שתף קטע נבחר

אחרי חשיפת ynet: היעדר סייעות - לדיון בכנסת

בעקבות תחקיר ynet אודות הסחבת בהקצאת סייעות אישיות לילדים עם נכות קשה, הודיע יו"ר ועדת החינוך של הכנסת זבולון אורלב כי יכנס דיון חירום עוד לפני פתיחת שנת הלימודים, במטרה לגבש פתרון כולל: "הסייעות - קרש הצלה, חמצן לילדים"

תדהמה מחשיפת העובדות הקשות ומצוקת הילדים הנכים. יושב-ראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), הציג בצהריים (יום ד') למנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, את תחקיר ynet בדבר הסחבת בשיבוץ סייעות אישיות לילדים עם צרכים מיוחדים. השניים סיכמו כי ייקבע דיון מיוחד בנושא, שייערך בעוד כשבועיים, עוד טרם פתיחתה של שנת הלימודים.

 

מהתחקיר עלה כי כשנה לאחר פסיקתו של בית דין מינהלי, שדרשה להצמיד סייעות לילדים עם נכות קשה, בכפוף להחלטת ועדת חריגים - כמעט דבר לא נעשה בעניין. התברר כי למרות עשרות בקשות של הורים, התכנסו במהלך התקופה רק שתי ועדות חריגים - וגם בהן טרם התקבלה החלטה. שלושה שבועות לפני תחילת הלימודים, הורים רבים חוששים לשלוח את ילדיהם הנכים לבתי הספר, בחלק מהמקרים בשל חשש ממשי לחייהם במקרה שלא יקבלו טיפול נאות.

 

"אני נדהם מחשיפת העובדות הקשות", אמר אורלב ל-ynet. "הסייעות האישיות הן קרש ההצלה, החמצן וקו החיים של התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים הזקוקים לליווי האישי. הניסיון מלמד כי ביטול הסייעות האישיות גורם עוול בל יתואר לאותם תלמידים, מסכן את חייהם ומונע מהם אפשרות הגונה וראויה למצות את יכולותיהם במערכת החינוך".

 

עוד הוסיף אורלב: "החלטתי לקיים דיון חירום מיוחד לפני פתיחת שנת הלימודים בהשתתפות משרדי החינוך, הבריאות והאוצר, על מנת לגבש פתרון כולל וראוי ועל מנת לאפשר את הפעלת הסייעות האישיות ברוח החלטת פסק הדין של בית המשפט".

 

שלוש ועדות, אפס תוצאות

עוד בעקבות הפרסום, מתברר כעת מה עומק הסחבת באחד המקרים שהוצגו בתחקיר. הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטת בר אילן, בראשות עו"ד קארין אלהרר, ייצגה בין היתר את התלמיד אוראל כלפא בדיון בעתירה מינהלית שבסופו הוחלט לכנס עבורו ועדת חריגים.

היום נמסר מטעם הקליניקה כי בעניינו של כלפא התקיימו כבר שלוש ועדות חריגים, שהאחרונה שבהן קבעה מפורשות כי הוא זקוק לסיוע אישי צמוד עקב מצבו הפיסי הקשה.

 

ובכל זאת - לאוראל עדיין אין סייעת: "עד כה ולמרות תחלופת מכתבים ארוכה בין עו"ד אלהרר לבין ד"ר לאה שקד, אחראית שירותים מיוחדים במשרד החינוך, טרם הוסדר הענין", נמסר מהקליניקה. "הקליניקה ממשיכה לפעול בנושא, תוך תקווה שמשרד החינוך יבין במהרה כי עליו לציית להוראות בית המשפט כמו כל גוף אחר במדינת ישראל. אם משרד החינוך לא ייעתר לבקשה עד לסוף החודש, בכוונת הקליניקה לחזור לבית המשפט ולחייב את משרד החינוך לפעול כנדרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "נדהם מחשיפת העובדות הקשות"
צילום: גיל יוחנן
אלעד רטיג, אחד הילדים שממתינים לסייעת
צילום: דודו אזולאי
מומלצים