שתף קטע נבחר

חגיגה בלוב: אלפים קיבלו את פניו של המחבל

למרות שנשיא ארצות הברית ביקש לא לערוך לו "קבלת פנים של גיבורים", קיבלו אלפי צעירים את פניו של המחבל עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי עם נחיתתו בטריפולי. "זה דוחה, מגעיל ומחליא", אמרה אם ששכלה את בתה בפיגוע

קבלת פנים של מלכים למחבל שריסק מטוס: המחבל הלובי עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, שאחראי להריגתם של 270 בני אדם בפיגוע מעל העיירה לוקרבי בסקוטלנד, נחת אמש (יום ה') בלוב - שעות ספורות אחרי ששוחרר מהכלא בסקוטלנד מטעמים הומניטריים.

 

למרות הפצרותיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שביקש שלא לערוך לו "קבלת פנים של גיבורים", בנמל התעופה בטריפולי חיכו לנחיתתו של אל-מגרהי אלפי צעירים שביקשו לקבל את פניו. חלקם אף לבשו חולצות עם תמונה שלו ונופפו בדגלים של לוב וסקוטלנד. הוא ירד מהמטוס לבוש בחליפה שחורה ועניבה, מלווה בבנו של שליט לוב, סייף אל-איסלאם קדאפי. השניים עזבו את המקום בשיירה תוך זמן קצר.

 

רבים בלוב מאמינים כי המערב השתמש באל-מגרהי כ"שעיר לעזאזל" כדי לפגוע במעמדה של לוב, ועבורם חזרתו מהווה ניצחון וסוף להשפלת המדינה. לטענתם, לוב נאלצה להסגיר את אל-מגרהי כדי לשים קץ לשנים ארוכות של סנקציות.


אל-מגרהי יורד מהמטוס בנמל התעופה בלוב (צילום: AP)

 

אב שכול: שיבלה את ימיו האחרונים עם משפחתו 

"אני חושבת שזה דוחה, מגעיל ומחליא, עד כדי כך שאני לא יכולה למצוא מילים לתאר את זה", אמרה סוזאן

כהן מניו ג'רזי שאיבדה את בתה תאודורה בת ה-20 בפיגוע. היא מתחה ביקורת נוקבת על המניעים לשחרור: "זה לא שחרור מטעמי חמלה. זה חלק מלתת-לקדאפי-את-מה-שהוא-רוצה-כדי-שאנחנו-נקבל-נפט".

 

אל-מגרהי הורשע בשנת 2001 במעורבות בפיגוע שאירע ב-21 בדצמבר 1988. הרשעתו התבססה בעיקר על עדות של אדם שזיהה אותו כאיש שקנה ממנו חולצה בחנות במלטה. החולצה נמצאה מאוחר יותר בין הריסות המטוס, כרוכה סביב שעון. אל-מגרהי אמר לאחר שחרורו כי הוא חף מפשע והוסיף שלדעתו האמת לגבי הפיגוע לעולם לא תיחשף.

 

"אני לא מבינה איך הסקוטים יכולים להראות חמלה", אמרה קארה ווייפץ, שאיבדה את אחיד ריצ'רד מונטי בפיגוע, על החלטת סקוטלנד לשחרר את אל-מגרהי על רקע מחלתו הקשה. "זה נורא, אני לא מפגינה מחלה כלפי מישהו שלא הראה חרטה".

 

לעומתה, ג'ים סווייר, שאיבד את בתו בפיגוע, בירך על השחרור. "אני חושב שצריך לתת לו ללכת הבייתה למשפחתו ולבלות שם את ימיו האחרונים", אמר ל-BBC, "אני לא מאמין לרגע שהאיש הזה היה מעורב בפיגוע כפי שטוענים שהוא היה מעורב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שעיר לעזאזל? אל-מגרהי
צילום: AP
"לא לקבלת פנים של גיבורים". אובמה
צילום: AP
מומלצים