שתף קטע נבחר

שנתיים אחרי נפילת חפציבה: אלף משפחות מחכות

חלק מהדירות כבר בנויות, אבל כל משפחה עדיין נדרשת להוסיף כ-100-אלף שקל, והבנקים לא תמיד עוזרים. לקוחה שממתינה: "הבנקים מה איכפת להם? הדירה מוכנה, צריך רק להיכנס. כבר שילמנו 970 אלף שקל, שהולכים לאבדון"

"אנחנו על סף התמוטטות עצבים. כל הרכוש שלנו נמצא בקרטונים, וכל יום אנחנו ישנים אצל מישהו אחר. אם ניקח עוד משכנתה, נצטרך להוסיף עוד 2,000 שקל רק לפרוצדורה - וזה לא עסק. הבנקים מה איכפת להם? הדירה מוכנה, צריך רק להיכנס. כבר שילמנו 970 אלף שקל, שהולכים לאבדון".

 

 

כך, שנתיים אחרי התמוטטות חפציבה, מתארת מלכה מסר, עובדת מדינה ואמא לילדה בת 3 חודשים, את החיים בהמתנה לבית. כמו מאות לקוחות אחרים, מסר שילמה מקדמה על דירת 4 חדרים בהר חומה, וכיום היא צריכה להוסיף 130 אלף שקל, כדי שתוכל להיכנס לדירה החדשה שלה.

 

היום לפני שנתיים התמוטטה חברת הנדל"ן, ובינתיים נמסרו רק כ-550 דירות לכ-1,600 משפחות שרכשו נכסים בפרויקטים הכלולים בהסדרים עם הבנקים. כ-1,000 דירות נוספות נמצאות כרגע בשלבי בנייה, כשבתוכן גרות כמה מאות משפחות שפלשו לדירות בימים הראשונים לקריסת החברה. אז מה אם הדירה לא גמורה, אין מטבח והמשפחות טרם קיבלו את הזכויות הרשמיות בדירות.

 

תוסיפו לאלו גם כ-70 משפחות שרכשו דירות בפרויקט מחסיה, ומחכות לתרומה מהבנקים כי לא היה להן בנק מלווה, וכ-44 רוכשים נוספים של פרויקטים בישוב אלעד.

 

הבנייה בפרויקטים האלו הסתיימה, אבל המשפחות לא קיבלו את הזכויות בדירה, כי הבנקים טוענים שהם נתנו הלוואות לאחים אלישיוב שרכשו בעבר את הדירות הללו, וביטלו את הרכישה ללא גרירת משכנתה. בענין זה הגיש המנהל המיוחד של הפירוק הזמני, עו"ד יצחק מולכו, בקשה למתן הוראות להשלים את רישום הזכויות על-שם רוכשי הדירות.

 

"הכל בשביל בית מטופש"

הבעיה העיקרית היא במה שמכונה "המתווה השלישי", בו נדרשו רוכשי דירות לשלם בשנית 30% מסך כל התשלומים שביצעו בזמנו על חשבון הדירה ושלא שולמו לבנקים לחשבון הליווי. מולכו הצליח לסדר שאת יתרת התשלום יעבירו הבנקים. אבל הבנקים לא מאשרים משכנתאות נוספות לדיירי חפציבה, כדי שיוכלו לשלם את הסכום הנוסף.

 

עופרה שורקי, אם לשניים, קיבלה רק השבוע אישור למשכנתא נוספת כדי להשלים את הסכום האחרון - 155 אלף שקל - שיאפשר לה לקבל את הדירה שלה בהר חומה. שורקי שילמה את רוב הכסף כשרכשה את הדירה, ונאלצה לחכות עד עכשיו כדי לקבל מימון לתוספת הכספית.

 

"יש לנו הוכחות ששילמנו את הכסף לבנק, אבל אין לנו ערבויות. בשנתים האלה הפסדנו כל כך הרבה כסף שלא הצלחנו לחיות. הכל בשביל בית מטופש. מאז המקרה, אין לנו הכנסה, פתאום הודיעו לנו שנוסף על הכסף שנדרש, רוצים מאיתנו עוד אחוז ורבע מערך הדירה. זה טירוף. עכשיו אני מקווה שהכול סוף סוף יסתדר ואת ראש השנה נחגוג בבית שלנו".

 

אבל גם אלו שקיבלו דירה, עדיין לא מרוצים. "בינואר שילמתי 110 אלף שקל נוספים וקיבלתי מפתחות", מספרת ג. "נכנסתי בחוסר כל לדירה שאין בה מטבח אפילו, כך שנאלצתי להשקיע עוד כסף - שלא ממש היה לי".

 

הכתבה מתפרסמת הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט של חפציבה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים