שתף קטע נבחר

בכיר בפיקוד צפון: השקט עלול להתפוצץ בכל רגע

שלוש שנים עברו מאז מלחמת לבנון השנייה, אבל היציבות בגבול "נתונה בסכנה", כפי שאומר ראש מטה פיקוד הצפון, תת-אלוף אלון פרידמן, בראיון ל"טיימס" הבריטי. העיתון מגלה: הארגון מנסה לשים יד על טילים איראניים לטווח של 200 ק"מ

בישראל מזהירים כי השקט בגבול הצפון, שנמשך כבר שלוש שנים מאז המלחמה בקיץ 2006, "עלול להתפוצץ בכל רגע". בראיון לטיימס הבריטי אמר ראש מטה פיקוד הצפון, תת-אלוף אלון פרידמן, כי היציבות בין ישראל ללבנון "נתונה בסכנה". לפי הכתבה, חיזבאללה צבר כ-40 אלף רקטות והוא מאמן את חייליו לשגר טילים שעלולים לפגוע בתל-אביב ובמטוסים.

 

הטיימס הציג ראיות מצולמות של חמושים מחיזבאללה שניסו בכל דרך להציל תחמושת מהמחסן שעלה באש, בשעה שאנשי יוניפי"ל הגיעו למקום לחקור את האירוע. מפקד יוניפי"ל, אלן לי רוי, אמר למועצת הביטחון בחודש שעבר כי הפיצוץ היה "הפרה בוטה" של החלטה 1701, כי לא היה זה מחסן נשק נטוש, כי אם "מחסן מתוחזק ופעיל".

 

 

חיזבאללה, כך לפי הדיווח, קיבל לידיו כמות גדולה של טילי כתף מסוג SA-18, העלולים לפגוע במסוקים ובמטוסי חיל האוויר. גורמי מודיעין מערביים מסרו לעיתון כי אנשי חיזבאללה התאמנו במערכות SA-8 סוריות. מערכות אלו מצוידות בטילים שעשויים להגיע לגובה של כ-10 קילומטר, ועלולות לסכן מאוד את השליטה הישראלית במרחב האווירי הלבנוני. מטוסי חיל האוויר מבצעים גיחות בלבנון כמעט על בסיס יומיומי.


חיילים מלווים קבוצת חרדים לקבר הרב אשי שבגבול הצפון (צילום: AFP)

 

בישראל רואים בהצטיידות חיזבאללה במערכת שכזו קו אדום שעלול לגרור תגובה צבאית, במאמץ להשמיד את המערכת. האזהרות הללו כנראה נפלו על אזניים קשובות והסורים מעכבים את כניסת הטילים הללו לשטח לבנון, כך לפי אותם גורמי מודיעין.

 

לפי הדיווח, חיזבאללה שילש את מספר טילי הקרקע-קרקע מאז מלחמת לבנון השנייה, וכיום מחזיק בכ-40 אלף רקטות. בימים אלו מנסה חיזבאללה לשים את ידו על טילי "פאתח 110" איראניים, המסוגלים להגיע לטווח של כ-200 קילומטרים ולשאת ראש נפץ במשקל של כחצי טון. חלק מהטילים שבידי הארגון עלולים לפגוע בתל-אביב. סגן שר החוץ, דני איילון, אומר בהקשר זה כי "לא זו בלבד שחיזבאללה חידש את התחמושת שלו, הוא אף שדרג את הטילים ומאיים שבכוחו לפגוע בתל-אביב".

 

סגן מנהיג חיזבאללה, השייח נעים קאסם, אמר לטיימס כי "חיזבאללה כיום במצב טוב מאשר ביולי 2006. אם הישראלים סבורים שהם מסוגלים לגרום לנו יותר נזק, הם יודעים שגם אנחנו יכולים לגרום להם נזק רב יותר".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס בדיון בוועדת החוץ והביטחון להתחמשות חיזבאללה, והבהיר ברק כי מבחינת ישראל, יש אחראית אחת בלבד לנעשה בשטח לבנון. "לא נקבל הפרדה בין אחריות ארגון חיזבאללה לבין ממשלת לבנון. אם בעתיד תהיה הידרדרות בצפון, לבנון היא שתישא באחריות, בין היתר משום שאינה מקיימת את החלטה 1701 והחלטות נוספות לפירוק חיזבאללה. ישראל תראה עצמה חופשית לפעול על כל המשתמע מכך", הדגיש ברק. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תת-אלוף אלון פרידמן
צילום: דובר צה"ל
כתובת אחת. ברק
צילום: אלכס קולמויסקי
מומלצים