שתף קטע נבחר

תיירות בצרות: לא לרמדאן הזה ציפו בסעודיה

יותר ממיליון תיירים מוסלמים עולים לרגל למכה בתקופת החאג'. השנה צפוייה צניחה של 30% במספר התיירים הנכנסים, בשל המשבר הכלכלי ושפעת החזירים, ופגיעה קשה בתעשייה הרגילה לגלגל כ-7 מיליארד דולר בתקופה זו

חודש הרמדאן בפתח (יחל ביום חמישי או שישי) אך בענפי המשק השונים בערב הסעודית כבר שוררת אכזבה. כבכל שנה מסמל תחילת חודש הרמדאן בערב הסעודית את התגברות הפעילות הכלכלית ששיאה בתקופת החאג' (שלושה חודשים אחרי תום הרמדאן), אז נוהרים לממלכה למעלה ממיליון תיירים מוסלמים מכל רחבי העולם למילוי מצוות העלייה לרגל.

 

הזרם האדיר הזה של התיירים בתקופת זמן כה קצרה של כמה ימים מספק פרנסה לא רק לבתי המלון ולחברות התיור אלא גם לכל הענפים המשיקים ובייחוד למגזר המסחרי. זאת, משום שעולי הרגל מחו"ל נוהגים לקנות את המתנות לקרובים שנותרו בבית בערב הסעודית. הערכות בסעודיה מדברות על כך שתעשיית החאג' מגלגלת בכל שנה קרוב ל-7 מיליארד דולרים - ללא הוצאות הטיסה ובתי המלון. אך נראה שהשנה זה לא יקרה.

 

מה שלא הצליח לעשות המשבר הכלכלי הצליחה לעשות שפעת החזירים. עוד לפני שהחל חודש הרמדאן, מדווחת רשת "אלערבייה" כי מספר ההזמנות של עולים לרגל בחודש הקרוב ירד בצורה ניכרת. כך למשל מספר עולי הרגל בתקופת הרמדאן שיגיעו ממדינת איחוד האמירויות למכה נמוך ב-50% לעומת רמדאן בשנה שעברה. גם נתוני העולים לרגל מירדן ומלבנון ירד במידה ניכרת ובערב הסעודית צופים כי זוהי תהיה המגמה גם בתקופת חג הקורבן.

 

ירידה של 30% בעולים לרגל

סעד אלקרשי האחראי על העלייה לרגל בלשכת המסחר של מכה אמר לרשת הערבית כי דווקא בחודשים שלפני רמדאן ניכרה עלייה במספר העולים לרגל, אולם בשבועות האחרונים, עם החמרת הצעדים להתמודדות עם שפעת החזירים, ניכרת ירידה בהזמנות ואף ביטולים. להערכתו, מספר עולי הרגל שיגיעו לסעודיה במהלך הרמדאן יהיה נמוך ב-30% לעומת שנה שעברה. אלקרשי גם העריך שהפסדי בתי המלון במכה בחודש הקרוב יעלו על 30 מיליון דולרים שכן כבר עתה נרשמו בהם מקרים רבים של ביטולים.

 

בסעודיה הביעו אכזבה מהחלטת הרשויות באיראן ובתוניסיה לאסור כליל יציאת עולים לרגל לסעודיה במהלך החודש הקרוב, זאת מחשש לשפעת החזירים. מדינות אחרות ובהן מצרים ועיראק הודיעו אף הן על הגבלות מחמירות. הביטולים הללו מגיעים דווקא זמן קצר אחרי שממשלת סעודיה הודיעה כי בשנים הקרובות תשקיע כ-38 מיליארד דולרים בפיתוח תשתיות התיירות שלה, כולל הקמת רשת מסילות ברזל מודרנית. יצוין כי יותר מ-60% מהתיירים הנכנסים לסעודיה בכל שנה מגיעים לצורך עלייה לרגל.

 

הכותב, דורון פסקין, הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך סעודיה, עבדאללה
צילום: רויטרס
מומלצים