שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סיכום מחושב

  רגע לפני הוצאת אוסף ראשון, מספר עמיר בניון מדוע הקליט את שיריו מחדש ושופך אור על הקריירה החדשה כמרצה בקורס על מוזיקה ויהדות. בואו לשמוע את אחד השירים, "געגועים לדמיון"

  המילה "סיכום" לא מלחיצה את עמיר בניון. "היא לא מפחידה במדינה שלנו", הוא אומר, "כי פה כבר אין חוקים, אז סיכום אומר מבחינתי שאני יכול להתחיל הכל מאפס". הסיכום הזה, שבעצם מרמז גם על התחלה חדשה בחייו של בניון, מגיע בצורת אוסף חדש בשם "שעה של אור" שייצא בקרוב ויושק במופע גדול וחגיגי ב-27 באוגוסט בבריכת הסולטן בירושלים. באוסף החדש מופיעים גם שישה משיריו הישנים שבניון הקליט בביצועים חדשים. כאן תוכלו להאזין ל"געגועים לדמיון", אחד השירים שזכו להקלטה מחודשת.

   

  מסתבר שההחלטה להקליט את הביצועים מחדש נובעת גם מסיבות אישיות של בניון וגם כלכליות. "הקלטות ישנות מסוימות לא שייכות לי ומובן שמן הסתם אף אחד לא ייתן לי את הכסף עליהם", אומר בניון, "והאמת שהביצועים החדשים נשמעים כמו שאני מרגיש את השירים היום, איך שאנחנו מבצעים אותם בהופעות. יש בהם משהו אחר ואני מרגיש שזה הדבר הנכון לעשות. זו לא השקעה רק ביצירתיות אלא גם בקהל שרוצה משהו חדש".

   

  בניון, כמובן, ידוע לא רק בזכות שיריו ויצירותיו אלא גם במאבקו מול חברות תקליטים, ארגוני מוזיקה וגם מול הכנסת, בכל הקשור לשמירה ואחזקה בזכויות יוצרים. בעקבות המאבק הזה, בניון מודה כי במהלך הזמן הקשר עם הקהל הפך להיות מיוחד הרבה יותר. "לקהל ולי יש מערכת יחסים מאוד יפה וניגשתי לאוסף בגלל התגובות של הקהל", הוא אומר, "לא הייתי חושב להוציא אותו לבדי, אבל בתקופה האחרונה, מהופעה להופעה, אנשים מציינים את העובדה שאני אולי אחד האמנים היחידים שאין להם אוסף".

   

  המורה בניון

  אבל בניון לא חוגג רק אוסף: בקרוב מאוד הוא הולך לקחת צעד ראשון בכיוון שונה מעט ולהפוך למורה. בתחילת החודש הבא, בניון ישיק סדנת מוזיקה ויהדות באוניברסיטת תל-אביב, שתימשך על פני 15 מפגשים. הסדנה מיועדת לצעירים עם רקע במוזיקה, שמעוניינים ללמוד הלחנה ויצירה שתעסוק בתכנים יהודיים. "ארגון 'ראש יהודי' פנה אליי עם ההצעה הזו וחשבתי על כך הרבה, מכיוון שלא היה לי ניסיון בכך. האמת שעדיין אין לי, ואומרים שכל הכלים בעולם נגדי", אומר בניון.

   

  "אבל אני חושב שיש נקודה יפה שאני יכול להעביר דרך הסדנה. זה משהו קצת מעבר למוזיקה. בגלל שאני לא כל כך חי עם איזושהי חוקיות בתחום המוזיקלי, דווקא הייתי רוצה להגיד שהחוסר חוקיות זהו החוק הכי פשוט. זו לא פילוסופיה אבל צריך להרגיש את זה כשמנגנים ושרים. הרעיון שלי הוא להוכיח שהכל אותו דבר ושאין חדש תחת השמש, ושכל החידושים טמונים דווקא בנו ואיך אנחנו נכנסים לתמונה. אבל לפני הכל, הייתי מואד שמח לעשות משהו טוב לאחרים ולעצמי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יריב אלדד
  בניון. אין חדש תחת השמש
  צילום: יריב אלדד
  לאתר ההטבות
  מומלצים