שתף קטע נבחר

תוקם קרן לעידוד פעילות כלכלית במגזר המיעוטים

משרדי ראש הממשלה, האוצר והתמ"ת פרסמו מכרז להקמת קרן השקעות משותפת עם המגזר הפרטי בהיקף של 160 מיליון שקל, שתסייע בהשבחת עסקים קיימים, תשקיע בהקמת עסקים חדשים ותלווה אותם בניהול השוטף

הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד התמ"ת פרסמו היום (ה') מכרז להקמת קרן השקעות פרטיות (פרייווט אקוויטי) אשר תכלול שותפות בין הממשלה למגזר הפרטי. זאת, במטרה להגביר את הפעילות הכלכלית במגזר המיעוטים.

 

הקרן אשר תוקם לתקופה של עשר שנים תבצע השקעות בעסקים במגזר המיעוטים ואמורה לסייע בפיתוח העסקים במגזר, בין היתר, על ידי השבחה ושדרוג של עסקים קיימים וסיוע בהקמת עסקים חדשים, הן ברמת הניהול השוטף והן ברמת התכנון האסטרטגי והמימון. הממשלה התחייבה להשקיע סכום של 80 מיליון שקל בקרן. הגורם אשר ייבחר במכרז יתחייב לגייס מהמגזר הפרטי השקעות נוספות בקרן בהיקף של לפחות 80 מיליון שקל נוספים.

 

במסגרת תנאי המכרז נקבע, בין היתר, כי הקרן תחויב לבצע את כל השקעותיה בתוך תקופה של 5 שנים מיום הקמת הקרן. לאחר מועד זה, הקרן תעסוק בהשבחה וליווי של העסקים בהם יבוצעו השקעות. הממשלה תהיה במעמד של שותף מוגבל בקרן, וההחלטות לביצוע השקעות בחברות לא יתקבלו על ידי נציגי המדינה, אלא ידי מנהלי הקרן בלבד.

 

כמו כן, בכדי לעודד את המציעים במכרז לגייס סכומים משלימים גבוהים ככל הניתן, על השקעת הממשלה, הוחלט כי ביום פירוק הקרן הממשלה תעביר לשאר השותפים בקרן 50% מכל תשואה עודפת מעל ל-5% שתקבל הממשלה על השקעה בקרן.

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, אמר: "שיתוף הפעולה בין הממשלה למגזר הפרטי, מתברר כהצלחה מתמשכת ונכון וראוי לשכפל אותה למגזר המיעוטים. הממשלה וראש הממשלה רואים חשיבות כלכלית ראשונה במעלה למצות את פוטנציאל הצמיחה הגלום במגזר זה ויש בכוונתנו לפעול בשורה של אמצעים לקדמו".

 

החשב הכללי, שוקי אורן, אמר כי על מנת להקים קרן יעילה ואפקטיבית שתענה הן על הצרכים הייחודיים של מגזר המיעוטים והן על דרישות קרנות ההשקעה הקיימות במשק, נעשתה בחודשים האחרונים עבודה מקיפה לבחינת שוק הפרייווט אקוויטי בישראל ולבחינת צרכי העסקים. זאת, במטרה לנצל את פוטנציאל הצמיחה הגלום במגזר המיעוטים. עוד הוסיף, כי הוא מקווה שהשקעות הקרן יבוצעו מוקדם ככל האפשר, במטרה לסייע לעסקים אלו בהתמודדות עם המשבר הכלכלי העולמי והמיתון אשר פוגעים כיום במצב התעסוקה במגזר המיעוטים. 

 

מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה, איימן סייף, אמר: "מדובר באירוע היסטורי. מדובר ביוזמה ממשלתית ראשונה מסוגה שגובשה במשרד ראש הממשלה בשנה וחצי האחרונות, שמטרתה להקים גוף השקעות משמעותי אשר ישקיע בעסקים במגזר המיעוטים. זו הפעם הראשונה שהממשלה יוזמת ומקימה קרן השקעות פרטית בכלל ואני שמח שהיוזמה הראשונה היא עבור מגזר המיעוטים. קרן זו תביא לחיזוק משמעותי של עסקים במגזר המיעוטים הן מבחינת האשראי והן מבחינת הרמה הניהולית".

 

השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, בירך על המכרז ואמר: "אני פונה לקרנות המובילות במשק לקחת חלק בניסיון חלוצי זה ולמנף את הפוטנציאל האדיר שקיים בחברה הערבית. העתיד הכלכלי של ישראל טמון בשילוב אזרחיה הערבים".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ברוורמן
צילום: דנה קופל
מומלצים