שתף קטע נבחר

מספר החללים הבריטים באפגניסטן עלה ל-201

מותם של שני חיילים בריטים בסוף השבוע הוביל לחציית רף מאתיים החללים. ראש הממשלה בראון הודה: הקיץ הזה הוא מהקשים שידענו, אך חייבים לשמור על אפגניסטן חופשית ויציבה

על בריטניה להישאר מחויבת למלחמה באפגניסטן כדי לסייע להגן על העולם מפני אל-קאעידה - כך אמר היום (א') ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון, אחרי שמספר החיילים הבריטים שנהרגו בסכסוך חצה את רף ה-200. לדבריו, "הקיץ הזה היה מהקשים" שידעה ארצו מאז הפלישה לאפגניסטן ב-2001.

 

ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות אפגניסטן, אמר בראון כי על כוחות נאט"ו להישאר במדינה שהשלטונות המקומיים יוכלו ליטול את האחריות על הביטחון. "למען ביטחונה של בריטניה ושאר העולם, עלינו להבטיח לכבד את מחויבותנו לשמור על אפגניסטן חופשית ויציבה", אמר בראון.

 

בראון ציין כי מקורן של כ-75 אחוזים ממזימות הטרור נגד ארצו באזורים ההרריים שבגבול אפגניסטן ופקיסטן. לקראת הבחירות שייערכו ביום חמישי חלה הסלמה משמעותית באלימות הטליבאן. אתמול נהרגו שבעה בני אדם בפיצוץ מכונית תופת בלב הרובע המבוצר ביותר בבירה קאבול, מחוץ למטה נאט"ו.

 

חודש יולי היה החודש הקטלני ביותר שידע הצבא הבריטי במדינה מאז 2001, ונהרגו בו 21 חיילים. ההרוג ה-201 היה חייל שמת היום מפצעיו, אחרי שאתמול נפגע בפיצוץ מטען בשעה שהיה בסיור בצפון מחוז הלמנד, מעוז של הטליבאן, שאיים לשבש את הבחירות. חייל נוסף מת אתמול בבית חולים בבריטניה, לשם פונה אחרי שנפצע ביום חמישי מפיצוץ במחוז הלמנד.

 

בראון, שמפגר בסקרים אחר האופוזיציה השמרנית פחות משנה לפני הבחירות לפרלמנט, ניצב בפני לחץ פליטי גובר בחודשים האחרונים. מבקריו האשימו אותו בשיגור מספר קטן מדי של חיילים לאפגניסטן, עם ציוד שאינו מספיק להם. הם קראו לציידם במספר רב יותר של מסוקים וכלי רכב משוריינים.

 

ראש הממשלה הבריטי דחה את הטענות. "כל מאמצינו נועדו להבטיח את הביטחון הטוב ביותר ואת הציוד הטוב ביותר עבור כוחותינו", אמר בראון. "לכן הגדלנו באופן משמעותי את המשאבים שמושקעים באפגניסטן".

 

לפי סקר שפורסם בחודש שעבר בעיתון הבריטי "טיימס", שני-שלישים מהמצביעים בבריטניה מעוניינים בהשבת 9,000 החיילים הבריטים לארצם בתוך שנה. ארגון הנאבק במלחמה "קואליציית לעצור את המלחמה", הודיע שהסכסוך באפגניסטן הוא "בלתי מוצדק ולא ניתן להכרעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות החללים הבריטים באפגניסטן
צילום: AP
בראון: "קיץ מהקשים שידענו"
צילום: AP
מומלצים