שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "שפעת החזירים מתפשטת? אל תנשקו מזוזות"

  בתקשורת החרדית מודאגים מהסוגיה: האם ניתן להידבק משפעת החזירים באמצעות נשיקה למזוזה? במשאל רופאים שנערך הייתה תמימות דעים כי כל חפץ יכול להדביק. הרב הראשי, שלמה עמאר: אם יש סכנה - יש לנשק "מהאוויר"

  מצוות "ביקור חולים" בוטלה בגללה כמעט לגמרי – האם גם המנהג לנשק את המזוזה בסכנה? רק הבוקר (יום ד') ביקש בית החולים "אסף הרופא" מהציבור להימנע מביקור יולדות או תינוקות המאושפזים בו, מחשש להידבקות בשפעת החזירים, וכעת ממליץ אחד הרופאים במקום לחדול גם מנישוק המזוזות במקומות ציבוריים. הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, נדרש גם הוא לסוגיה, וקבע: אם תצא הנחיה מפורשת בעניין, יש להקפיד לנשק את המזוזה "מהאוויר" - כדי שלא יישכח המנהג.

   

   

  העיסוק הרחב במחלה העולמית לא פוסח על התקשורת החרדית, ואחרי ש"שפעת החזירים" הפכה שם ל"שפעת שמקורה במקסיקו" מצאו השבוע ברדיו "קול חי" זווית יהודית נוספת – משמעותית יותר. הכתב עוזאל ותיק ערך משאל בין שבעה רופאים, בהם מנהלי חדרי מיון ומומחים למחלות זיהומיות, על רמת הסיכון להידבק בה מנישוק מזוזה – מנהג נפוץ מאוד בקרב דתיים ומסורתיים. הם קבעו פה אחד כי שרידות החיידקים על גבי חפצים היא ברמה גבוהה, אך שישה מהם סירבו להתייחס למזוזות באופן ספציפי – "כדי לא להסתבך עם הרבנים".

   

  הנשאל השביעי, ד"ר אילן יונגסטר, רופא ילדים מבית החולים "אסף הרופא", הלך צעד קדימה, והמליץ שלא לנשקן. הוא ביסס את המלצתו על מחקר שהציג לפני כשנה וחצי, במסגרתו נדגמו 70 מזוזות ב"אסף הרופא" ונשלחו לבדיקות מעבדה. התוצאות שפורסמו ב-ynet: כולן הכילו חיידקים מסוכנים. יונגסטר אמר אז כי התוצאות במזוזות בבית צפויות להיות דומות, והסביר: "רוב מושבות החיידקים שנמצאו הם של חיידקים שנמצאים על העור. אולי בשל העובדה שהמזוזה היא אובייקט דתי, חוששים מחיטויה".

   

  ואלה ממצאי "מחקר המזוזות": רובן הכילו

  מושבות של חיידקים ממשפחת סטאפילוקוק קואגולז נגטיב, העלולים לגרום למחלות זיהומיות קשות; בשמונה מהן היו חיידקים ממשפחת הבצילוס; בחמש מזוזות נמצא החיידק הצואתי אי קולי הגורם לזיהום במערכת המין והשתן ולשלשולים בקרב ילדים. כשהוא חודר לזרם הדם הוא גורם לזיהום כללי חמור ובמקרים מסוימים אף לסכנת חיים. החיידק קלבסיאלה נמצא בארבע מזוזות שנבדקו. הוא מצוי במעי ומופרש אף הוא בצואה, ומינים שונים שלו גורמים לזיהומים בדרכי השתן, לדלקת ריאות קשה ולזיהומים כרוניים של האף והלוע.

   

  הרב הראשי שלמה עמאר נשאל כאמור כעת על המלצתו של ד"ר יונגסטר, ולא התלהב מהרעיון – לפחות כל עוד לא אומץ על ידי משרד הבריאות. לדבריו, "אם תצא הוראה רשמית - למי שירצה לשמוע לה אני ממליץ לשים את ידו סמוך למזוזה ולנשק, כדי לא להפסיד את ההרגל הטוב והחשוב הזה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב עמאר
  צילום: יצחק אלהרר
  המזוזה
  צילום: רותם פלדנר
  מומלצים