שתף קטע נבחר

מדבדב: על הדוב הרוסי להפוך לאטרקטיבי יותר

"הדימוי הזה קרוב ללבי", אמר הנשיא הרוסי כשנשאל על "הדוב הרוסי". בראיון לטלוויזיה הרוסית, שבועות ספורים אחרי פגישתו עם אובמה, דיבר על הצורך בשיפור התדמית והיחסים עם המערב

הדוב הרוסי צריך להפוך לאטרקטיבי יותר כדי לזכות בכבוד ברחבי העולם ולא יוכל להתחזק בלי יחסי חוץ טובים יותר - כך אמר היום (א') נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, בראיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה הרוסי NTV. לדבריו, "על התדמית שלנו להיות נוחה יותר לאלו שבקשר עמנו".

 

"אנו לא צריכים להיות דוקרניים ולא נגישים, אך בה בעת עלינו להיות מסוגלים להגיב בנוקשות, בהתאם לנסיבות", הוסיף מדבדב, בקטעים מהראיון שפירסם הקרמלין לקראת שידורו. כשנשאל אם הוא חש שלא בנוח עם תדמית רוסיה כדוב, השיב מדבדב, ששם משפחתו נובע אף הוא מהמילה "דוב": "הדימוי הזה קרוב ללבי".

 

מדבדב נטל בשנה שעברה את הנשיאות מידי ולדימיר פוטין, שבתקופת כהונתו בת שמונה השנים ידעה רוסיה שגשוג כלכלי, על רקע העלייה במחירי הנפט והגז, וחיזוק בגאווה הלאומית שנחלשה מאז ימי המלחמה הקרה. מדיניות החוץ התקיפה של פוטין, רצונו לחזק את הצבא והעימות שלו עם המערב על מגוון נושאים עורר מחדש חששות מפני מלחמה קרה חדשה.


מדבדב: עלינו לקיים יחסים נורמליים עם העולם (צילום: AFP)

 

עם זאת, מאז נפגעה הכלכלה הרוסית קשות, בעקבות המשבר הפיננסי העולמי והירידה במחירי הנפט, מ-140 דולר לחבית לפני שנה לכ-60 דולר כיום. עקב כך גבר במערב החשש מפני האפשרות שרוסיה תבחר לבודד את עצמה. פוטין, כיום ראש הממשלה הרוסי, נותר אהוד ממדבדב, וחוסר האמון שלו כלפי המערב זוכה לתמיכה בקרב רוסים רבים.

 

"עלינו ליצור מדינה מודרנית, תחרותית"

במסר ללאומנים מבית, אמר מדבדב כי שיפור היחסים עם המערב הם אינטרס רוסי, וכי שגשוג יסייע לשיפור תדמיתה של המדינה בניכר. "אם אנו רוצים להציג את הדימוי הנכון לעולם, עלינו לפתור את הבעיות הדחופות ביותר, ומכל לכל הבעיות החברתיות והכלכליות שלנו", אמר הנשיא. "אנו שואפים ליצור מדינה מודרנית, תחרותית. נוכל ליצור מדינה כזאת רק אם נקיים יחסים נורמליים עם העולם".

 

דברי מדבדב נאמרו על רקע פגישתו לאחרונה עם הנשיא האמריקני, ברק אובמה, שנועדה להביא ל"אתחוּל" היחסים בין שתי המדינות. רוסיה וארה"ב דנות בימים אלו באמנה חדשה לצמצום כלי הנשק הגרעיניים ובשיתוף פעולה בכל הנוגע לתנועת הכוחות האמריקנים הנלחמים באפגניסטן. מדבדב גם שיבח את השיפור בשיתוף הפעולה עם ארה"ב בכל הנוגע לאיראן וצפון קוריאה.

 

למרות ההתקרבות בנושאים הרבים, נותרו חילוקי דעות משמעותיים בין המדינות, כמו למשל בסוגיית ההצטרפות לנאט"ו של רפובליקות סובייטיות לשעבר, כגון אוקראינה וגאורגיה, ותוכנית ארה"ב להציב טילי הגנה במזרח אירופה. מדבדב הבהיר כי יש גבול לנכונות הרוסית להתפשר לטובת שיפור היחסים עם ארה"ב. "אנו מביטים בלי קנאה בעוד שמדינות אחרות מפתחות יחסים עם שותפינו הבינלאומיים, ובכלל זה עם שותפה חשובה כמו ארה"ב, אך אנו לא חושבים שנכון יהיה לגרור מדינות אחרות לתוך בריתות צבאיות ופוליטיות בניגוד לרצון עמיהן", אמר ביחס לאוקראינה וגאורגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על דובים וזהות לאומית. מדבדב
צילום: AFP
עם אובמה והתותח של הצאר. ארכיון
צילום: AP
מומלצים