שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הקוד להלבנת הכספים: "מביא 55 גמרות"

  ה"ניו-יורק פוסט" האמריקני דיווח כי מקלטות שנמסרו לבולשת בפרשת הלבנת הכספים שמסעירה את הקהילה היהודית בארה"ב, עולה כי החשודים עשו שימוש במונחים מעולם התורה על-מנת להוציא לפועל את תוכניותיהם

  כשר זה לא: הרבנים, ושאר חברי הקהילה היהודית, המעורבים בפרשת מכבסת הכספים שהרעישה את ארצות-הברית, השתמשו במונחים דתיים על-מנת לתאר את העברות הכספים, באמצעות רשת של קרנות צדקה יהודיות. כך עולה ממסמכי חקירת הבולשת האמריקנית בפרשה, שחלקים מהם פורסמו היום (שבת) בניו-יורק פוסט.

   

  מהראיות שנאספו נגד הרבנים עולה כי הם עשו שימוש בשם הקוד "גמרא" על-מנת לסמל כסף מזומן. כך למשל עולה מהמסמכים כי אחד החשודים בפרשה, סולומון דואק, אמר לרבי מרדכי פיש מברוקלין כי הוא "מביא 55 גמרות, ואז אראה אותך". זאת, כשכוונתו הייתה להלבין המחאה בסך של 55 אלף דולר.

   

  פיש, מורה לתורה בבית הכנסת "שבת אחים" בברוקלין, המנהל כמה וכמה ארגוני צדקה, ענה לו בתגובה: "מתי אתה רוצה ללמוד?" כשכוונתו לברר מתי העברת הכספים תתבצע. כל חילופי הדברים הללו הוקלטו על-ידי דואק, החוט המקשר בשלוש הפרשות השונות, ומי שהפך למודיע של הבולשת.

   

  כעת חושדת הבולשת כי במהלך שלוש השנים האחרונות הצליחו הרבנים להלבין סכומים של כ-3 מיליון דולר. זאת, על-ידי שימוש בגמ"חים – קרנות שנועדו באופן מסורתי לספק תרומות לנזקקים בנושאי חתונות, לימודים, מוצרי תינוקות ועוד.

   

  כך למשל חשוד היזם משה אלטמן כי עשה שימוש בגמ"ח "שפע חיים" שבבעלותו, על-מנת להורות לדואק להעביר לגמ"ח המחאה בסך 75 אלף דולר. אלטמן הפקיד את ההמחאה, חתך עמלות, והחזיר לדואק 63,750 דולרים במזומן.

   

  סכומי כסף נוספים עברו ככל הנראה דרך שאול קסין, הרב הראשי הקשיש של קהילת שערי ציון בברוקלין, העומד גם בראש ארגון צדקה בשם "חברת מגן ישראל", ששוויו כיום 6 מיליון דולר. קסין חבר, לפי החשד, לרבי אליהו בן חיים, מנהיג קהילת "אוהל יעקב" בדיל שבניו-ג'רזי. לפי החשד, בן חיים עשה שימוש בעמותת "יחווה דעת" ובקרנות הצדקה של קהילתו, על-מנת להלבין מיליוני דולרים.

   

  החקירה, שהחלה בעניין סחר באיברים בשוק השחור וזיוף תיקי-יד של מעצבים, הפכה לפרשת שחיתות בהיקף אדיר. הכסף המזומן במסגרת הפרשה הסבוכה, שכוללת גם שחיתות במוסדות שלטון, עבר במעטפות ולפי "ניו-יורק טיימס" אפילו בקופסת דגנים מסוג "אפל ג'אקס", בה הוטמנו 97 אלף דולרים בשטרות.

   

  התובע האמריקני ראלף מארה ג'וניור אמר במסיבת העיתונאים בה נחשפו פרטים על הפרשה, כי "החשדות מציירים תמונה מבישה של מנהיגי דת שמובילים צוותי הלבנת כספים, ופועלים כראשי ארגוני פשע. הם השתמשו במוסדות צדקה לכאורה ככלים ל'כיבוס' מיליוני דולרים שהושגו בדרך בלתי חוקית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מעצר הרבנים
  צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג
  חשוד. קסין
  צילום: רויטרס
  מומלצים