שתף קטע נבחר

ההתעללות בשריון: נחקר מפקד גדוד 74

אחרי הדחת מפקד הפלוגה, בעקבות פרשת ההתעללות שנחשפה ב-ynet, נחקר מפקד גדוד 74. מפקד העוצבה: "ההתנהגות בגדוד - נורמה של תת-תרבות עבריינית"

חקירת פרשת ההתעללות בחיילים בפלוגת הזאבים של גדוד 74, שנחשפה ב-ynet, עולה מדרגה. ל-ynet נודע כי אמש (יום ה') נחקר במצ"ח מפקד גדוד 74, סגן-אלוף נרי. עם זאת, לא ברור האם החקירה הייתה תחת אזהרה או לא. נראה כי החוקרים החלו לבחון, בהוראת בית הדין, אם יש פן פלילי בהתנהלות של המפקדים הבכירים בגדוד.

 


חיילים נכפתו על הקרקע

 

מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אייל זמיר, שהחליט אתמול לרשום הערה פיקודית למפקד גדוד "סער" הנוכחי וקודמו בתפקיד, בגין אחריותם לאירועים, הגדיר את ההתנהגות בה "נורמות של תת-תרבות עבריינית". מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן, הודח לפני ימים ספורים ונשפט ל-30 ימי מאסר בפועל. אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, החליט להדיחו לאחר שהוצגו בפניו ממצאי התחקיר.  


כולם ידעו, ושתקו

 

מפקד חטיבה 188, אלוף-משנה אילן לביא, קבע כי מפקד הפלוגה לא הגן על חייליו ואף אישר את מסכת ההתעללויות. הוא ציין בסיכום התחקיר כי המעשים המחפירים באו לידי ביטוי בנורמות בזויות ובאיבוד שליטה של כל שדרת הפיקוד בפלוגה.

 

תת-אלוף זמיר קבע כי המעשים שבוצעו, לרבות ענישה אלימה, היו בידיעת המפקדים בפלוגה. התחקיר חשף דוגמאות רבות ומשפילות לאופן שבו נהגו בחיילים חדשים. בין היתר, קיבלו אלה פקודה לאכול שאריות מזון, ספגו מכות, קשירות, נשיכות וכתובות שונות המעידות על "צעירוּת". חלק נכבד מהאירועים נעשו לנגד עיניהם של יתר חיילי המחלקה, על מנת להעצים את ההשפלה.


טקסי השפלה. "תת-תרבות עבריינית" 

   

כל המעורבים באירועים החריגים נשפטו על ידי מפקד החטיבה לעונשי ריתוק ומחבוש בפועל. חלק הורחקו מהחטיבה והודחו מתפקידי לחימה. שני מחזורים של חיילים ותיקים בפלוגה פוזרו ושובצו מחדש בחטיבה ובאוגדה. מפקד האוגדה הציג את תחקיר האירוע לכלל המפקדים מרמת מפקדי המחלקות בחטיבת השריון ובמספר יחידות נוספות למניעת הישנות אירועים מסוג זה.

 

עורכי הדין בני קוזניץ ועידן פסח, המייצגים את אחד הנאשמים בפרשה, אמרו כי התחקיר, כמו גם ההחלטה להדיח את המ"פ ולנקוט בצעד של הערה פיקודית נגד מפקד הגדוד הנוכחי וקודמו מעידה כי טענתם בבית הדין, לפיה מדובר באירוע שהושרש בפלוגה מזה שנים - מקבלת משנה תוקף. "לא נכון לבוא בטענות נגד חיילים זוטרים על מה שהיה נהוג ומקובל בגדוד זה שנים רבות", אמר עו"ד קוזניץ, "יש לחקור את כל שדרת הפיקוד".

 

עו"ד זרי חזן, בא-כוחו של חשוד נוסף, אמר כי "עתה נחשף כי נורמות ההתנהגות הקבועות ביחידה הותוו על-ידי הדרג הפיקודי הבכיר ולא על-ידי הדרג הזוטר, אליו שייכים החיילים העצורים, שהם לבדם נחקרו בפרשה עד כה. מתחילת הפרשה טענו כי מרשי פעל לפי הנורמות שהיו קבועות ביחידה מימים ימימה, את אותם טקסי חניכה הוא עבר בעצמו, וכעת טענה זו הוכחה. לאור השינוי שחל בעמדת צה"ל וההבנה כי המפקדים הבכירים ידעו, משמע הסכימו בשתיקה לכל הפעולות שהתבצעו, נדרוש את שחרורו של מרשי לאלתר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצלקות שנותרו
מצ"ח חוקרת
צילום: מורן שביט
"לחקור את הפיקוד". עו"ד בני קוזניץ
עו"ד חזן. מכוון לדרג הבכיר
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים