שתף קטע נבחר

קנדה: חשוד בפיגוע בבית כנסת ירצה באוניברסיטה

שלושה צרפתים והישראלית עליזה שגריר נהרגו בפיצוץ ליד בית הכנסת קופרניק בפריז ב-1980. החשוד במעשה, לבנוני המתגורר בקנדה, נמצא בהליכי הסגרה לצרפת, אך בינתיים הוא קיבל עבודה חדשה: מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטה באוטווה. משפחתה של שגריר: הצדק הקנדי משונה, אבל הצרפתים לא יניחו לו

הקריירה השנייה של הטרוריסט מצרפת. חסן דיאב, תושב קנדה, נמצא כיום בהליכי הסגרה לצרפת, שם הוא נחשד בפיגוע הקטלני שאירע בפריז לפני 29 שנים. מזה שנה הוא במעצר בית, אך אתמול (יום ג') הוא קיבל אישור לצאת מביתו פעמיים בשבוע, לאחר שקיבל הצעת עבודה מפתה - ללמד קורס לסוציולוגיה באוניברסיטת קרלטון. בניה של הנרצחת הישראלית בפיגוע הביעו בשיחה עם ynet צער על המהלך, אך אמרו כי הם סמוכים ובטוחים שדיאב ייתן את הדין בצרפת.

 

דיאב (55) הוא יליד לבנון ממוצא פלסטיני שהיגר לקנדה בשנת 1993 וקיבל אזרחות. בשנה שעברה הוצא צו מעצר נגדו בצרפת בחשד שביצע את הפיגוע הקטלני בבית כנסת בפריז ב-1980. דיאב חשוד שהטמין מטען חבלה על גבי אופנוע במרחק של מטרים ספורים מבית הכנסת ברחוב קופרניק. בפיצוץ נהרגו שלושה צרפתים והישראלית עליזה שגריר. הפיגוע  עלול היה להיות קטלני עוד יותר אם היה מתרחש כעבור דקות ספורות, כשקהל המתפללים היה יוצא מהתפילה. 


זירת הפיגוע ברחוב קופרניק בפריז, אוקטובר 1980 (צילום ארכיון: AFP)

 

משטרת קנדה עצרה את דיאב בשנה שעברה בעקבות בקשת הסגרה שהגישה צרפת. בינתיים, התביעה בפריז המשיכה לגבש נגדו תיק מפליל, הכולל בין היתר את דרכונו הלבנוני שעימו נכנס למדינה זמן קצר לפני הפיגוע.

 

בגלל הבקשה קבע בית המשפט באוטווה שבקנדה כי דיאב ישהה במעצר בית ויענוד אזיק אלקטרוני. אולם כעת מתברר כי דיאב קיבל אישור לצאת מביתו ולעבוד בזמן ההליכים המשפטיים להסגרתו.

 

החשוד קיבל משרה יוקרתית באוניברסיטת קרלטון, שם ישמש כמרצה. עורך דינו, רוד סלר, אמר במהלך דיון בבית המשפט כי מרשו ילמד קורס מבוא לסוציולוגיה באוניברסיטה פעמיים בשבוע. השופט נעתר לבקשה בתנאי שדיאב ייצא מביתו אך ורק כשהוא מלווה באשתו, ראניה טפאלי.

 

הקהילה היהודית זועמת: הרוצח ילמד?

לין מודי, דוברת האוניברסיטה, אישרה כי דיאב ילמד סטודנטים. בדבריה לעיתון הקנדי "ונקובר סאן" אמרה הדוברת כי "הוא קיבל חוזה ללמד, מאחר שהמרצה שמעביר את הקורס נאלץ לעזוב באופן מפתיע".

 

במהלך הדיון בבית המשפט שנערך אמש הופיע דיאב עם אשתו. השניים ביקשו מבית המשפט להורות למשטרה להשיב להם פריטים שנלקחו מדירתם במהלך חיפוש שנערך לבקשת צרפת. לטענתם, החיפוש והחרמת הפריטים הינם בלתי חוקיים, אולם התביעה בצרפת הסבירה כי מדובר בראיות שישמשו במשפט המתוכנן.

 

מיכה שגריר, בנה של עליזה שנרצחה בפיגוע בצרפת, אמר ל-ynet בתגובה כי "זה באמת מאוד מאכזב לראות שהאיש שיש נגדו בקשת הסגרה מצרפת ממשיך לחיות וללמד כאילו לא היו דברים מעולם. הצדק בקנדה הוא מאוד משונה, אבל אני סומך על הצרפתים שלא יניחו לו".

 

בנה השני של עליזה המנוחה, אורון שגריר, אמר כי הוא מתקשה להבין אילו סטודנטים ירצו ללמוד אצל אדם שרצח ארבעה אנשים ופצע עשרות חפים מפשע. "אנחנו מצטערים שהאוניברסיטה בקנדה מאפשרת לו ללמד, אבל

אנחנו גם יודעים וסומכים על הרשויות בצרפת שיעשו הכל כדי להביא להסגרתו ולהעמידו לדין. לנו אין כוונה לפנות לאוניברסיטה, אלא אנחנו מעדיפים לחכות לדיון בהסגרה", אמר.

 

ארגון "בני ברית קנדה" גינה בחריפות את החלטת ההנהלה באוניברסיטת קרלטון להעסיק את דיאב, חרף היותו חשוד בפעילות טרור וברצח של ארבעה בני אדם. בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי דיאב "גבה את חייהם של חפים מפשע רק משום שהיו יהודים אשר ביקשו להתפלל בבית הכנסת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלסתרון של דיאב שפורסם בצרפת
צילום: AFP
עליזה שגריר ז"ל
יהודים על הכוונת. הפיגוע בפריז (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים