שתף קטע נבחר
רוצים להאריך ימים? סגלו לעצמכם אופי
אם תקפידו לאכול בריא, אבל תהיו עצבניים או מדוכאים, זה כנראה לא יעבוד. מה שגילינו בסרדיניה זה שאופי טוב - נוח ונעים מצד אחד אבל חזק ונחוש מצד שני - הוא מרכיב שחוזר על עצמו אצל כל בני ה-100 הבריאים שפגשנו
בתחילת אפריל השנה יצאנו לסרדיניה, אי שכן, קרוב רחוק, הידוע באחוז האנשים המגיעים בו לזקנה מופלגת בבריאות טובה. ברור שחיפשנו את הסוד, את הדבר הזה שגורם להם לחיות עד 100 ויותר בבריאות טובה. ראינו מה הם אוכלים ואיך הם חיים, השווינו את הידע לקהילות מאריכי חיים אחרות בעולם, ובכל זאת, נדמה לנו שבסרדיניה גילינו את הגלגל שמניע את הדברים, את הניצוץ שמאפשר את הבעירה: אהבה עצמית ועמוד שדרה איתן.

 

ההפך מהאמא הפולנייה

גם בקהילות אחרות בעולם, בהן חיים רבים שזכו להאריך ימים בבריאות טובה, חזרו על עצמם מרכיבים דומים: האבחזים, למשל, אוהבים לצחוק ולשיר גם במהלך העבודה ושונאים שמאיצים אותם. כל מי שחקר את אנשי ההונזה שבצפון פקיסטאן, מספר על פגישה עם אנשים נעימים, שמחים ופתוחים. באופן חריג יחסית לחברה מוסלמית אדוקה, הנשים נהנות ממעמד גבוה בקהילה. הן שותפות מלאות למטלות ולזכויות, זכאיות לקבל ירושה, אינן לובשות רעלה, ואף יכולות לבחור להתגרש בדיוק כפי שגבר יכול. בשונה מאחיהם ביפן, המקפידים מאוד על היררכיה חברתית, עמידה בזמנים וסדר קפדני, האוקינאווים דווקא לוקחים את החיים ואת הזמן הרבה יותר בקלות ובגמישות. אולי זה מזג האוויר החם הרבה יותר באי הדרומי של יפן, שעושה אותם פתוחים יותר כלפי אחרים, רגועים יותר ופחות רשמיים.

 

המפגשים עם בני 100 בריאים בישראל רק חיזקו את התובנה: גם הם נראים ונשמעים כאנשים שחשובים לעצמם ודואגים לעצמם. הם יודעים מה נכון בשבילם ועושים מה שניתן על מנת להשיג זאת. באופיים הם מייצגים את ההפך הגמור מהסטריאוטיפ של האמא הפולנייה, זו שדואגת לכולם ושמה את עצמה בסוף סדרי העדיפויות.


אהבה עצמית ואהבה לחיים, סגולה לאריכות ימים (צילום: Getty images imagebank) 

 

חיים קשים, בלי סטרס

כשיצאנו לסרדיניה חשבנו שנמצא את הסיאסטה המפורסמת לאגן הים התיכון, אך הציאות שונה לחלוטין. מאריכי חיים בעולם דווקא עבדו קשה מרבית חייהם, וידעו תקופות לא פשוטות. כלומר, סיבות לסטרס לא חסרו להם, ובכל זאת, התנהלותם בחיים הייתה ועודנה נטולת תחושת דחיפות ונמהרות שמאפיינת אותנו במערב. כיצד הם עשו זאת? כנראה שחוש הומור מפותח, אופטימיות והיכולת להסתכל על חצי הכוס המלאה, נמנים על סודותיהם העיקריים.

 

יתרונותיה של גישה החיובית לחיים מקבלת חיזוק מ"מחקר הנזירות", שנערך בארצות הברית על כ־700 נזירות מעל גיל 70. כולן ניהלו אורח חיים זהה כמעט, אבל אריכות ואיכות חייהן הייתה שונה. טרם כניסתן למנזר, בשנות ה־20 לחייהן, התבקשו כולן לתאר בכתב את חייהן, משפחתן ואמונותיהן. ניתוח פסיכולוגי של כתבי היד, יחד עם ניתוח רפואי של מצב בריאותן ותפקודן בגיל המבוגר, הביא את החוקרים להסיק שגישה חיובית לחיים לא רק שמאריכה חיים, אלא גם מפחיתה את הסיכון לסבול משיטיון (דמנציה) ובעיות בריאות נוספות בגיל המבוגר.

 

 

אם תרצו - תחיו יותר

הטענה שמחשבה ואמונה יוצרות מציאות, מוצאת חיזוק גם מההיבט המדעי. מחקר שנערך על ידי פרופ' שרה כרמל, יו"ר המרכז הרב-תחומי לחקר הזיקנה באוניברסיטת בן־גוריון, מרמז על כך שמי שרוצה לחיות יותר, אכן גם חי יותר.

 

במחקר התבקשו יותר מ־1,100 אנשים בני 70 ומעלה מכל רחבי הארץ לדרג את מידת רצונם לחיות. אחרי שבע שנות מעקב,נפטרו 60% מאנשי הקבוצה שאופיינה כבעלת הרצון הנמוך לחיות, לעומת 35% בלבד מאנשי הקבוצה שדירגו את רצונם להמשיך לחיות כגבוה.

 

בדקו את עצמכם: האם יש לכם את זה?

הנה רשימה של מאפייני האישיות הבולטים בקרב מאריכי חיים בריאים. אתם מוזמנים לבדוק מה מתוכה אפשר להגיד גם עליכם, ומה אתם יכולים לשפר אצלכם.

 

 • עצמאיים, דומיננטיים ובעלי תחושה פנימית של שליטה.
 • בטוחים בעצמם ומאמינים ביכולותיהם.
 • יציבים רגשית.
 • נהנים מרמה נמוכה של רגשות שלילים כמו דיכאון, חרדה, עוינות, אימפולסיביות, פגיעות.
 • רמה נמוכה של תחושת דחיפות.
 • נהנים מהומור, שמחים, רגועים ואופטימיים.
 • מאמינים בטוב לבם של בני האדם, בטבע ובחוקיו ו/או באלוהים.
 • חרוצים, נחושים ולא נשברים בקלות.
 • יכולת התאמה (אדפטציה) למצבים משתנים בחיים.
 • חברותיים.
 • אוהבים, נאהבים ואוהבים את עצמם.

 

בגיליון "לאשה" המתפרסם השבוע תוכלו לקרוא בהרחבה על האופן שבו האופי משפיע על אורך החיים.

  

לכל הכתבות בסדרה לחצו כאן

 

אופיר פוגל הוא ראש תחום נטורופתיה במרפאת שיר"מ, בית חולים "אסף הרופא", מחבר הספר "הלב - המדריך המלא לבריאות ולשיקום" יחד עם פרופ' רפי קרסו.

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי גזית וטלי רוזן
סאלבטורה ספאנו, 102, הזכור לטוב מהפרקים הקודמים, פוצח בריקוד סוער
צילום: רועי גזית וטלי רוזן
מחקר הנזירות. גישה חיובית לחיים גם מאריכה אותם
צילום: AFP
לאשה בפייסבוק
מומלצים