שתף קטע נבחר

"250 אלף עובדים יתחילו לקבל יותר מהמינימום"

כך מעריכה ההסתדרות - לאחר שחתמה על הסכם בענף הניקיון עם נציג החברות. לפי ההסכם, העובדים יקבלו תוספת של 20% לשכר המינימום, יעברו לפנסיה מקיפה, ויקבלו ביטוח למקרי נכות או מוות אף בחצי השנה הראשונה לעבודה

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני חתם היום (ב') על הסכם ענפי בענף הניקיון, מול יו"ר החברות לניקיון ותחזוקת מבנים בלשכות המסחר, דרור אטרי. מדובר בהסכם ראשון שנחתם בענף מאז שנת 1976. לטענת ההסתדרות, ההסכם משפר את תנאי העובדים בענף במספר סעיפים: העובדים יקבלו תוספת של 20% לשכר המינימום; הם יעברו לפנסיה מקיפה, במקום פנסיית חובה ויחול עליהם ביטוח למקרי נכות או מוות - אף בחצי השנה הראשונה לעבודה.

 

להערכת ההסתדרות, ההסכם ייכנס לתוקף תוך 3 חודשים. זאת, עם חתימת שר התמ"ת על צו הרחבה. בחודשים האחרונים חתמה ההסתדרות על הסכמים ענפיים נוספים בענף הסיעוד, רשתות השיווק והשמירה - והם צפויים לקבל צו הרחבה בהקדם.

 

בהסתדרות מעריכים שכ-600-700 אלף עובדים במשק משתכרים שכר מינימום. במשרד התמ"ת ההערכות הן שמדובר ב-500 אלף עובדים. בהסתדרות מעריכים שבשל ההסכמים יירד מספר המשתכרים שכר מינימום בכ-250 אלף. כך שמדובר בירידה של כ-36%-50% במשתכרי שכר המינימום, בהתאם לשוני בהערכות הגורמים.

 

עלות עדכון השכר - על חשבון הלקוחות

עוד מציינים בהסתדרות ש"יש לנו סיבות טובות להאמין שההסכמים יקויימו, בשל הכנסת מנגנוני אכיפה שיזמה ההסתדרות בחקיקה, כגון האפשרות לשלול רשיון של חברות שמירה וניקיון במקרה של הפרת זכויות עובדים והטלת אחריות פלילית על מעסיקים אשר לא ישלמו את תוספות השכר הקבועות בהסכמים".

 

אטרי מסר ל-ynet ש" הענף מוביל מהלך שיתרום רבות לעובדים בענף ויתקן עוולות של שנים. עם מתן צו הרחבה להסכם יחולו תעריפי סף של שכר המינימום הענפי החדש על כל החברות הפועלות במשק הישראלי וכך גם במשרדים הממשלתיים - עם פרסום הוראת שעה של החשב הכללי באוצר.

 

אך על מי תיפול העלות הנוספת, עקב עדכון השכר הענפי, בהסכמים חתומים? אטרי מבהיר שהעלות הנוספת תיפול על צורך השירות. "על מנת שחברות הניקיון יוכלו לשלם לעובדיהן את התעריפים המוסכמים החדשים - לקוחותיהן המקבלים את השירות יישאו בעלות התוספת לשכר המינימום. לא מדובר על פתיחת הסכמים שנחתמו אלא על עדכונם לפי חוק בהתאם לתעריפים החדשים".

 

ההסכם בענף הניקיון

  • לפי ההסכם העובדים יקבלו תוספת שכר של 20% לשכר המינימום בשנתיים הקרובות (תוספת של 5% ב-4 פעימות). אם העובד משתכר מעל למינימום, יושלם שכרו ל-20% מעל שכר המינימום. תוספת השכר נקבעה כ"שכר מינימום ענפי". כך שאי תשלום שכר המינימום הענפי ייחשב עבירה פלילית.

 

  • הפרשות העובד והמעסיק לקרן הפנסיה יגיעו בהדרגה, בתום 6 שנים, לפנסיה מקיפה של 17.5% - הגבוהה מפנסיית החובה הקיימת במשק מתחילת 2008 ושעומדת על 15%.

 

  • העובדים יקבלו ביטוח ריסק של 150 אלף שקל, למקרה של נכות או מוות ב-6 החודשים הראשונים בהם אינם מבוטחים בביטוח פנסיוני. עד כה העובדים לא היו זכאים לביטוח זה בחצי השנה הראשונה להעסקתם. 

