שתף קטע נבחר

החרדים: "קווי המהדרין - עובדה מוגמרת"

בוועדת הרבנים לענייני תחבורה משדרים ביטחון לקראת גיבוש המלצות משרד התחבורה בעניין קווי המהדרין. הדובר שמעון שטרן ל-ynet: "בג"ץ לא יפסול את הקווים, הוא רק רוצה להסדירם; מחאת הרפורמים עושה לנו שירות טוב"

"לרפורמים ולמרצ לא יעזור כלום. קווי המהדרין הם עובדה מוגמרת" – כך אומרים היום (ג') בוועדת הרבנים לענייני תחבורה, על רקע ישיבתה המכרעת של הוועדה לבחינת ההפרדה באוטובוסים במשרד התחבורה. דובר ועדת הרבנים, שמעון שטרן, הסביר בשיחה עם ynet: "בג"ץ כבר דחה כמה פעמים את דרישת הרפורמים לבטל את הקווים ורק הורה להקים ועדה מיוחדת שתסדיר אותם. אם השופטים היו חושבים שאין להם מקום – לא היו מקימים ועדה".

  

שטרן סבור כי ההמלצות שמגבשת הוועדה יעסקו רק בצדדים הטכניים של הפעלת הקווים, כמו אופן התשלום של הנשים, השילוט באוטובוסים ותקנות נוספות – וברוח זו יפסוק גם בג"ץ בעתירה נגדם. לדבריו, כך משוכנעים גם היועצים המשפטיים של ועדת הרבנים לענייני תחבורה.

 

הדובר התייחס להפגנת מתנגדי ההפרדה הבוקר מול משרד התחבורה, ואמר: "מחאת הרפורמים דווקא עושה לנו שירות טוב. היא מוכיחה שמי שעומד מאחורי ההתנכלויות לציבור החרדי הם רק קבוצה קטנה, שולית ורעשנית שמנסה לכפות את דעתה על ציבור שלם".

 

על הטענות לפיהן ההפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית אינה דמוקרטית, אמר שטרן: "קווי המהדרין קיימים בארה"ב כבר קרוב לעשרים שנה, ואף אחד לא חושב שאמריקה היא לא מספיק דמוקרטית ופלורליסטית. שם אף אחד לא רואה פגם בכך שאנשים רוצים לנסוע באוטובוס על פי מצפונם האישי וכפי שההלכה מחייבת אותם"

  

"לציבור החרדי מגיע לקבל את הזכויות שלו"

הוא הוסיף כי גם במדינות אחרות, כמו ספרד ויוון, יש קרונות לנפרדים לנשים ברכבת, משום ש"מקשיבים להן ויכולים להבין את הצורך שלהן לנסוע בלי להצטופף ולהתכווץ בין גברים – שזו הסיבה העיקרית להתעקשות שלנו על קווי המהדרין".

  

"צר לי שאנשים קיצונים והזויים כמו הרפורמים ומרצ עדיין לא הפנים שלציבור החרדי מגיע לקבל את זכותו לא פחות מערבים וקבוצות אחרות", סיכם דובר ועדת הרבנים, "זהו צורך אלמנטרי של כל הציבור החרדי שאמר את דברו בעצרת הענק בירושלים לפני שלושה חודשים".  

 

בתחילת 2007 דן בג"ץ בעתירת המרכז לפלורליזם יהודי נגד קווי המהדרין והורה למשרד התחבורה – שסירב עד אז להתערב בנושא – להציג לבית המשפט את עמדתו בסוגיה. בעקבות כך הוקמה במשרד ועדה מקצועית שתמליץ לשר התחבורה איזו עמדה לנקוט בבג"ץ. חברים בה נציגי היועץ המשפטי לממשלה, משרדי התחבורה והמשפטים ומשרד ראש הממשלה.  

 

בחודשים האחרונים זימנה אליה הוועדה את נציגי התומכים והמתנגדים להפרדה בתחבורה הציבורית ומומחים לנושא וקראה גם לציבור לכתוב לה את דעתו. בינתיים אישר בית המשפט את בקשותיה לכמה דחיות לגיבוש המלצותיה, והיא אמורה להציג אותם בחודש ספטמבר. הבוקר, כאמור, היא מכונסת במשרד התחבורה לדיון מכריע בסוגיה. ההערכה היא כי המסקנות כבר כתובות וחבריה רק יתבקשו לאשרן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה חרדית בעד הקווים הנפרדים
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
הפגנה חילונית מול משרד התחבורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים