שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: אור אלתרמן

  מתנהגים כמו בהמות

  הם לא פוליטיקלי קורקט ובפולין מולדתם מנסים חברי כנסייה לגרור אותם לבית משפט. ועדיין, כאן בישראל זוכים חברי להקת המטאל "בהמות'" ליחס חם ומחזירים באותה מטבע. לקראת ביקורם, קליפ ושיחה על ההבדל בין החיים לאמנות

  שלוש פעמים ביקר אדם "נרגל" דרסקי בישראל. פעם אחת הוא התארח כזמר אורח בהופעתה של להקת המטאל הישראלית הותיקה "סיילם" ופעמיים הופיע במסגרת ביקור עם להקתו הפולנית "בהמות'".

   

  עכשיו נרגל מגיע לכאן לביקור רביעי והופעה שלישית, ומתחייב שזה יהיה הביקור הטוב והמטורף ביותר. ב-28 באוגוסט תגיע "בהמות'" למועדון הבארבי בתל-אביב ונרגל מספר כי לישראל "יש מקום מיוחד בלב שלנו. הרי יש סיבה שאנחנו ממשיכים לבוא. אנשים בישראל אוהבים את מה שאנחנו עושים, למרות שאנחנו לא פוליטקלי קורקט והסגנון שלנו הוא די מטריד, אוהבים את זה. אז מה אני יכול להגיד? אני פאקינג נלהב".

   

  מסתבר שנרגל (32) לא רק נלהב מהחוויה הישראלית בהופעות, אלא גם מהביקורים במקומות ההיסטוריים. הוא אולי מנהיג, זמר וגיטריסט של להקת בלאק ודת' מטאל אפלה, שמתאפר בצורה מפחידה בהופעותיו ויוצר מוזיקה קיצונית, אבל הוא גם אוחז בתואר בהיסטוריה ושבע שנות לימודים באוניברסיטת גדנסק שבפולין. "בכל פעם שאנחנו הולכים לטייל בישראל זו חוויה מדהימה", הוא נזכר, "אני מקבל שיעור בהיסטוריה שאף פעם לא אוכל לקבל משום ספר. לטייל בפאקינג הר מגידו ולחוש את האווירה? אין שום דבר שאפשר להשוות לכך. גם להגיע לירושלים ולראות את המקומות הקדושים. זה מדהים".

   

  וההסטוריה ודאי משפיעה לך על הכתיבה.

   

  "כן, אבל ההשפעה הגדולה ביותר היא החיים. אני פשוט מנסה לשמור על עיניים פקוחות ולחפש השראה מסביבי. האלבום החדש שלנו, 'Evangelion', יוצא והרעיון המקורי היה להפוך אותו לאלבום האולטימטיבי של הלהקה. זו גם הסיבה שלקחנו כמה צעדים אחורה מבחינה מוזיקלית וחזרנו לימינו הראשונים. החזרנו את ההשראה המוקדמת לאלבום ושילבנו אותה עם כל מה שאנחנו מכירים היום. האלבום הזה מאוד איתגר את הלהקה. אנחנו מגדירים את עצמנו בעזרתו".

   

  ויש הבדל גדול בין הרגע שאתם כותבים שירים באולפן ובין הרגע שאתם עולים על הבמה, עם האיפור והתלבושות. 

   

  "בהחלט, ההבדל הוא עצום. אם אתה רוצה לשמוע סאונד ישיר של הלהקה, צריך להקשיב לאלבום וזה מה שאנחנו עושים הכי טוב. באולפן אנחנו מנסים להיות מושלמים בכל דבר. אבל בהופעה חיה, זה מחוץ לשליטה. זה כאוס, זה משוגע וגדול יותר מכל דבר. על הבמה הכל מקבל חיים משלו. השירים עוברים טרנספורמציה ותהליך אבולוציוני, משהו בהחלט משתנה".

   

  "בהמות'" הוקמה בתחילת שנות ה-90 ועם השנים עלתה הפופולרית שלה באירופה ובארצות הברית. בשנה שעברה  הופיעה בפסטיבל "Ozzfest" הענק של סנדק המטאל אוזי אוסבורן, הנערך מדי שנה בארצות הברית ובימים אלה היא לוקחת חלק בפסטיבל "Mayhem" שנודד ברחבי ארצות הברית וכולל להקות כמו "סלייר", "מרלין מנסון" ו"טריוויום". אבל עם ההצלחה הנחמדה, באו גם שערוריות.

   

  כפי שציין נרגל בתחילת הראיון, חברי "בהמות'" הם לא מה שנקרא פוליטקלי קורקט, להיפך. כיאה ללהקה חשוכה, היא יודעת לשלב בשיריה הרבה אפלה ומוות, את הנצרות ואת השטן, הרבה היסטוריה והרבה כעס. בעקבות השירים שלה, נפתחה מול הלהקה חזית לפני כמה שנים בדמות קבוצה המתקראת "קהילת הגנה פולנית נגד כתות". הקבוצה בטוחה, בין היתר, שבהמות' וגם מרלין מנסון האמריקני, מצדדים בשטן וצריך לאסור עליהם להופיע בפולין.


  בהמות' (נרגל במרכז). יש דבר כזה, מטאפורה אמנותית

   

  "האנשים האלה מנסים להילחם בלהקה", מספר נרגל, "הם מתייחסים אלינו כאויב הציבור מספר 1, הם הכריזו שאנחנו מסוכנים ושצריך לאסור עלינו להופיע. הם ניסו לעשות הכל בשביל לעצור אותנו. היתה פעם שהקראתי מהתנ"ך במהלך הופעה והם השתמשו בצילום וידאו של זה במטרה להביא אותי לבית המשפט. לא היו להם ראיות והתיק נסגר.

   

  "עדיין, ראש הארגון ממשיך לקרוא לי פושע בראיונות לתקשורת, אז תבעתי אותו בגין השמצה וזכיתי. הוא נאלץ להתנצל בכל העיתונות המובילה בפולין והוא שילם את כל הוצאות המשפט, פלוס 2,000 דולר קנס. מובן שהם עדיין לא מוותרים ומנסים לבוא כל פעם עם משהו חדש. זה פשוט אבסורד. לא נעים לי לבשר להם שזה לא ממש יעבוד".

   

  איך זה גורם לך להרגיש?

   

  "גיליתי שיש אנשים שיש להם בעיות עם עצמם. הם צריכים להיות מודעים לדבר שנקרא מטאפורות אמנותיות: זה בדיוק מה שאנחנו עושים. יש לנו שיר שקוראים לו 'נוצרים לאריות', זה לא אומר שאנחנו ממליצים לזרוק נוצרים לאריות, זו מטאפורה, ציטוט מרומא העתיקה. זה כמובן לא משנה את העובדה שאנחנו להקה מורדת ושאנחנו לא המעריצים הכי גדולים של הכנסייה ושל המוסד הנוצרי. אבל כיום, כשמישהו זורק אמירה כזו לכיווננו, אני כבר מתעלם. כל עוד אני יכול ליצור את האמונות שלי ולבטא את עצמי -  אני מאושר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בהמות'. התחייבות להופעה הטובה והמטורפת ביותר
  לאתר ההטבות
  מומלצים