שתף קטע נבחר

הנגיד רכש במאות מיליונים; הדולר זינק בכ-3.3%

סטנלי פישר פתח את הארנק והוציא מעל מיליארד שקל כדי למנוע את היחלשות הדולר. בתגובה זינק המטבע האמריקני ב-3.286% ושערו היציג נקבע על 3.866 שקלים

הנגיד פתח את הארנק: הדולר זינק היום (ג') ונקבע בתום המסחר מעל שער של 3.8 שקלים, לאחר שבנק ישראל הוציא על פי ההערכות יותר ממיליארד שקלים כדי למנוע את היחלשות הדולר. זאת, בהתאם להודעת בנק ישראל אתמול על שינוי שיטת ההתערבות שלו בשוק המט"ח. בסיום המסחר זינק הדולר ב-3.286% ושערו היציג נקבע על 3.866 שקלים.

 

בכיר בבנק ישראל אמר ל-ynet, כי למרות שהוא ובכירים אחרים בבנק אינם יודעים את סכום הדולרים המדויק שרכש הבנק היום, "לא אפול מהכסא אם יאמרו לי שמדובר בכמה מאות מיליוני דולרים, ואפילו 700 מיליון". רוב הערכות בשוק הן מעט סולידיות יותר ועומדות על  250-500 מיליון דולר שנרכשו היום. זאת, בנוסף ל-250-300 מיליון דולר שנרכשו אתמול.

 

מדובר בצעד דרמטי, בו הוזרמו יותר ממיליארד שקלים לשווקים לרכישת הדולרים. בצעדו זה מאותת בנק ישראל לספקולנטים על כוונתו לתמוך בדולר ובענף הייצוא - בניגוד להערכות שנשמעו בקרב גורמים בשוק שהבנק ייאלץ להפסיק את רכישת הדולרים שהובילו להיחלשות הדולר.

 

גורם במערכת הבנקאית הסביר מה עומד מאחורי המהלך: "לא מדובר בתגובה לתנודה חריפה נוכחית בשער הדולר. הלך המחשבה הוא כוחני, כשם שבא הבריון השכונתי ומכניס מכות רצח, כך עושה בנק ישראל - אחר כך מפחדים ממנו וכל מה שהוא צריך זה לתחזק את הפחד מדי פעם כשהמשמעת מתרופפת".   

 

מבנק ישראל נמסר ל-ynet ש"אין בכוונת הבנק להילחם במגמות עולמיות - ברור שהיחלשות הדולר בעולם תשתקף גם בשער השקל-דולר; אך אם נראה שלא חל שינוי בשער הדולר-אירו, או שאין מתאם בין השינוי העולמי לתנודות מול השקל, אנו נפעל". בכל הנוגע לחשש מאינפלציה מבהירים בבנק שהם סופגים את השקלים באמצעות פקדונות הבנקים והמק"מים על מנת שלא לחרוג מיעד האינפלציה (1%-3%). 

 

על אף התבטאותו לעיל, בנק ישראל מקפיד על "דממת אלחוט" בכל הנוגע להיקף היומי של רכישות הדולרים, לאחר שהודיע אתמול כי הוא שובר כלפי מעלה את מחסום ה-100 מיליון. הסיבה לכך היא שפרסום היקף הרכישה המוגברת היומית עלול לשחק לידי הספקולנטים ולנטרל את מטרת המהלך.

  

אתמול

אתמול נחלש הדולר ב-1.24% ושערו היציג נקבע על 3.743 שקלים. אולם מיד לאחר פרסום הודעת בנק ישראל הגיב הדולר בזינוק.

 

טרם מסע הרכישות של הנגיד ההודעה לא נתפסה כדרמטית כל כך. "בהודעה של בנק ישראל אין הרבה חדש", אמר ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של הראל, בשיחה עם ynet, "הם אמרו דברים דומים לפני שבוע בהחלטת הריבית. אין שינוי במדיניות זה רק חזרה על הדברים, משמעות ההודעה היא שבנק ישראל לא מתכוון להפסיק את ההתערבות בשוק המט"ח".

 

"שער החליפין התנודתי נקבע בשבועות האחרונים כתוצאה מהציפיות של השחקנים והמשקיעים לגבי מועד הסיום של ההתערבות של בנק ישראל, והתגובה שראינו לא בהכרח תהפוך למגמה. כרגע, בטווחים הקצרים, הנטייה לייסוף של השקל או לפיחות שלו הם די סימטריים. בטווחים היותר ארוכים - של שנה, השקל צפוי להתחזק מול הדולר".

 

גם האירו התחזק היום בשיעור חד של 3.856%, בעקבות התחזקות הדולר מול השקל, ושערו היציג נקבע על 5.5622  שקלים. אתמול התחזק האירו ב-0.161% ושערו היציג נקבע על 5.3557 שקלים. 

 

השתתפו בהכנת הכתבה: צבי לביא, אליצפן רוזנברג וגיל קול


פורסם לראשונה 04/08/2009 10:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדולר זינק בעקבות הרכישות
צילום: AP
מומלצים