שתף קטע נבחר

מ-34% זכאים לבגרות ל-76%: זינוק נוסח פרדיס

לפני שלוש שנים רק תלמיד אחד מתוך שלושה בפרדיס היה זכאי לתעודת בגרות, אך בשנת תשס"ח זינק היישוב למקום השלישי ברשימת הזכאים לבגרות עם כמעט 76%. איך עושים את זה? קורסים להגברת המוטיבציה ואוטונומיה למורים

איך גורמים לעלייה דרמטית באחוז הזכאים לבגרות? בשנת הלימודים תשס"ו רק 34% מהתלמידים המתגוררים בפרדיס היו זכאים לתעודת בגרות, אך שנתיים לאחר מכן אירע הבלתי ייאמן - כ-76% מתושבי היישוב הצפוני זכאים לתעודה. היישוב מדורג במקום השלישי בארץ באחוזי הזכאות - לפני יישובים כמו רמת-השרון, הוד-השרון ורעננה.

 

בבית הספר התיכון המקיף בפרדיס לא הופתעו מנתוני משרד החינוך שהוצגו הבוקר (יום ג'). מנהל בית הספר, חוסני אבו דאהש, אמר ל-ynet כי המאמצים לשיפור התוצאות בבחינות הבגרות החלו עוד לפני כמה שנים, כשהנהלת בית הספר וצוות המורים עורכים "מיפוי צרכים". הפרויקט שהביא לתוצאות המוצלחות מיושם החל משנת תשס"ח בכיתות י'-י"ב בבית הספר.

 

"חלק מהתלמידים קיבלו קורסים שמגבירים את המוטיבציה ואת יכולות הלימוד", סיפר המנהל. "מאידך, נתתי למורים אוטונומיה בכל הנוגע לשיטות ההוראה, כאשר הכלל הוא כי כל מורה אחראי על הצלחת התלמיד במקצוע שלו. המורים מרגישים בצורה כזו אחריות, ושאיפה להוכיח את עצמם, ובכך מביאים את היכולות של התלמיד לידי מיצוי".

 

לדברי אבו-דהאש, הדברים באו לידי ביטוי לא רק בשעות הלימודים הקונבנציונאליות. "יכולת לראות כאן תלמידים בימי שישי, בשבתות, ובשעות אחר הצהריים. המורים נתנו להם תגבורים, וההורים - שהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך - הביאו להם כיבוד", הוא סיפר. "גם אחרי שעות הלימודים נמשך הקשר, בקו טלפוני פתוח וההדרכה באמצעות האינטרנט".

 

חלק גדול מהצלחת הפרויקט מייחס אבו-דאהש גם לשעות התגבור שקיבל המוסד החינוכי, הן ממשרד החינוך באמצעות אגף שח"ר, המתגבר אוכלוסיות בחתך סוציו-אקונומי נמוך, והן בשעות שנתנה המועצה המקומית. התוצאות בשנים הבאות, כך הוא מעריך, ימשיכו להיות טובות. "הסוד הוא לא כזה סוד גדול. זו פשוט מחשבה ותכנון מראש, הצבת יעדים תוך שיתוף הצוות וגיבוש מקסימום משאבים", ציין המנהל.

 

ראש מועצת פרדיס, יונס מרעי, אמר כי בכוונת המועצה להמשיך, לסייע ולתמוך בפרויקט, כך שהתגבורים והסיוע לתלמידים יימשכו.

 

מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, התייחס גם הוא לזינוק בזכאים לבגרות ביישוב שליד זכרון יעקב: "יש לתמוך בבתי ספר שאחוזי הצלחה נמוכים - למשל, במגזר הערבי יש ירידה באחוז הזכאים. אך ביישוב פרדיס קפץ אחוז הזכאים ב-40% תוך שלוש שנים - צריך לבדוק את זה. אין לי הסבר. האם ניתנו תיגבורים רציניים מטעם רשות מקומית והמשרד?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לומדים גם בסופי שבוע
צילום: צפריר אביוב
"המורים מרגישים אחריות". פרדיס
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים