שתף קטע נבחר

הרוסי עשה את שלו - הרוסי יכול ללכת

לפני כעשור פיתתה ישראל את בכירי המדענים היהודים לעלות ארצה מברית המועצות לשעבר. עכשיו, אחרי שהביאו שם וכבוד למדינה וקידמו את המחקר, היא זורקת אותם לרחוב / צבי הכהן

חמש מאות מדענים, מהמובחרים שבמדענים בעולם, השתלבו ונקלטו במוסדות המחקר והאוניברסיטאות המובילות בישראל במסגרת תכנית לקליטת מדענים עולים (קמ"ע). בהם פרופסורים בעלי תארים רביעיים, מדענים ברמה הבינלאומית, פורצי דרך במגוון תחומי מדע ומחקר, שפרסומיהם ועבודותיהם גייסו מענקי מחקר, מהארץ ובעיקר מחו"ל, בסכומי עתק ותרמו תרומה מכרעת לחקר הסרטן, לקידום הביוטכנולוגיה, לחקר חומרים ועוד. בכך, סייעו מדענים אלו לחזק את מעמדה של ישראל כאחת המדינות המובילות בעולם בתחום המחקר והמדע. חלקם סייעו לחנך דורות של מדענים צעירים. חלקם סייעו בידינו להגיע אל פריצות דרך מדעיות. חלקם הצילו חיים.

 

מעורבותם במדינה קיבלה ביטוי כואב במבצע עופרת יצוקה, כאשר ד"ר גרגורי משביצקי, מדען קמ"ע מאוניברסיטת בן-גוריון, איבד את בנו אלכס ז"ל בקרבות הקשים ברצועת עזה. בימים אלה, ד"ר גרגורי משביצקי מועמד לפיטורין.

 

תכנית קמ"ע נוסדה ב 98' על מנת לקלוט את בכירי המדענים העולים, בעיקר מברית המועצות לשעבר. במסגרת התוכנית, התחייבה ממשלת ישראל כי משרד הקליטה יממן 60 אחוז משכרם ואילו ות"ת והאוניברסיטאות, אשר קלטו את רוב רובם של המדענים, יממנו את השאר. מסיבות שונות ומשונות, לא נכללה בבסיס התקציב התחייבות ממשלתית מלאה ולכן - מזמן לזמן - מאוימים מדענים אלו בפיטורים. השנה לא נמצא התקציב החסר ומשרד הקליטה הודיע כי כ-40 אחוז מהמדענים מועמדים לפיטורים. ההודעה נמסרה להם ימים ספורים לפני ההצבעה על תקציב המדינה, כשלמעשה לא ניתן היה לערוך בו עוד שינויים כלשהם.

 

נכון להיום, חיים מחוץ לישראל כ-3000 מדענים ישראלים. אם לוקחים בחשבון שלכל מדען או מדענית יש גם בן או בת זוג ולרוב אף ילד או שניים, התמונה שעולה מדאיגה: טובי המוחות היהודיים בהווה ובעתיד בוחרים לצמוח ולהשתקע בחו"ל. ממשלת ישראל, מצידה, אמנם מצהירה על מחויבותה לעצור את בריחת המוחות ופועלת להשיב אותם ארצה, אולם באותה העת מפקירה את בכירי מדעניה, להם התחייבה בכתובים כי תעסיק אותם עד גיל פרישה. כיצד יוכלו המדענים הישראלים בחו"ל להתייחס ברצינות לממשלה והצהרותיה?! כיצד ישימו מבטחם במדינת ישראל שעה שהאחרונה מתכחשת להתחייבויותיה, מפנה גב אל המדענים וזורקת אותם אל האשפתות?

 

טענת משרד הקליטה כי המשרד מטפל בעולים עד עשור מעלייתם ולכן רוב מדעני קמ"ע אינם צריכים להיות באחריותו מקוממת. אם כך הדבר, נכון היה לציין ולאזכר את ההגבלה והסייגים כבר במכתב ההתקשרות של משרד הקליטה עם האוניברסיטאות בנושא קמ"ע. ממשלת ישראל חייבת להכניס את מלוא עלות התוכנית לבסיס התקציב, על מנת למנוע את הישנות הביזיון של מדענים בעלי שם עולמי,

שוויתרו לפני עשור על הצעות מפתות מעבר לים ובחרו להשתקע ולתרום למדע בישראל, שעתה נאלצים להפגין על מנת להבטיח את קיומם.

 

איש מהם לא דמיין שממשלה המתחייבת להעסיקם עד גיל פרישה, תזרוק אותם אחרי עשור בלבד לרחוב. הסגל האקדמי לא ישקוט ולא ינוח וינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו, עד לביטול הגזרה.

 

פרופ' צבי הכהן הוא יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי בישראל

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' צבי הכהן
צילום: ירון ברנר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
למדינה נגמר הכסף
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים