שתף קטע נבחר

נתניהו, ברק ואטיאס סיכמו: הבנייה מוקפאת

שרי הימין מטפסים למאחזים ודורשים להמשיך לבנות בגושי ההתנחלויות ובירושלים - אבל הלחץ האמריקני נותן את אותותיו. ל-ynet נודע שראש הממשלה, שר הביטחון ושר השיכון סיכמו על הקפאת כל המכרזים, בתקווה ש"ההמתנה" תרצה את אובמה. רשמית, טוענת לשכת נתניהו: אין סיכום

מחווה שקטה לארצות הברית: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר השיכון אריאל אטיאס סיכמו על הקפאה בפועל של התחלות הבנייה בשטחים - גם בגושי ההתנחלויות ובמזרח ירושלים. כך נודע ל-ynet. להערכת הגורמים המעורבים, ההקפאה תימשך עד תחילת 2010. רשמית, בלשכת ראש הממשלה, טוענים שאין סיכום בעניין. 

 

על אף לחץ כבד של שרי הימין, לא הוציא משרד השיכון מאז כינון ממשלת נתניהו ולו מכרז בנייה אחד בשטחים, כולל ביישובי עוטף ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים. כך אישרו בכירים בסביבת ראש הממשלה נתניהו, למרות שבשיא העימות מול האמריקנים הוא הצהיר כי "לא נקבל גזירות בירושלים". יש לציין שגם בחודשים האחרונים לכהונתו של אהוד אולמרט לא הפיק משרד השיכון מכרזים חדשים.

 

רק אתמול (יום ב') בלט החיכוך בממשלה בנושא הפעילות בשטחים - לאחר שארבעה שרים מהימין סיירו באופן תקדימי במאחזים בשומרון.

 השר אלי ישי אמר ש"זו התיישבות חוקית שרק מחכה לאישורים", ואילו השר משה (בוגי) יעלון הצהיר שיש לשקול בחיוב חזרה ליישוב חומש, שפונה בהתנתקות.

 

בתגובה, אמרו בסביבת ברק ש"עמדת שר הביטחון נחושה, אין התפשרות על שמירת החוק - ודינם של 23 המאחזים הבלתי חוקיים הוא לרדת". מלשכת ראש הממשלה נמסר מאוחר יותר בהתאם לרוח זו כי "מדיניות הממשלה מבוססת על בחינת כל המרכיבים הרלוונטיים ובכללם הצורך לאכוף את החוק בכל מקום בו הוא מופר".

 

אטיאס לחבריו בש"ס: תמתינו בסבלנות

שר השיכון אריאל אטיאס הגדיר לאחרונה את מדיניות "ההמתנה" בהקשר לבנייה, והציע לראש הממשלה ושר הביטחון להציגהּ בפני השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל והנשיא ברק אובמה, כדי להוכיח את נכונות ישראל לקדם את התהליך המדיני. שר השיכון סבור שאין לקומם עתה את האמריקנים, על רקע העימותים האחרונים. הוא עומד מול לחץ עמיתיו השרים מהימין, המוחים על מדיניות ההקפאה השקטה.

 

במקביל, ש"ס מתלוננים בפני שר השיכון שלהם לגבי מצוקת הדיור החריפה במגזר החרדי. לטענתם, קיים היום מחסור של כ-20 אלף יחידות דיור למגזר זה, ובנייה בישובים כמו ביתר עילית הייתה יכולה לפתור ולו חלק מהמצוקה. 


 

בנייה באזור מעלה אדומים. אין התחלות חדשות (צילום ארכיון: רויטרס)

 

אטיאס הבהיר לתובעים להוציא מכרזים חדשים, שמחוות "ההמתנה" תאפשר לארה"ב ולקהילה הבינלאומית להכיר בעתיד בריבונות ישראל בירושלים ובגושי ההתנחלויות, שיישארו בידיה בהסכם הקבע. כמו כן אמר לשרי הימין ולעמיתיו במגזר החרדי, שיש להעניק זמן לממשל אובמה להשיג את מחוות הנורמליזיציה מהעולם הערבי, כדי להתחיל בתהליך המדיני.

 

שרים בימין ובהם יו"ר הבית היהודי דניאל הרשקוביץ, טוענים שמדיניות זו נכפתה על ישראל וגורמת לערעור ריבונותה גם בשטחים עליהם לא צריכה להיות כל מחלוקת. לדברי השר הרשקוביץ, "מדינת ישראל אינה גרורה של ארצות הברית. יש לנו ברית אסטרטגית וקשרי ידידות הדוקים עם האמריקאים, אבל זו ברית דו-סיטרית. גם הם צריכים אותנו ואנחנו צריכים לעמוד על עקרונותינו, מה עוד שהפלסטינים חושפים כל פעם מחדש את פרצופם האמיתי ומוכיחים שפניהם אינם לשלום".

 

ביום שני הבא צפוי ראש הממשלה לצאת למסע קצר לאירופה, בו יוועד בין היתר עם השליח המיוחד של אובמה למזרח התיכון מיטשל. נוסחת "ההמתנה" עשויה לסייע לו בעימות הצפוי על אורך הקפאת הבנייה. שר הביטחון ברק קורא להקפאה של שלושה עד שישה חודשים, בעוד מיטשל תובע שנה ויותר. "צריך להבהיר לאמריקנים שהמצב הזה לא יימשך לנצח. אנחנו גם מקפיאים בנייה בפועל וגם רבים עם האמריקנים. נגיד להם 'לא מקפיאים, אלא ממתינים', כדי לתת סיכוי למהלך", אמר אחד השרים ל-ynet.

 

מלשכת שר הביטחון, האחראי על הבנייה ביהודה ושומרון, נמסר כי "כל עוד אין מדיניות שגובשה סופית, המדיניות היא זו שהייתה עד עכשיו. כלומר, יימשך הליך אכיפת החוק ואנו עומדים על הכוונה להביא להורדת המאחזים הבלתי חוקיים. באשר לאישורי בנייה ופעילות בשטחים מורשים - הכל יתבצע לגופו של עניין. אין כרגע שום מדיניות חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: פלאש 90
אטיאס. קורא לזה "המתנה"
צילום: גבי מנשה
ברק. המאחזים יירדו
צילום: ירון ברנר
אובמה. הלחץ עובד?
צילום: AP
מומלצים