שתף קטע נבחר

הרב רונצקי מציג: זהו תפקיד הרב הצבאי

"כמו שיש למפקד אנשי מקצוע שמלמדים את החיילים להפעיל כלי נשק – רב היחידה מסייע לו בנושא חיזוק רוח הלחימה של החיילים, זאת על ידי הנחלת רוח היהדות וערכיה". הרבצ"ר, תא"ל אביחי רונצקי, מגדיר את תפקידו מחדש

הוא ביקש לבצע מהפך תדמיתי ותודעתי בנוגע לתפקידה ותיפקודה של הרבנות הצבאית, ובדרך הצליח להסתבך עם השמאל, עם התקשורת ואפילו עם בכירים בצה"ל, אבל פחות משלוש שנים אחרי כניסתו לתפקיד נראה כי הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי רחוק מלהרים ידיים. במסמך שפרסם בסוף השבוע בעלון תנועת הימין "קוממיות" הוא מציג את ה"אני מאמין" שלו בנוגע לתפקידה ומעמדה של הרבנות בצבא. בין העקרונות: חופש פעולה וקשר עמוק עם החיילים.

 

במדור "הבמה התורנית", במסגרתו מופנית מדי שבוע לשלושה רבנים שאלה זהה בנושאים אקטואליים, התבקש רונצקי להגדיר את תפקידו של הרב הצבאי, וכך כתב:

 

"עיקר תפקידו של הרב הצבאי הוא חיזוק רוח הלחימה של החיילים כדי שיוכלו לנצח במלחמה. אמנם מפקד היחידה אחראי על ניהול הלחימה, אך לשם כך הוא מסתייע באנשי מקצוע, וכמו שיש למפקד אנשי מקצוע שמלמדים את החיילים להפעיל כלי נשק כאלה או אחרים - איש המקצוע שמסייע למפקד בנושא חיזוק רוח הלחימה של החיילים הוא רב היחידה.

  

"על הרב לחזק את רוח הלחימה על ידי הנחלת רוח היהדות וערכיה ביחידה, תוך הדגשת המישור הלאומי של הקשר עם ארץ ישראל ועם עם ישראל לדורותיו. הרב צריך לגרום לכך שהחייל יראה את עצמו כטבעת בשרשרת הדורות של האומה.

  

"עם ישראל קיים דורות על גבי דורות - מעין מרוץ שליחים, שכחלק ממנו גם החייל נושא את הלפיד. חייל שיש לו הבנה עמוקה כזו של מקומו בעם ישראל ושל הקשר בין העם והארץ הוא חייל הרבה יותר טוב עם יותר תעצומות נפש להתמודד עם כל הקשיים שעוברים על החיילים בזמן המלחמה.

  

"בהקניית ערכים אלו יש לרב יתרון גדול. הרב הוא מעין 'איש ביניים' – הוא לא חייל ולא מפקד. נקודה זו נותנת לו המון חופש פעולה, וזהו כוחו.

  

"אני רואה את הרב בעיני רוחי לא כ'מרצה אורח' שמגיע מדי פעם ליחידה, אלא כחלק בלתי נפרד ממנה. הרב הצבאי צריך להיות עם החיילים ביום ובלילה, בימי חול ובשבתות, באימונים ובמסעות. רק כך יוכל ליצור קשר עמוק עם כל חיילי היחידה, לרומם אותם, לשוחח עמם על הקשיים שמלווים אותם וגם לעסוק בהנחלת ערכים אלו.

  

"בימים אלו אנו מיישמים רעיונות אלו בקורס הרבנים הצבאיים השלישי שמתקיים בבה"ד 1. כחלק מהקורס, הרבנים הצבאיים העתידיים מתאמנים יחד עם צוערים של יחידות קרביות בבה"ד ועוברים הסמכות שונות שיסייעו להם בתפקידם בגדוד.

  

"עם זאת, אין לשכוח כי הקפדה על כל התחומים ההלכתיים כשמירת השבת, הקפדה על כשרות ועוד - הם בסיס תפקידו של הרב הצבאי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב הצבאי אבי רונצקי
צילום: אורלי זיילר
מומלצים