שתף קטע נבחר

מפעל המזגנים האחרון של תדיראן בדרך לסין?

מפעל המזגנים תדיראן קרייר בעפולה עלול להיסגר עד סוף השנה, בעקבות כוונות הנהלת קרייר בארה"ב להעתיק את קווי הייצור לסין, במטרה להוזיל עלויות. המשמעות: 200 עובדי הייצור עלולים להישלח הביתה. יו"ר מרחב עמקים בהסתדרות: אני לא יכול להתווכח עם בעל מפעל שרוצה להרוויח יותר

מפעל המזגנים של חברת קרייר האמריקנית בעפולה, תדיראן קרייר, בסכנת סגירה, כחלק ממהלך כולל של החברה להעתיק את קווי הייצור שלה לסין. זה מפעל המזגנים האחרון של תדיראן בישראל וסגירתו עשויה לציין את סיומו של פרק בתעשייה הישראלית.

 

בימים האחרונים כינסו ראשי הוועד את העובדים, מרביתם עובדים מעל גיל 50 והודיעו להם, כי נשקלת העתקת פעילות הייצור בלבד. פעילויות השיווק וההפצה יישארו בישראל. העתקת הייצור מעמידה בסכנת פיטורים את 200 עובדי הייצור במפעל.

 

"עובדי הייצור יצטרכו מעתה להיהפך לשומרים ועובדי ניקיון, כי בעל הבית רוצה להרוויח יותר ממה שהוא מרוויח כעת", אמר יו"ר מרחב העמקים בהסתדרות, זאב ליברמן. "הודיעו לנו שעלות הייצור בסין נמוכה ב-50%. אני לא יכול להתווכח עם בעל עסק שמרוויח מיליון דולר ורוצה להרוויח 4 מיליון דולר".


200 עובדים בסכנת פיטורים (צילום: חגי אהרון)

 

בעקיצה אל עבר ההנהלה הנוכחית, המקבלת את הוראותיה מחברת המזגנים קרייר האמריקאית, אמר ליברמן, כי "אנחנו מקווים שיבוא תעשיין ציוני וירכוש את המפעל. הממשלה צריכה לשנות את מדיניות הייבוא כי אז לא תהיה בכלל תעשייה במדינה. עוד מפעלים רבים ואחרים ייסגרו לא כי הם לא מרוויחים אלא פשוט אפשר כי אפשר להרוויח יותר".

 

המפעל, שהוקם בתחילת שנות ה-80, עוסק בעיקר בייצור מזגנים גדולים והוא המפעל היחידי של תדיראן שמייצר היום מזגנים בארץ. יתר המזגנים של חברת קרייר מיוצרים כבר היום בסין. קרייר הפכה לבעלים היחידי של המפעל לפני מספר שנים.

 

מחברת תדיראן נמסר כי "אנו בוחנים מספר חלופות ביחס לפעילות הייצור. עדיין לא התקבלה כל החלטה פורמאלית בנושא. כל החלטה שתתקבל, תתבצע בתאום עם הגורמים הרלוונטיים תוך דאגה לעובדים ולעתידם".

 

בהכנת הידיעה השתתפו: נעמה סיקולר, מיקי פלד ורן זיו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיום פרק בתעשייה הישראלית
צילום: חגי אהרון
מומלצים