שתף קטע נבחר

סרטן בבית-ספר בקריית-גת: מקרה שביעי בעשור

"המקרה הזה ישבור אותנו", אמרו מקורבים להנהלת ביה"ס, אחרי שעוד תלמיד לקה בסרטן. חמישה כבר מתו. בעירייה מבקשים לשמור על איפוק, אך מודים: "נדלקה נורה אדומה"

בעשר השנים האחרונות מתו חמישה מתלמידי בית הספר היסודי "שפרינצק" בקריית-גת מסרטן מסוג יואינג-סרקומה. תלמיד אחר חלה במחלה והחלים, והיום (ה') נודע שתלמיד שביעי לקה בסרטן הקטלני. בקרב הורי התלמידים שוב התעוררה בהלה, ורבים ביקשו להעביר את ילדיהם לבתי ספר אחרים בעיר.

 

מקורבים להנהלה אמרו כי "בית הספר ידע בעבר בהלה כזו והיתה עזיבה המונית. אחר כך הייתה תקופת רגיעה והורים החלו לרשום שוב את הילדים ללימודים,

אבל המקרה הזה ישבור את בית הספר". המקרה החדש הוא של תלמיד בכיתה ג', שחש ברע כשבילה עם הוריו בחופשה בחו"ל. עם שובו ארצה, נשלח לבדיקות, שבהן התבררה האמת המרה - הוא חולה בסרטן, ויש חשש כבד שמגובר באותו סוג שממנו מתו שאר הילדים. 

 

בית הספר "שפרינצק" נמצא ברובע הפרדס, שגם בו תחלואת הסרטן גבוהה מהממוצע. בעבר טענו התושבים כי אנטנות של החברות הסלולריות, שהותקנו בבתים פרטיים, הן הגורם העיקרי לכך. בעקבות זאת, מימנו לפני כשש שנים ההורים בבית הספר בדיקה פרטית, בה התגלה כי באזור המוסד רמת הקרינה גבוהה פי 10 מהמותר בחוק.

 

עם זאת, לפי בדיקה שהוזמנה מהמכון בנחל שורק ומומנה על ידי עיריית קריית-גת, רמת הקרינה אינה חורגת מהמותר. ההורים סירבו להאמין לתוצאות הבדיקה, והנושא נותר בלתי פתור. טענה נוספת שהעלו ההורים, היא שמבני האסבסט המצויים בשטח בית הספר הם גורם מסרטן. בשל כך, נהרסו המבנים המסוכנים. 

 

התלמידים אסף הרשקוביץ, רעות צבאן, רפאל חי, תמיר אוחנה וטל אביטבול כבר מתו מהמחלה, ומשפחות שלמות נאלצו להתמודד עם הטיפולים הקשים,

האשפוזים המתישים, והאובדן. התלמיד ששרד את המחלה אובחן בשלב מוקדם, וכך ניצלו חייו. כיום הוא נער בריא, אך נמצא במעקב קפדני.

 

הממונה על הרווחה בעירייה, חיים שלום, עסק בנושא בעבר, והיום, עם היוודע המקרה הנוסף, אמר: "בעבר הושמצתי קשות בשל העובדה שעמדתי בראש המאבק לביצוע בדיקות וסריקות, וסברתי כי לא ייתכן כי שתי בדיקות שנעשו באותה תקופה יובילו לתוצאות נגדיות. אני מאמין שאין צורך להבהיל את ההורים, אך יש להתריע מפני האפשרות - והאור האדום נדלק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעות צבאן, אחת מקורבנות הסרטן בבית הספר
צילום רפרודוקציה
רפאל חי
צילום רפרודוקציה
תמיר אוחנה
צילום רפרודוקציה: גדי קבלו
מומלצים