שתף קטע נבחר

ועדת המעקב: "ערכת ההמנון לבי"ס - אונס זהות"

"ערכת ההמנון", אותה יפיץ משרד החינוך, מעורר זעם בקרב הערבים: "אם יהיה ניסיון לכפות את 'התקווה' על בתי הספר הערבים, יהיה זה מעין ניסיון לאנוס את זהותם"

משרד החינוך השיק השבוע בטקס חגיגי "ערכת המנון", המיועדת להפצה בכל בתי הספר. הערכה אמורה לעודד הזדהות, מעורבות ומחויבות להמנון הלאומי ולערכיו. אולם, יש היום (ד') מי שמשווה את התוכנית ל"אונס".

 

"כפיית ההמנון על תלמידים ערבים - היא מעין אונס", אומרת יו"ר ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, ד"ר האלה אספניולי. לדבריה, "אם יהיה ניסיון לכפות את המנון 'התקווה' על בתי הספר הערבים והתלמידים הערבים, יהיה זה מעין ניסיון לאנוס את זהותם של התלמידים הערבים".

 

הערכה החדשה של משרד החינוך ללימוד ההמנון, מתייחסת להיבטיו השונים של "התקווה" - היסטוריים, ספרותיים ומוסיקליים, וכולל הצעות לפרויקטים ולעבודות גמר בעבור התלמידים. מטרתם של הפרויקטים והעבודות היא לעודד הזדהות, מעורבות ומחויבות להמנון הלאומי ולערכיו.

 

הערכה כוללת ספר ושני תקליטורים, הכוללים 40 הקלטות היסטוריות נדירות של ההמנון, ממחנות הריכוז ועד להכרזת המדינה, מאולם הקונצרטים ועד מועדון הרוק המקומי, מזמרת חזן בבית הכנסת ועד ברברה סטרייסנד ואפילו סאבלימינל.

 

במכתב לשר החינוך, גדעון סער, אומרים בוועדת המעקב של ערביי ישראל כי "אנו מתנגדים בתוקף ליוזמות כאלה, שאין בהן שום תועלת ורק יביאו להעמקת הניכור של התלמידים והמורים הערביים. אנו קוראים למשרד ולכבוד השר לכבד את הייחוד התרבותי והלאומי של 25% מהתלמידים במדינה, ואת זכותם לחינוך שיהלום את מציאות חייהם כחלק מאזרחי המדינה אך גם כחלק מן העם הערבי הפלסטיני".

 

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה לטענות הערבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
המנון בכפייה?
צילום: אורן אגמון
מומלצים