שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פדרמן נעצר לשווא - ויפוצה ב-5,000 ש"ח

  בית המשפט ביטל צו שהוצא נגד נועם פדרמן, לאחר שאיחר לדיון, אך במשטרה לא שמעו על כך - פעיל הימין נעצר פעמיים בשלושה ימים ואף הובא לתחנת המשטרה

  בית המשפט המחוזי בירושלים הורה אתמול (ה') למשטרה לשלם פיצוי בסך 5,000 שקלים לפעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן. זאת, בגין נזק שנגרם לו כתוצאה ממעצר שווא באפריל 2006. השופטת יהודית צור קיבלה את ערעורו של פדרמן, וקבעה כי "המשטרה עשתה שימוש בצו חסר תוקף ועצרה על פיו אדם".

   

  מפסק הדין עולה כי במרס 2006 הוציא בית משפט השלום בירושלים צו הבאה לפדרמן, לאחר שאיחר להתייצב לדיון שנקבע לו. לאחר כעשרה ימים הגיש פדרמן בקשה לביטול הצו, בטענה כי הגיע באיחור עקב מחסומים שהציב צה"ל. בית המשפט העביר את הבקשה לתגובה דחופה של המשטרה, ולאחר שלא נתקבלה - החליט לבטל את הצו.

   

  כשבועיים לאחר מכן הגיע פדרמן עם ילדיו להתפלל במערת המכפלה בחברון. שני שוטרים שנכחו במקום סברו כי עדיין קיים נגדו צו הבאה, ולאחר בדיקה באמצעות המסוף המשטרתי - החליטו לעצור אותו. פדרמן טען בפני השוטרים כי הצו בוטל, אולם אלו העבירו אותו לתחנת המשטרה. רק אחרי כשעה התברר כי הצו אכן בוטל, ופדרמן שוחרר ממעצר.

   

  כעבור שלושה ימים עוכב שוב פדרמן במערת המכפלה, לאחר ששוטר אחר סבר כי צו ההבאה עודנו בתוקף. פדרמן עוכב למספר דקות לצורך בירור, ולאחר שהתברר כי הצו בוטל שוחרר לדרכו. בעקבות המקרים, הגיש פעיל הימין תביעה לבית משפט השלום בירושלים. השופטים דחו את התביעה, ופדרמן ערער לבית המשפט המחוזי - אשר קיבל את טענותיו.

   

  השופטת צור קבעה בפסק הדין כי "חובת הזהירות של המשטרה כלפי התושבים מחייבת אותה להפעיל את סמכויותיה בתבונה, ולהשתמש בכוחות ובסמכויות הנתונים לה במקצועיות ובסבירות ואף לנקוט אמצעי זהירות".

   

  עוד קבעה צור כי "המשטרה עשתה שימוש בצו הבאה חסר תוקף חוקי ועצרה על פיו אדם". לדבריה, פדרמן אינו בעל כלים מספיקים לגלות מיהם

   בדיוק הגורמים בשירות הציבורי האחראי לתקלה שהביאה למעצרו הלא-חוקי, ומבחינתו המשטרה היא האחראית. השופטת קבעה כי מדובר ב"תקלה חמורה אשר גרמה לשלילת חירותו של פדרמן לזמן קצר". כתוצאה מכך נגרמה לו עוגמת נפש, ועל כן הורתה לפצותו בסכום של 5,000 שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חירותו נשללה לזמן קצר. פדרמן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים