שתף קטע נבחר

סעודיה לישראל: צעדים בוני אמון לא יביאו שלום

אחרי שגם 200 חברי קונגרס דרשו ממנו "צעדים דרמטיים" ונורמליזציה עם ישראל, שר החוץ הסעודי נפגש בוושינגטון עם הילרי קלינטון ורק תקף את נתניהו: "מסיטים את תשומת הלב מנושאי היסוד. שלום לא יבוא צעד אחר צעד, יש לסכם מראש"

סעודיה מתעקשת: בלי שינוי מדיניות מצד ישראל, לא תהיה נורמליזציה. אחרי פגישתו עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, אמר אמש (יום ו') שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל, שאין כל טעם במחוות בשעה ש"ממשלת ישראל מנסה להסיט את תשומת הלב מבעיות היסוד". מוקדם יותר שלחו יותר מ-200 חברי קונגרס מכתב למלך הסעודי, במחאה על ההתעלמות מהבקשות האמריקניות בעניין.

 

לדברי אל פייסל, ישראל מסיטה את הדיון מהיוזמה הסעודית לגבי "סיום הכיבוש שהחל ב-67' והקמת מדינה פלסטינית, ומתעסקת בנושאים משניים כמו שיטות תעופה אזרחיות ושאלות אקדמיות".

 ככל הנראה הוא התכוון לשאיפה הישראלית שמטוסים יוכלו לטוס מעל סעודיה.

 

שר החוץ הסעודי הבהיר כי "הגיע הזמן שכל אזרחי המזרח התיכון יחיו חיים נורמליים", אבל לדעתו "מדיניות של צעד אחר צעד לא השיגה ולא תשיג שלום. ביטחון זמני וצעדים בוני אמון לא יביאו שלום. מה שנדרש הוא גישה כוללת שתגדיר את התוצאה הסופית כבר מההתחלה: גבולות, ירושלים, מים, פליטים וביטחון".

 

הוא פירט ואמר ש"כל העולם יודע איך ההסדר חייב להיראות: נסיגה מכל השטחים הכבושים כולל ירושלים, פתרון צודק לפליטים ופתרון הוגן לבעיות המים והבטחון".


קלינטון. "למיטשל יש רעיון ברור לחידוש המשא ומתן" (צילום: AP)

 

לדברי אל פייסל, "ישראל חייבת להחליט אם היא רוצה שלום אמיתי, שנמצא בהישג ידה, או אם היא רוצה להמשיך לערפל וכתוצאה מכך להוביל את האזור לחוסר יציבות ואלימות. השאלה אינה מה העולם הערבי יציע - זה כבר נקבע. השאלה היא האם ישראל מוכנה בתמורה לשלום מלא להחזיר את השטחים הכבושים שמעולם לא היו שלה".

 

קלינטון מצדה שבה וקראה למדינות ערב לבצע צעדים בוני אמון עם ישראל, ואמרה כי ממשלו של אובמה "רוצה שמדינות ערב, כולל חברינו בסעודיה, יפעלו איתנו כדי לצעוד לעבר שיפור היחסים עם ישראל, לתמוך ברשות הפלסטינית ולהכין את עמיהם לאימוץ השלום שיושג בסופו של דבר בין הפלסטינים לישראלים".

 

מזכירת המדינה נפגשה עם השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, עם שובו מהמסע האחרון לאזור. לדבריה, מיטשל חזר "עם רעיון ברור מהי הדרך הטובה ביותר לחדש את המשא ומתן", אך לא פירטה.

 

אדוני המלך, מה עם המחוות?

אתמול שיגרו יותר מ-200 צירים בבית הנבחרים האמריקני מכתב לעבדאללה מלך סעודיה, שבו הביעו אכזבה מההתעלמות הסעודית מבקשתו של הנשיא ברק אובמה שהממלכה תנקוט צעדים לנורמליזציה ביחסיה עם ישראל.

 

במכתבם מתחו הצירים ביקורת ישירה על שר החוץ הסעודי, שאמר לאחרונה כי סעודיה לא תעשה שום צעד "משלה" לקידום התהליך. בעוד אל פייסל נועד עם קלינטון בבניין מחלקת המדינה, הפצירו חברי בית הנבחרים בממלכה לנקוט צעד דרמטי ומיידי לקידום התהליך.

 

הצירים הזכירו כי נשיא מצרים, אנואר סאדאת, הגיע לירושלים ב-1977, וחוסיין מלך ירדן פתח במגעים עם ישראל זמן רב לפני שחתם עמה על הסכם השלום. "אנו מאוכזבים מהתגובה הפומבית של ממשלתך לבקשת הנשיא אובמה. במקום להביע נכונות לשבור מחסומים בין הערבים לישראלים, שר החוץ שלך הודיע שסעודיה לא תעשה דבר בדרך לנרמול היחסים לפני שיוחזרו כל האדמות הערביות", כתבו חברי בית הנבחרים למלך עבדאללה.

 

הנבחרים האמריקנים ביקשו ממלך סעודיה להפגין מנהיגות, "ולנקוט מחוות דרמטיות כלפי ישראל, בדומה לצעדים שנקטו מנהיגי מצרים וירדן. אנחנו מאמינים שצעד כזה מצדך יעזור לפתוח את הדלת, ויחזק את היוזמה שהציג הנשיא אובמה בקהיר". מכתב דומה מועבר לחתימה בין חברי הסנאט האמריקני.

פורסם לראשונה 31/07/2009 22:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעוד אל פייסל. "שאלות אקדמיות"
צילום: רויטרס
קלינטון. מצפה לצעדים
צילום: AP
מומלצים