שתף קטע נבחר

גל הרציחות: דיון חירום בוועדת הפנים של הכנסת

למרות הפגרה, הוועדה תכונס ביום רביעי, לדיון שאליו הוזמנו בין היתר השר לביטחון פנים, שר החינוך ושר האוצר. יו"ר הוועדה: "זה נוגע לכל אזרח". הנשיא פרס: "המדינה נתקלת מדי פעם באתגרים מזעזעים, חייבים לטפל בזה בצורה בלתי רגילה"

גל הרציחות מגיע לדיון מיוחד בכנסת: נבחרים רבים נמצאים בחופש, באמצע פגרת הקיץ של הכנסת, אבל אירועי האלימות הקשים והחריגים בשבועות האחרונים יביאו את חברי הכנסת לירושלים.

 

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, אישר הבוקר (יום א') לכנס את ועדת הפנים לדיון דחוף בהשתתפות גורמי המשטרה וגורמים רלוונטיים אחרים,

וכן נציגי משרד האוצר. במקביל, הגישה סיעת קדימה בקשה לכינוס פגרה מיוחד של המליאה בנושא "התגברות הפשיעה והפגיעה בביטחון האישי של אזרחי המדינה".

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), אמר כי הזמין לדיון את השר לביטחון פנים, שר האוצר, שר החינוך ומפכ"ל המשטרה. "הנושא חשוב ונוגע בכל אזרח במדינה, אסור לעבור עליו לסדר היום - חיי אדם הפכו להפקר", הסביר.

 

אזולאי ציין כי יבקש לשמוע מהמפכ"ל והשרים איך מגברים את הביטחון ואיך מחזירים את אמון האזרחים במשטרה, "ואיך מגדילים את כוח האדם במשטרה".


אמש בבית משפחת קרפ ברמת-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

לדבריו ריבלין, "החברה הישראלית חייבת לעשות חשבון נפש נוכח מעשי האלימות. הדבר הוא בנפשה. גורמי אכיפת החוק חייבים להפעיל תוכנית אפקטיבית שתתן מענה מיידי ובלתי מתפשר למציאות הזו. על משרד האוצר לדעת שכל טיפול ללא גיבוי תקציבי לא יאפשר טיפול יעיל ושלם".

 

חבר הכנסת יוחנן פלסנר, שקרא כבר אמש לכינוס ועדת הפנים לדיון בנושא, נתקל הבוקר במקרה אלימות במשפחתו הקרובה. לדבריו, "אבי בן ה-70 צעד הבוקר בטיילת בת"א ופתאום חלף מולו אדם צעיר ונתן לו מכה בבטן, ללא כל סיבה. אבא שלי לא מתכוון להתלונן. הוא אומר שממילא המשטרה לא תעשה שום דבר וחבל לבזבז יום שלם על הגשת תלונה. לדעתי יש הרבה מקרי אלימות לא מדווחים מסוג זה, מה שהופך את הססטסטיקה שהמשטרה כה מתגאה בה ללא רצינית ומניפולטיבית - בשל שיעור אלימות גבוה שכלל אינה מדווחת".

 

ח"כ משה מטלון ‏(ישראל ביתנו) אמר כי "יש להקים ועדה ציבורית שתבחן את האפשרות להחמיר בענישה כלפי רוצחים, לרבות באמצעות עונש מוות".

 

פרס מאמין: אפשר לטפל בזה

קודם לכן אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, כי רצח לאונרד (אריק) קרפ בליל שבת בחוף תל-ברוך בתל-אביב הוא "מזעזע", וקרא לממשלה להקדיש ישיבה לנושא. "אני שואל את עצמי ואני יודע שמדי פעם בפעם, המדינה נתקלת באתגרים מזעזעים. אני מאמין בלבי שאנחנו מסוגלים לטפל בזה",

אמר הנשיא בראיון לגלי צה"ל. "אנחנו לא אבודים, אבל אנחנו חייבים לטפל בזה בצורה בלתי רגילה", סיכם פרס.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש לרצח קרפ. אחרי ששוחח עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שעדכן אותו על הפעולות שנוקטת המשטרה, אמר נתניהו כי הוא מזועזע ומודאג מהרצח. ראש הממשלה הנחה את השר להגביר את פעילות המשטרה נגד בריונות, ולפעול לאיתור החשודים במהירות ולהגשת כתבי אישום נגד אלה שכבר נעצרו.

 

בדיון לילי ממושך שנמשך עד 7:00, הוארך מעצרם של שמונת החשודים מג'לג'וליה, בהם קטין אחד, ואילו הנערה בת ה-17 והחיילת בת ה-19 נשלחו למעצר בית. המשטרה החליטה לערער על ההחלטה בעניינן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאונרד קרפ, שנרצח בחוף
הנשיא פרס. "אנחנו מסוגלים"
צילום: רותם פלדנר
מומלצים