שתף קטע נבחר

סקר: 64% מהישראלים רוצים בית מקדש

מי יודע מה קרה בט' באב? האם יש הצדקה לציין אירוע שהתרחש לפני אלפיים שנה והאם אנחנו מעוניינים בקאמבק של המקדש בירושלים? סקר ynet-גשר בסימן חורבן הבית

רבים מאזרחי ישראל צמים - או מתאבלים בדרכם - על חורבן בית המקדש הראשון והשני, בצום תשעה באב. כמה מהם באמת מצפים לבניין הבית השלישי? סקר ynet יהדות ועמותת גשר מגלה כי שני שליש מהציבור רוצים שבית המקדש יוקם מחדש, ובהם כמעט חצי מהחילונים. על השאלה "מה קרה בט' באב"? השיבו כולם נכון, והרוב גם סבורים שיש מקום לזכור ולציין אירועים היסטורים כאלה – אף שאירעו לפני אלפיים שנה.

  

סקר ynet-גשר  נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 516 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית: 4.3%±.

 

השאלה הראשונה בסקר הייתה "לפי מה שאתה יודע,

מה קרה ב-ט' באב?", והנשאלים הפגינו בקיאות מרשימה: 97% השיבו שחרב בית המקדש, 2% - "לא יודע", ורסיסי אחוזים התפזרו בין "משה רבנו מת", "התחילה השואה" ו"רצח ארלוזורוב". השליטה המלאה בחומר מאפיינת את כלל המגזרים – חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים.

  

בחלק השני נשאלו המשתתפים האם היו רוצים שבית המקדש יוקם מחדש. 64% השיבו בחיוב – בהם 33% ש"מאוד רוצים" ו-31% ש"די רוצים", ו-36% בשלילה – 31% "לא כל כך" ו-5% "בכלל לא". פילוח להגדרות דתיות מלמד כי לא רק החרדים והדתיים מצפים לבניין הבית - 100% ו-97% (בהתאמה), אלא גם הציבור המסורתי – 91% (!) ורבים מהחילונים – 47%.

 

והאם בכלל יש הצדקה בציון אירוע שהתרחש

לפני אלפיים שנה בהיסטוריה היהודית? 80% סבורים שכן, 13% אמרו שלדעתם יש לציין רק אירועים שחשובים למדינת ישראל, ו-7% פסקו: "לא, וכדאי שנפסיק 'לסחוב' איתנו משאות כבדים מהעבר". מניתוח התוצאות עולה כי גם במקרה זה הנתונים חוצים את כל ההגדרות הדתיות – מ-74% מהחילונים הסבורים שנכון לציין מועדים כתשעה באב ועד 100% מהחרדים שהשיבו כך.

  

מנכ"ל עמותת גשר, הרב דני טרופר, אמר ל-ynet בתגובה לתוצאות הסקר: "אנו עם בעל חיבור היסטורי מדהים. בית המקדש חרב לפני 1939 שנה, וכמעט שני שליש מכלל האוכלוסייה רוצים שהוא ייבנה מחדש - כולל 47% מהחילונים. אינני חושב שמדובר כאן בהצעה מעשית, אבל נראה שתשעה באב באמת מהווה יום של זיכרון משמעותי לרוב העם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכותל. תמונת ארכיון
צילום: רויטרס
בית המקדש. הדגם
Gettyimages Imagebank
הרב טרופר. זיכרון משמעותי
מומלצים