שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פצוע בעצרת: אף פסיכופט לא יחזיר אותי לארון
  אחד מפצועי התקפת הירי ב"בר-נוער" נאם מול רבבות בעצרת הזיכרון לנרצחים: "לא להתפשר על האמת הפנימית. צאו מהארון, זה הדבר הנכון לעשות". מדריך שנפצע בהתקפה עלה לבמה בכסא גלגלים, ואמר בבכי: "בית המפלט של אלפי נערים ונערות - היה לבית מטבחיים של רוצח נבל"

  מי שהיו בתופת ונפצעו התייצבו הערב (שבת) מול אזרחי ישראל וקראו: "די לאלימות ולשנאה". שבוע בדיוק לאחר הטבח בבית הקהילה הגאה בתל-אביב, בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ז"ל - הגיעו על פי הערכות לא רשמיות כ-25 אלף איש לכיכר רבין, כדי להשתתף בעצרת "ממשיכים בגאווה". משתתפי העצרת הניפו את דגלי הקהילה הגאה, ושלטים רבים בגנות האלימות ושנאת ההומואים והלסביות. בין כל הנואמים נגעו ללב שניים מפצועי התקפת הירי הרצחנית. מארגני הארוע טענו כי למקום הגיעו 70 אלף איש.

   

  אחד הפצועים, אור גיל, ריגש את הקהל: "שבוע מאז פיגוע הירי ואני עדיין מתקשה

  לעכל. השבוע איבדנו שני אנשים יקרים וטובים. בשבוע האחרון הפחד מלווה אותי בלילות, בעיקר כשאני חושב על כך שהרוצח עדיין חופשי. הפחד לא יתגבר על החופש, אף משוגע או פסיכופט לא יחזיר אותי לארון. אני רוצה לקרוא מעל במה זו לכל נער ונערה כמוני לא להתפשר על האמת הפנימית צאו מהארון זה הדבר הנכון לעשות".

   

  חן לנגר, שנפצע בהתקפה, נאם בבכי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גיל, שזכה למחיאות כפיים מהקהל, הוסיף: "אל תתכחשו למי שאתם. גם אם זה נראה קשה, תעמדו מול המראה ותגידו בכנות 'אני הומו וטוב לי עם זה', אין לכם במה להתבייש, לא חטאתם ולא פשעתם. הגיע הזמן שבבתי הספר ילמדו שהומו זה לא קללה ולא כינוי גנאי, אז אולי נדע שהארץ הזאת שייכת לכולם".

   

  את העצרת הנחה גל אוחובסקי, שאמר: "ראש הממשלה הבטיח לפעול כדי לשנות את פני הדברים. ובראש ובראשונה הבטיח שממשלת ישראל לא תפקיר את 12 הפצועים שנפגעו באירוע. אנחנו דרשנו מראש הממשלה שהמדינה תכיר בהם כנפגעי פעולת איבה ותדאג ללוות אותם בהחלמתם".

   

  "הסתכל עליי בעיניים פוערות ולחץ על ההדק"

  פצוע אחר, מדריך הנוער חן לנגר, הגיע לעצרת כשהוא יושב על כסא גלגלים. הוא לא הצליח לעצור את הדמעות, כשנאם על הבמה: "שבוע רע ללסביות, להומואים, לטרנסג'נדרים לבי-סקסואלים, לסטרייטים, להורים, ילדים, לחילונים, ליהודים ולערבים בישראל. שבוע רע לכן ולכם. לאנשים הטובים שנמצאים איתנו היום בכיכר רבין ולאלה התומכים שנבצר מהם להגיע. גם שבוע רע לבריות, שבוע רע לנפשות הרכות והפצועות ולבתי החולים. שבוע רע למשפחות ששכלו את יקיריהם בתופת הנוראה. שבוע רע לחברה בישראל".

   

  הוא המשיך בבכי: "יום בו מרכז מפגש מידע וסיוע לנוער במצוקה הופך לבריכת דם שותת. זה היום בו מאסנו לשתוק. מאסנו מלהסתתר. מאסנו מלטשטש את פני המציאות. היום צריך להסתכל על הזוועה בעיניים, בעיניים של החברה הישראלית והשסע העמוק שממאנים להתאחות. בעיניים של אותם נערים שצריכים להתמודד עם הורים וחברה המפנה להם עורף, בעיניים של האנשים הטובים באמצע הדרך ולומר להם שהבית שהיה לכל אותם אלפי נערים ונערות שעברו בו מקום מפלט היה לבית מטבחיים של רוצח נבל".

   

  לנגר ציטט מדברים שכתב סופר השואה, יחיאל די-נור: "ק.צטניק סופר השואה כתב: לא נדע אחרת. מה שקרה שם לא יוכל להיות מסופר לאחר באמצעות מילים. ילדים בתפקיד ברווזים במטווח הרוצח הנבל, שהסתכל עליי בעיניים קרות פעורות ולחץ על ההדק. לא נתן לי אף רגע לאסוף את הילדים עליהם הופקדנו אני והמדריכים של האגודה מתחת לכנפיים ולגונן על העיניים הבוהות של שתי הנפשות הטהורות שנטבחו, אני לא אשכח כנראה לעולם. הן בהו בי אז והן חוזרות לבהות בי בלילה. הן מתפרצות להזכיר לי שאסור לשתוק. הנער שהושיט לי יד ובפעם הראשונה בחיי הייתי צריך לבחור בין שלו לבין של אחר כשחיים ומוות מפרידים בין שתיהן לא מניחה ממני, היא לא צריכה להניח גם לכם. אנחנו חברה פצועה. חברה שצמאה לפיתרון והיום אנחנו צריכים שלום חברתי".

   

  הוא ציטט דברים שאמר ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, באותו המקום ממש, דקות לפני שנרצח: "אני מצטט - אתם כאן בהתייצבותכם לעצרת זו מוכיחים שהעם באמת רוצה שלום ומתנגד לאלימות - אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה. השלום כרוך בקשיים וגם במכאובים, עדיפה דרך השלום מאשר דרך המלחמה. את המילים האחרונות אמר יצחק רבין ז"ל, פה".


  האלפים שבאו לעצרת, הערב (צילום: יעל גולן)

   

  על המקום, בו אירע הטבח, סיפר לנגר: "אספר לכם על מקום קטן שענה לשם בר-נוער. מקום בו המסכה נעלמת לה ואנשים יכולים פשוט להיות שם, פשוט להיות כמו שטוב להם. לשחק עם חברים משחקי חברה ושולחן, לנגן בפסנתר או בגיטרה, לקבל אוזן קשבת לכל הדורש בה וכתף לבכות עליה משמחה ולעיתים גם מעצב. הבר היחידי שאני מכיר בו - המשקאות היחידים הם תפוזים וגזוז, מגש בו נעוץ דגל בו כל הצבעים מסודרים אחד ליד השני נחים להם באהבה בשוויון מוחלט ובגאווה כמו שטוב לכם".

   

  לבנת: השנאה נובעת מבורות

  לפני העצרת אמרה השרה לבנת ל-ynet: "אני כאן כדי להזדהות ולקרוא להורים להתמודד, לתת חום ואהבה לילדים. אתמוך ביוזמת חקיקה למען הקהילה. יש בחברה ובקהילות מסויימות שנאה, בורות, חוסר ידיעה, שמונעים מהפחדים האישיים שלהם - שנובעים מבורות".

   

  השר ברוורמן אמר: "אני מקווה שמהפשע הנורא הזה ייצא טוב ותהיה סובלנות בארץ הזו.

  מה שצריך זה שתהיה פה אהבה. אבי אמר לי ששונות זה תבלין החיים".

   

  קודם לעצרת התלוננו מארגני ההסעות לעצרת בבאר-שבע וחיפה, כי הם קיבלו איומים. גל, האחראי על ההסעה שיוצאת משכונת הדר בחיפה, סיפר ל-ynet: "התקשר אליי לטלפון הנייד בחור שנשמע די מבוגר. הוא שאל פרטים אודות ההסעה. כשרציתי לרשום את שמו, הוא אמר שקוראים לו 'בעל הרימון' ואמר שהיום בהפגנה נקבל גם רימונים". בעקבות השיחה פנה גל למשטרת חיפה.

   

  במקביל, חייל בנחל החרדי נעצר בירושלים, בחשד שאיים בפורום באינטרנט על באי העצרת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפצוע אור גיל. עדיין מתקשה לעכל
  צילום: עופר עמרם
  הפצוע חן לנגר. ציטט מדברי רבין
  צילום: עופר עמרם
  כיכר רבין, הערב
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים