שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "האם המרעיבה" שוחררה; הפרקליטות תערער
  לפי החלטת נשיאת בית משפט השלום בירושלים, האם החשודה בהרעבת בנה הקטן, תשתחרר למעצר בית בביתה - עם ילדיה. היא לא תוכל לראות את הבן המאושפז עד ל-5 באוגוסט. השופטת: אם היו טענות על דו"ח הפסיכיאטר, למה לא אמרתם כלום אתמול? הפרקליטות תערער עוד היום

  האם המדינה תערער על הפסיקה? נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולמית דותן, החליטה בצהריים (יום ו') שהאם החשודה בהרעבת בנה תשוחרר למעצר בית בביתה ותוכל לראות את ילדיה. עם זאת, היא קבעה כי "יש ראיות לכתב אישום", וגם ציינה כי "בכל הנוגע לילד, הראיות סותרות בעוצמה רבה את דעתו של הפסיכיאטר ד"ר יעקב וייל". השופטת לא איפשרה לאם לראות את הבן המאושפז עד ל-5 באוגוסט. הפרקליטות מערערת על ההחלטה.

   

  השופטת גם החליטה לאפשר את העברת הילד מהדסה למוסד אחר, וקבעה כי "נוכח הראיות לכאורה עולה עילת מסוכנות של המשיבה כלפי הילד. העילה נקבעת חרף חוות דעתו של ד"ר וייל כלפי הילד".  

   

  ynet חושף עוד פרטים על הפסיכיאטר שבמוקד הפרשה:


  מסתודדת עם עורך דינה (צילום: דודי ועקנין) 

   

  לאחר שעיינה בכל חומר החקירה שנאסף וגם צפתה בקטעים מהסרטונים המצולמים מבית החולים, בהם נראית האם מנתקת את בנה מהצינורית שהוחדרה לו, אמרה השופטת: "קיימת בחומר החקירה אינדיקציה לחשש שעבירות מסוימות אולי בוצעו גם בילדים האחרים של המשפחה", אך מתחה ביקורת על המשטרה: "ראוי היה שהמשטרה תחקור באופן יסודי ומקיף יותר את החשד ביחס למעשים כלפי הילדים האחרים במשפחה".

   

  היא הוסיפה בעניין זה: "נראה לי, מקריאת החומר, שמה שנעשה בעניין הוא דל ביותר ואין בו תשתית מספקת להוראת מעצר לצרכי חקירה. אמירה פה ואמירה שם, באופן כללי וסתמי ומבלי שהדברים הובהרו דיים מפי האומרים ובראיות אחרות שצריכות להיות מצויות במקומות הרלוונטיים, אינן מספיקות בשלב שבו המשיבה הייתה כבר נתונה במעצר די ארוך ומשוחררת בתנאים מגבילים מזה שמונה ימים".  

   

  השופטת זימנה את שני הצדדים לדיון בדלתיים סגורות. לדיון הופיעו האם החשודה, אמהּ, בני משפחה, פרקליטה, עו"ד דוד הלוי, הרב אברהם פרויליך, אצלו שהתה האם במעצר בית עד כה ודודי זילברשלג. מנגד הופיעו ראש צוות החקירה, רב-פקד אלי כהן ונציגת הפרקליטות, עו"ד מעיין רימון.

   

  בשלב מסוים, יצאה עורכת הדין רימון להתייעץ, וניכר היה שאינה שבעת רצון מההחלטה. היתה לכך סיבה טובה. השופטת מתחה ביקורת על עמדת הפרקליטות כלפי חוות הדעת הפסיכיאטרית של הד"ר וייל: "קשה לקבל את התפנית החדשה והנוקשה מאוד שעשתה המבקשת (הפרקליטות) כלפי חוות הדעת של ד"ר וייל, תוך גלישה להערות ביקורתיות הנשמעות כערעור על סמכותו המקצועית וטיב העבודה שהשקיע במקרה זה".


  מימין: ד"ר יאיר בירנבאום בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

    

  אתמול לא קיבל הפסיכיאטר המחוזי בירושלים, ד"ר משה קליאן, את חוות הדעת של ד"ר יעקב וייל לגבי המסוכנות של האם, לפיה היא יכולה לחזור לחיק משפחתה וילדיה. השופטת קיבלה את עמדת הסניגור, שאם עמדת הפסיכיאטר היתה תומכת בממצאי המשטרה והפרקליטות - איש לא היה מערער על קביעותיו. "ברור שחוות דעת של פסיכיאטר שבדק את המשיבה, גם אם נמצאים בה פגמים לא מעטים על דרך ניסוחה או פרטים בלתי רלוונטיים הכלולים בה, יש לה משקל לכאורה גדול יותר".

    

  בתגובה להחלטת בית המשפט אמר עורך דינה של האם דוד הלוי: "אנו שבעי רצון מהחלטת בית המשפט שקיבל את עמדתנו באופן מוחלט וקבע כי האם תוכל לחזור לביתה ולילדיה וכן קבע כי הילד יועבר מבית החולים הדסה לבית משפחה". בעניין הטענה שהאם מסוכנת, אמר פרקליטה, עו"ד דוד הלוי: "זה מבוסס על הערכה בלבד".

   

  השופטת דותן לא התנתה את החזרה של הילדים הביתה והאם הביתה בדרישה שייחקרו על ידי חוקרי ילדים של משרד הרווחה. האב התחייב כבר שלוש פעמים להביא את הילדים לחוקר ילדים אך לא עשה זאת למרות שבדיונים קודמים טענו במשטרה ובפרקליטות שיש להם עדויות על כך שיש חשד ששני ילדים נוספים נפגעו. 

   

  דודי זילברשלג אמר כי "עצם העובדה שיתאפשר לאם לפגוש את ילדיה זה כבר הישג גדול. אנחנו מקווים שזה יקרה עוד לפני כניסת השבת. הפרקליטות עשתה אתמול טעות של ממש כאשר ביקרה את הדו"ח של הפסיכיאטר". זילברשלג אמר כי השופטת סיפרה להם בדיון שנשארה בבית המשפט כל הלילה כדי לקבל את ההחלטה והיא שלמה עם ההחלטה.

    

  בדיון השתתף גם ד"ר יאיר בירנבאום, המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה. "אנחנו מצדנו הבענו נכונות לשחרר את הילד כבר מחר, בתנאי שיהיה אחריו מעקב צמוד על-ידי גורמים מתאימים שיקבע בית המשפט. לצערי, עקב ויכוחים הנושא הזה לא עלה יפה". הבוקר נודע על עוד הטרדות שקיבלו בני משפחתו של בירנבאום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האם החשודה ועורך דינה
  צילום: דודי ועקנין
  ד"ר יאיר בירנבאום
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים