שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אנשי רוח בעצומה לשר כץ: בטל את קווי המהדרין

  עשרות אנשי רוח, בהם חתני פרס ישראל חיים גורי, נתן זך וא.ב יהושע בפנייה לשר התחבורה, לקראת ההכרעה בנושא ההפרדה באוטובוסים: "יש לשים קץ לתופעה המחרידה של קווים מפלים - יש לבטל את ההפרדה באוטובוסים"

  בחודש הבא אמור משרד התחבורה למסור את עמדתו בעניין ההפרדה בין נשים וגברים בתחבורה הציבורית ("קווי מהדרין"), רגע לפני פונים עשרות אישי ציבור ואנשי רוח בקריאה לשר התחבורה, ישראל כץ, לצת נגד מה שהם מכנים "הסדר משפיל ומבזה הפוגע בנשים וגברים במדינת ישראל".

   

  החותמים, בהם חתני פרס ישראל חיים גורי, א.ב יהושע ונתן זך, כתבו לשר כי "לאחרונה אנו עדים לתופעות חמורות של אפליה וביזוי נשים בקווי תחבורה ציבורית המוגדרים כקווים ייעודיים לאוכלוסיה החרדית. בקווים אלו (המכונים קווי מהדרין) נשים נאלצות לשבת בצפיפות ובדוחק בחלקו האחורי של האוטובוס ומוטלות מגבלות שונות על לבושן. נשים שמעיזות להתנגד לדרישות אלו סובלות ממסכת השפלות, אלימות מילולית ואף תקיפות פיזיות מצד נוסעים בקווים אלו".

   

  על פי החותמים, "זהו הסדר מבזה ומשפיל. הפרדה בין נשים וגברים הינה פרקטיקה קיצונית ואין להסכים כי נורמות קיצוניות אלו יונהגו במרחב הציבורי במדינת ישראל הדמוקרטית".

   

  ועוד הם כותבים: "אפליית נשים זו פותחת פתח לפגיעה באוכלוסיות נוספות בעתיד והיא פסולה מן היסוד. אנו דורשים משר התחבורה לשים קץ לתופעה המחרידה של קווים מפלים בשרות התחבורה הציבורית בישראל, ולבטל את ההפרדה הנהוגה בקווים אלו".

   

  חברת מועצת עיריית ירושלים, רחל עזריה, ממארגני

  העצומה אומרת כי "כפי שמשתקף מהעצומה, ההתנגדות לקווים הנפרדים חוצה מגזרים. מאז שהתחלתי לעסוק בנושא, נשים וגברים חרדים מתקשרים אלי לחזק את ידי. ההפרדה באוטובוסים משקפת הקצנה של הציבור החרדי. מעבר לפגיעה בזכויות הפרט, מדובר בהסדר שנכפה גם על הציבור החרדי עצמו על ידי עסקנים שלא ביקשו את רשותו של הציבור להפרדה ואפליה זו".

   

  לדבריה, "על שר התחבורה לקחת אחריות לנעשה במשרדו, ולא לאפשר אפליה בוטה כלפי נשים. בארצות הברית אסרו אפליה כזאת כבר בשנות ה-50' של המאה הקודמת, וכולי תקווה כי השר יימלך בדעתו ולא ייתן יד למיסודה".

   

  עוד בחותמים: הרב מיכאל מלכיאור, ח"כ נחמן שי, ד"ר צביה גרינפילד, במבי שלג, ענת צוריה, פרופ' זאב שטרנהל, פרופ' אנדרה היידו, ליאור שטרנברג, פרופ' חנה הרצוג, פרופ' אסתר הרצוג, פרופ' אליס שלווי, פרופ' עמנואל סיוון, פרופ' תמר רפפורט, פרופ' רפאל ולדן, פרופ' חיים חזן, פרופ' רחל אליאור, ד"ר צביה ולדן, ד"ר חנה קהת ועוד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  א.ב יהושע
  צילום: שאול גולן
  פרופ' שטרנהל
  צילום: דודי ועקנין
  צילום: שרה אביטל
  נתן זך
  צילום: שרה אביטל
  מומלצים