שתף קטע נבחר

חמאס הכריע את העימות ברפיח; 16 הרוגים

לפחות 16 בני אדם נהרגו וכ-85 נפצעו בקרבות בין כוחות הביטחון של חמאס לאנשי "ג'ונד אנסאר אללה", הנאמנים למטיף עבד אל-לטיף מוסא. עדי ראייה דיווחו כי כוחות חמאס כיתרו בית אחרון בו התבצר ככל הנראה מוסא וכמה מאנשיו. חמאס: מביעים צער על הקורבנות, לא נאפשר חזרה לאנרכיה

אחרי שעות של קרבות סמוך למסגד בעיר רפיח שבדרום רצועת עזה, הכריעו כוחות הביטחון של חמאס את המרד של אנשי ארגון "ג'ונד אנסאר אללה" (צבא תומכי אללה), הנאמנים למטיף עבד אל-לטיף מוסא. התוצאה: לפחות 16 הרוגים, בהם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, וכ-85 פצועים. 

 

עדי ראייה דיווחו אמש (יום ו') כי חמאס השתלט על מרבית המוקדים שבהם התבצרו אנשי הארגון הקיצוני, השואב את השראתו מאל-קאעידה, והפגיזו בית שבו נמצא ככל הנראה מוסא עצמו עם כמה מאנשיו. על-פי הדיווח, בהפגזה ייתכן שנהרג מפקד ג'ונד אנסאר אללה", אבו-עבדאללה אל-סורי - הידוע בכינוי "אבו עבדאללה המהגר".

 

על-פי דיווח שלו אין בשלב זה אישור מגורמים רשמיים, במהלך העימותים באזור המסגד פוצץ את עצמו אחד מנאמניו של מוסא בתוך קבוצה של אנשי חמאס. על-פי דיווח אחר, אנשי חמאס - חלקם רעולי פנים - ערכו מרדפים אחר נאמני הקבוצה הקיצונית הנמנית על הזרם הסלאפי.

 

העימותים ברפיח פרצו לאחר שבמהלך דרשת יום השישי הכריז מוסא על הקמת "אמירות איסלאמית" ברצועת עזה ועל נאמנות ארגונו לאל-קאעידה ולאוסאמה בין-לאדן. מוסא תקף בדרשתו את התנהלות חמאס וטען כי היא "אינה איסלמית מספיק". הוא ציין כי אנשיו פועלים להשליט ביתר שאת את ההלכה האיסלמית ברצועת עזה. לדבריו, חמאס מנהל משא ומתן עם ישראל ולא מחוייב לתפיסת הג'יהאד המלאה. "אם חמאס יבחר בדרך אללה ובדרך הג'יהאד - אנו נהיה משרתים שלו. אבל אם הם ינסו להשתלט על המסגדים שלנו - אנו נגדע את ידם", אמר.

 

דובר חמאס, סאמי אבו-זוהרי, התייחס לעימותים הקשים ברפיח והגדיר את העמדות שמציג ארגון ג'ונד אנסאר אללה "הידרדרות רעיונית". "אין לקבוצה הזו כל קשר לארגון חיצוני. לאף גורם או גוף אין סמכות לקחת את החוק לידיים ומי שלא יכבד זאת - יטופל על-ידי מערכת הביטחון". אמר אבו-זוהרי. אנשי ג'ונד אנסאר אללה מסרו כי הם מגלים נאמנות מוחלטת למוסא והזהירו מפני כל ניסיון לפגוע באמירות האיסלאמית. הרשות הפלסטינית לא פרסמה כל הודעה המתייחסת לאירועים.

  

בשעות האחרונות דווח על מאמצי תיווך בין חמאס לבין אנשי אל-קאעידה, אותם מוביל מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, אבו-עוואד אל-ניירב. ועדות ההתנגדות העממית הוא ארגון המקורב מצד אחד לזרם הסלאפי, ומצד שני מקובל על חמאס.

 

דובר ממשלת חמאס, טאהר א-נונו, הביע צער על ההרוגים וציין כי אנשי אל-קעידה ירו לעבר משפחה שניסתה לשכנע את בניה, שהצטרפו למורדים, לצאת מהמסגד. א-נונו הטיל את האחריות לאירועים על אנשי אל-קאעידה ואמר כי "הכרזתם על אמירות איסלאמית ולקיחת החוק לידיים אינם מקובלים" וכי "חמאס לא יאפשר את חזרת האנרכיה לרצועה".

 

חמאס והזרם הסלאפי - היסטוריה של מתיחות

האירועים ברפיח אינם מפתיעים עבור מי שעוקב אחר ההתפתחויות ברצועת עזה בתקופה האחרונה. מאז החליט חמאס להשתתף בבחירות, הוא נמצא תחת ביקורת קשה, הולכת וגוברת מצד זרמים איסלאמים רדיקליים יותר המזוהים עם אל-קאעידה. מספר 2 באל-קאעידה, איימן אל-זווהירי, תקף לאחרונה בעצמו את חמאס ואמר כי הארגון "מכר את עקרונותיו תמורת השלטון".

 

חמאס נמנה על תנועת האחים המוסלמים ונחשב לארגון פרגמטי יחסית, אך חברי הזרם הסלאפי מגדירים את עצמם כ"ג'יהאדיסטים צרופים". לדבריהם, הפרגמטיות של חמאס מטשטשת את עקרונות השריעה. העימות הפומבי הראשון בין חמאס לבין לזרם הסלאפי התרחש כשכוחות חמאס כיתרו את הבית בו החזיקו אנשי אל-קאעידה בכתב ה-BBC, אלן ג'ונסטון.

 

מאז השתלטות חמאס על הרצועה ובעיקר מאז הפסקת האש הלא רשמית בין חמאס לישראל, החלו אנשי הזרם הסלאפי לפעול ביתר על-מנת להציג אלטרנטיבה לחמאס. כך קמו כמה קבוצות כמו "ג'ונד אנסאר אללה", "צבא תומכי הסונה" ו-"ג'לג'לת", שהכריזו על עצמם כמייצגי אל-קאעידה ברצועת עזה.

 

חמאס עצר וחקר פעילים המזוהים עם ארגונים אלה, בין היתר בחשד שביצעו את ירי פצצות המרגמה לעבר ישראל בשבועות האחרונים. הסלאפים טענו להגנתם כי חמאס מרחיק את האימאמים שלהם מהמסגדים. ברצועה סבורים כי התחזקותם של ארגונים רדיקלים עוד יותר מחמאס, מבהירים שהאלטרנטיבה לחמאס אינה בכרח חילונית וכי הרצועה שורצת בקבוצות, שחמאס לידן נחשב למתון ביותר. עם זאת, נראה כי מעגל התומכים בארגונים אלה מצומצם יחסית ומסתכם בכמה אלפים.


פורסם לראשונה 14/08/2009 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים