שתף קטע נבחר

ב'במחנה' לא נבהלים מהרבצ"ר: "לא דיגדג"

בתגובה לביקורת שהשמיע הרב הצבאי הראשי אביחי רונצקי על פרסום ראיון עם קצין דתי הומו, אומרים במערכת העיתון הצבאי כי "נמשיך לסקר את כל אוכלוסיית החיילים. אנחנו מתקיימים בין מתחים, אבל בסוף נותנים לנו לפרסם". מירי רגב: שרונצקי יתעסק בענייניו

כמה שבועות אחרי המהומה שחולל בעניין שירות נשים , שוב עומד הרב הצבאי הראשי בעין הסערה. למרות התגובות הנרעשות מסביב, דווקא במערכת "במחנה" מסרבים להתרגש מדבריו של הרב, תת-אלוף אביחי רונצקי, שגינה כתבה על קצין דתי הומוסקסואל שהתפרסמה בעיתון במסגרת חודש הגאווה. ממערכת העיתון נמסר כי למרות פניית הרבצ"ר, שהתקבלה לפני כמה חודשים בצורת פנייה אישית, "נמשיך לסקר את כל אוכלוסיות החיילים, כולל הומואים ולסביות".

 

בכל זאת, גורמים בעיתון הצבאי פחות מאופקים. "פניית הרבצ"ר לא דיגדגה אותנו בכלל", אמרו במערכת ל-ynet. "הכתבה דווקא זכתה להמון תגובות חיוביות, לא בוטלו מינויים ולא הגיעו תגובות שליליות. אין צורך לעשות טררם, סתם אמירה אומללה". 

 

אין זו הפעם הראשונה שהעיתון חש על בשרו את חילוקי הדעות בתוך צה"ל בנוגע ליחס כלפי חיילים הומוסקסואלים ולסביות. ב-2001 נסגר העיתון באופן זמני על ידי ראש אגף כוח אדם לשעבר, האלוף במיל' אלעזר שטרן, לאחר שפורסמה בו כתבה על קצין הומוסקסואל. "אלה החיים שלנו", אומר גורם במערכת. "אנחנו מתקיימים בין המתחים האלו, והם לא פשוטים. החוכמה היא שבסוף של דבר נותנים לנו לפרסם את הדברים".

 

קצין שמשרת באחד מכלי התקשורת הצבאיים, הומוסקסואל שאינו מסתיר את נטייתו, הגיב בזעם לדברי הרב: "מה הצעד הבא? פסק הלכה שהוא יוציא נגדנו? צריך להגיד לו שהגיע הזמן שיכיר בכך שהומוסקסואלים הם חלק לגיטימי בצבא. כמו שחייל הומו ראוי להילחם ולפקד, הוא ראוי גם להיות מסוקר. בלי שום קשר לתפקידי, זה כמו שיגידו לנו לא לסקר פעילות של דתיים או אתיופים. זה רק מעיד כמה שהרב בור. הוא חושב שזה לא ראוי, אז מה? אנחנו לא מתרגשים. ניתן להניח שזו לא הדעה הטפשית היחידה שלו, ולא האמירה הראשונה המקוממת שלו. טוב לדעת שהוא הפך למבקר העיתונות בצה"ל".  

 

כתב צבאי עמו שוחחנו אמנם מגנה את פנייתו של הרב, אבל גם יכול להבין מהיכן היא מגיעה. "לא בא בחשבון להתעלם מהומואים ולסביות או כל אוכלוסייה מיוחדת אחרת בצה"ל", הוא מבהיר. "אחרי הכל אנחנו צבא העם וקהילת הגאים היא אוכלוסייה בעם. זה התפקיד שלנו - לסקר את צה"ל בכללותו. מצד שני, אין ספק שבגלל שאנשים בתקשורת הצבאית מקורבים למגזר הזה, הנושא לא מסוקר בפרופורציות הראויות. יחסית לכמות ההומואים והלסביות בצבא, הם מקבלים הרבה יותר סיקור בעיתון מיחסם האמיתי. נוצר מצב של סיקור יתר של אוכלוסיה די דלה. מה לעשות, אני יכול להבין בן אדם שרואה בתקשורת כל כך הרבה סיקור עד שבא לו להקיא".

 

מאידך, דוברת צה"ל לשעבר, ח"כ מירי רגב (ליכוד) דווקא אומרת שראוי לסקר את הקהילה הגאה אף יותר. לא רק שהיא מגנה את דבריו של תא"ל רונצקי, היא אף מוסיפה: "'במחנה' וגלי צה"ל מייצגים את כל חיילי צה"ל. אלו כלי תקשורת שצריכים לתמוך באותן קבוצות מיעוט שנמצאו בצה"ל וזקוקות לתמיכה. דווקא הייתי מצפה שבעיתון במחנה יהיה טור קבוע או פינה קבועה שבה יפרסמו טלפונים של גורמים רלוונטיים איתם חברי הקהילה ההומו-לסבית בצה"ל יוכלו להתייעץ".

 

לדבריה, אם הכנסת לא הייתה נמצאת בימים אלו בפגרה, היא הייתה מזמנת את תא"ל רונצקי לבירור בוועדת חוץ וביטחון: "הייתי קוראת לו כדי שיבהיר את אמירותיו. אם הוא אכן אמר את הדברים האלו, אין להם מקום. זו אמירה שנייה שלו ברצף שהיא מיותרת, לא בקונצנזוס, לא ברוח צה"ל ומן הראוי שלא תאמר. אדם מחליט איך יחיה את חייו, וכל עוד הוא חי אותם על פי הנורמות והערכים של עצמו ולא פוגע באחר - אין בכך כך בעיה. מוטב לו שיעסוק בעניינו, בנושאים של הרבנות הצבאית ולא בנושאים שלא מעניינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין יהושע גורטלר
באדיבות במחנה
צילום: צביקה טישלר
הרב רונצקי. "אמירה אומללה"
צילום: צביקה טישלר
"במחנה" בימים פחות שנויים במחלוקת
מירי רגב. "לתמוך בקבוצות מיעוט"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים