הסיעה הגדולה באופוזיציה, והסכימה לאמץ בחוק שלוש הסתייגויות של קדימה בתמורה להליך מקוצר של הקריאה השנייה והשלישית.

 

הפשרה ציננה את להט העימות והסערה הפוליטיים, שעמדו להגיע לשיא בשלב החקיקה הסופי. לפיכך החלה הערב הקריאה השנייה בהצגה שקטה של תמצית

החוק מפי ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), שעמד בראש ועדת המשנה של ועדת הכלכלה אשר הכינה את החוק לאישורו הסופי.

 

שאמה ציין את מטרתו המרכזית של החוק - להעביר את חלקות המגורים והמסחר ביישובים העירוניים והכפריים לבעלותם הפרטית של הדיירים החוכרים. היקף הרפורמה מוגבל לכ-800 אלף דונם שהם 4%-5% אחוז מקרקעות המדינה.

 

לאחר מכן נשמעו בפחות במשך כחצי שעה קולות האופוזיציה הראשונים, שתקפו את הליך החקיקה החפוז וחזרו והזהירו מהסכנות והנזקים שבחוק. אולם עיקר הדיון בהסתייגויות נדחה להיום, והוקצו לו ארבע שעות בלבד - פחות מעשירית מהזמן המתוכנן - אחרי שקדימה הסירה את רוב ההסתייגויות. ההצבעות הנפרדות על ההסתייגויות ועל סעיפי החוק, וכן ההצבעה הסופית המכרעת, יתקיימו במרוכז ביום רביעי.

 

ההסתייגויות של קדימה שייכנסו לחוק משפרות אותו על פי הערות הביקורת העיקריות שנמתחו עליו במהלך דיוני הוועדה: כהונת יו"ר רשות המקרקעין - הגוף החדש שיחליף את מנהל מקרקעי ישראל - תוגבל לחמש שנים (בהצעת החוק היא לא הוגבלה בזמן). מטרות הרשות תוקנו ושופרו, כך שהיא תאזן בין צורכי שימור קרקעות המדינה לפיתוחן, ובין שיווק הקרקעות לשמירת עתודות קרקע לצורכי ציבור. עוד תוקן כי הקרקעות יוקצו בנוסף למטרות מגורים ועסקים גם לדיור ציבורי ולדיור עתידי.

 

המו"מ על ההסכמות ל"קיצור הדרך" של הצעת הממשלה לספר החוקים נמשך לאורך היום, והתפוצץ לפחות פעמיים עד שנמצאה הפשרה הגואלת. השיחות התקיימו בלשכת יו"ר הכנסת בין ח"כ מאיר שטרית (קדימה) ליו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד), בהשתתפות שר השיכון אריאל אטיאס, שר המשפטים יעקב נאמן ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי.

פורסם לראשונה 20/07/2009 22:31

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפורמה תעבור להליך מקוצר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים