שתף קטע נבחר

לשחרר את המחבל מלוקרבי? המשפחות חלוקות

משפחות קורבנות הפיגוע הקשה בתולדות בריטניה חלוקות בשאלה אם לשחרר את האיש היחיד שהורשע באחריות לאסון. מצד אחד יש מי שכלל אינו בטוח שהרשעתו מוצדקת, מצד שני ישנם מי שמוכן שישוב לביתו בלוב - אך רק בתוך ארון קבורה

משפחות קורבנות הפיגוע הקשה שאירע בלוקרבי ב-1988 חלוקות היום (ה') בעקבות הדיווחים על כך שסוכן לובי לשעבר שנידון למאסר עולם בגין התקיפה עשוי להשתחרר מטעמי חמלה. לפי דיווחים בריטיים שלא אושרו, ייתכן שעבד אל-בסט אל-מגרהי, בן 57 הגוסס מסרטן הערמונית, ישוחרר מכלאו בסקוטלנד כבר בשבוע הבא.

 

דוברת הממשלה הסקוטית הכחישה שכבר התקבלה

 החלטה בנושא, בעוד שהשר הראשון של סקוטלנד, אלכס סלמונד, אמר שהדיווחים "ספקולטיביים לחלוטין". ואולם גורם לובי בטריפולי אמר כי העסקה בעניין "בשלביה הסופיים", אך הדגיש ששני הצדדים הסכימו לשמור על שתיקה בנושא עד לשובו של מגרהי ללוב.

 

מגרהי הורשע ב-2001 באחריות לפיצוץ מטוס מסוג בואינג 747 של חברת התעופה "פאן אם" מעל לעיירה הסקוטית לוקרבי, בעת שהיה בדרכו מלונדון לניו-יורק. בפיגוע נרצחו כל 259 בני אדם, בהם 189 אמריקנים ו-11 בני אדם שהיו בקרקע שבה פגעו שרידי המטוס. מגרהי נידון ל-27 שנות מאסר. ארבע שנים לאחר מכן, לוב הכירה באחריותה לפיגוע והסכימה לפצות ב-2.7 מיליארד דולר את משפחות הקורבנות.


אנדרטה לזכר 259 קורבנות הפיגוע (צילום ארכיון: AP)

 

בין קרובי הקורבנות הבריטים, יש כאלה שאומרים שמעולם לא שוכנעו לגמרי באשמתו של מגרהי, וברכו על שחרורו האפשרי. "אני לא מאמין שגזר הדין צודק", אמר לרדיו של ה-BBC ג'ים סווייר, שבתו פלורה נהרגה בפיצוץ. "זה יהיה אכזרי נורא להכריח את האדם הזה למות בכלא".

 

"לשלוח אותו הביתה - בארון"

עורך הדין רוברט בלאק, שנטל חלק בארגון המשפט ומתח ביקורת על גזר הדין, אמר כי הרשויות הבריטיות מעוניינות להימנע ממצב שלוב תציג את עונשו של מגרהי כעונש מוות. "אני חושב שהם לא רוצים שהוא ימות בכלא הסקוטי", אמר. "זה השיקול המכריע כאן".

 

פמלה דיקס, שאחיה פיטר נהרג בפיגוע, אמרה כי לדעתה יש לאפשר את המשך הליך הערעור של מגרהי בבית המשפט הסקוטי, כדי לברר מה בדיוק אירע. "אני לא לגמרי במשוכנעת באשמתו אך גם לא בחפותו", אמרה. "אנו פשוט לא יודעים מספיק בשלב זה... כדי להכריע בנושא".

 

שגריר בריטניה בלוב לשעבר, אוליבר מילס, העריך

שהידיעות על שחרורו האפשרי של מגרהי נובעים מהדלפה שמטרתה להכין את דעת הקהל לקראת ההחלטה הסופית בעניין. "אולי הרשויות מנסות להפריח בלון כדי לראות מה התגובה. דברים כאלה יכולים להשתנות ואני חושב שהתגובה הציבורית יכולה לשנות את ההחלטה".

 

קרוביהם האמריקנים של כמה מהקורבנות אמרו שאין להם ספק באשמו של מגרהי וכי יש להתיר לו לרצות את שארית עונשו. "אין בי שום ספק שהאיש הזה אשם", אמרה קתלין פלין, שבנה נהרג בפיצוץ. ברט אמרמן, שאחיו טום נספה אף הוא בטיסה, אמר כי שחרור מגרהי יהיה "טירוף, לא מוסרי וראוי לגינוי. הוא צריך לסיים לרצות את עונשו בסקוטלנד, למות ואז להישלח הביתה - בארון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבד אל-בסרט אל-מגרהי. ארכיון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
שרידי טיסת "פאן אם"
צילום: רויטרס
צילום רויטרס
אסון לוקרבי
צילום רויטרס
מומלצים