שתף קטע נבחר

בירושלים לא תולים תקוות במחוות קטאר ועומאן

המגעים על הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא מתקדמים בינתיים, הסעודים לא מוכנים לפשרה, אבל האמריקנים מבטיחים לישראל לפחות "סוכריה" אחת בדמות יחסים עם שתי מדינות המפרץ. בירושלים עדיין מתייחסים בספקנות

רוחות השינוי שמנשבות מהמפרץ מתקבלות בקרירות בירושלים. על פי מסר שהועבר לאחרונה מוושינגטון, קטאר ועומאן תהיינה מוכנות לחדש יחסים עם ישראל אם זו תקפיא את הבנייה בהתנחלויות. עם זאת, המגעים עם האמריקנים סביב הדרישה להקפאת הבנייה לא מתקדמים לפי שעה ולכן בירושלים טוענים שמדובר בהבטחות מוקדמות - וכי שינוי משמעותי ביחסים לא צפוי בקרוב.

 

מדינות המפרץ נתונות לאחרונה תחת לחץ אמריקני לבצע מחוות נורמליזציה כלפי ישראל בתמורה להקפאת הבנייה בהתנחלויות, ולפי המסרים מוכנות לקיים שוב יחסים רשמיים עם ירושלים במסגרת שלום אזורי.

בקטאר היה משרד אינטרסים ישראלי, אך הדיפלומטים הישראלים גורשו בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, לפני כשבעה חודשים. היחסים עם עומאן, שכללו שגרירות, נותקו בעקבות פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000.

 

במקביל להסכמה של שתי המדינות, סעודיה עומדת בסירובה לכל הצעות הנורמליזציה מול ישראל. גורם מדיני בכיר בירושלים אמר הבוקר (יום ו') ל-ynet שהעמדה הסעודית רק מקבלת חיזוק על רקע הצהרות והחלטות ועידת פתח בבית לחם.

 

נכונות קטאר ועומאן לחידוש היחסים תלויה כאמור בהסכמת ישראל להקפאת הבנייה התנחלויות, והחלטה כזו טרם התקבלה. גורמים מתונים בישראל מציעים שלושה עד שישה חודשים של הקפאה, בעוד האמריקנים תובעים שנה לפחות. סוגיה זו צפויה להתברר במפגש בין השליח האמריקני המיוחד, ג'ורג' מיטשל, לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעוד כשבועיים בלונדון.

 

גם הפלסטינים לא מוכנים לפי שעה לחזור לשולחן המשא ומתן מול ממשלת נתניהו. האמריקנים עושים מאמץ לחדש שיחות אלה ולהציג יוזמה אזורית כוללת לאחר כינוס העצרת השנתית של האו"ם ב-22 בספטמבר בניו יורק.

 

"יש כוונה הן בירושלים והן בוושינגטון להגיע להבנות הדדיות, זה אינטרס ישראלי", העריך גורם מדיני בכיר בלשכת ראש הממשלה, "אולם בשלב זה לא נמצאה נוסחת הזהב וכרגע אין משא ומתן מול האמריקנים וקל וחומר מול הפלסטינים". החל מהיום ישהה ראש הממשלה בחופשה חלקית בביתו בקיסריה וחלק מלשכתו יצא לחו"ל כך שלא צפויה התקדמות, הוא אמר. "התחממות במגעים, אם בכלל, תתרחש בשבוע לפני הנסיעה ללונדון וברלין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמרי קטאר, חאלד בן-חליפה, והנשיא פרס (ארכיון)
צילום: איי אף פי
נתניהו ומיטשל. פגישה ב-26 בחודש
צילום: AFP
מומלצים