 

  • מספר ימי המחלה להם זכאי העובד יגדל ל-24 ימים בשנה לעומת 18 לפי החוק הקיים.

 

  • ההסכם יעניק זכות שימוע לפני פיטורים לעובדים קבועים (המועסקים מעל שנתיים) ואיסור על הפחתת שכר וקנסות שרירותיים.

 

  • עוד יקבלו העובדים: תשלום נוסף עבור עבודה בחגים ושי לחג בפסח וראש השנה.

 

  • הסעות לעובדים בזמן שאין תחבורה ציבורית.

 

  • חופשה בגין נישואים או לידה.

 

בנוסף, קביעת עלות המינימום של שעת עבודה בענף תאפשר להתאים את המכרזים בענף להסכם. משמע, המעסיקים יוכלו לשלם את כל הזכויות הכלולות בהסכם, לאור העובדה שכל החברות בענף המתמודדות במכרזים יתבססו על אותם תנאי מינימום ענפיים.

 

ענף השמירה

להסכם בענף השמירה שנחתם בנובמבר 2008 הוציא שר התמ"ת צו הרחבה והוא נכנס לתוקף. לפי ההסכם עובדים יקבלו תוספת של 2.5% לשכר המינימום בפריסה לשנה והם יעברו מפנסיה חובה לפנסיה מקיפה (בד"כ הפרשה של 17.5% מהשכר על ידי המעסיק והעובד). גם העובדים בענף השמירה ייהנו מביטוח ריסק, בתנאים שפורטו לעיל.

 

כמו כן, תשלומי אגרות על נשק, השתלמויות, מטווחים, הוצאת רישיון נשק והוצאות נוספות לא יחולו על העובדים - אלא על המעסיק. עוד מקנה ההסכם לעובדים זכות שימוע לפני פיטורים אם עבדו יותר משנתיים. ההסתדרות וחברות השמירה אף הסכימו להגיע לקריטריונים למתן תו תקן לחברות, שיינתן בידי מכון התקנים או בידי ועדה משותפת לשמירת חוקי העבודה וזכויות העובדים בענף.

 

ענף הסיעוד

ההסכם בענף הסיעוד נחתם לפני כחודש והוא הראשון שנחתם בענף. ההסכם מותנה בקבלת תקציב נוסף לביטוח הלאומי ממשרד האוצר וחתימת צו הרחבה.

 

לפי ההסכם, העובדים יזכו לתוספת של 4% לשכר המינימום לפי ותק בפריסה על-פני שנתיים. זאת, בנוסף לתוספת שכר בגין קורס, כך שהשכר התחילי של עובדים שעברו קורס מקצועי יהיה גבוה ב-2.5% משכר המינימום. עוד יהנו העובדים מפנסיה משופרת ביותר בסך כולל של 18.3% מהיום הראשון לעבודה.

 

לפי ההסכם, גם תוספת השכר וגם תוספת הקורס ייחשבו לשכר מינימום ענפי לעניין האחריות הפלילית של המעסיק. כמו כן, ישולמו פיצויים מלאים לעובד גם במקרה של התפטרות ולא רק במקרה של פיטורים.

 

ענף רשתות השיווק 

גם ההסכם בין ההסתדרות לרשתות השיווק נחתם לפני כחודש. ההסכם משפר משמעותית את זכויותיהם של קופאים, סדרנים, זבנים ומחסנאים ברשתות השיווק בהם אין הסכמים קיבוציים מיוחדים. גם כאן ההסכם מותנה בצו הרחבה.

 

לפי ההסכם, לאחר חצי שנת עבודה, עובד זמני המועסק עד שלוש שנים, יהיה זכאי לפנסיה מקיפה. תינתן תוספת שכר של 60% לעובדים זמניים עבור משמרת לילה וישולמו פיצויים גם לעובד שהתפטר.

 

ההסכם מקנה 6 ימי הבראה משנת העבודה הראשונה ועד 13 ימים מהשנה ה-25 ואילך לעובדים הזמניים. זאת, במקום 5-10 ימים בהתאמה על-פי החוק. העובדים הקבועים - המועסקים מעל ל-3 שנים - אף יהיו זכאים למשכורת 13 ותינתן להם תוספת ותק של 1% בכל שנה עד תקרה של 35 שנה וקרן השתלמות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים