שתף קטע נבחר

קדאפי נפגש עם המחבל מלוקרבי: "תודה למלכה"

יממה לאחר קבלת הפנים החמה בטריפולי, נפגש המחבל החולה ששוחרר השבוע עם מנהיג לוב. השניים התחבקו וקדאפי הודה לממשלות בריטניה וסקוטלנד. בראיון מביתו השיב המחבל לנשיא ארה"ב שגינה את שחרורו: "אל תדאג אובמה - נשארו לי רק עוד שלושה חודשים"

מנהיג לוב מועמר קדאפי נפגש עם המחבל הלובי, עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, ששוחרר השבוע מהכלא בסקוטלנד - כך דיווחו היום (שבת) כלי התקשורת במדינה. קדאפי בירך את המחבל, שאחראי להריגתם של 270 בני אדם בפיצוץ מטוס פאן-אם מעל העיירה לוקרבי, והביע תקווה שהדבר יביא לשיפור ביחסים עם בריטניה.

 

אל-מגרהי, ששוחרר טעמים הומניטריים לאחר שאובחן כחולה סרטן סופני, שב שלשום ללוב וזכה לקבלת פנים חמה. אלפים המתינו לו בנמל התעופה בטריפולי - חלקם אף לבשו חולצות עם תמונתו ונופפו בדגלים של לוב וסקוטלנד. בפגישתם של השניים, חיבק קדאפי את אל-מגרהי - וזה השיב לו בנשיקה על פרק ידו.


קדאפי מקבל את המחבל מלוקרבי בחיבוק (צילום: AP)

 

המנהיג הלובי הצטרף למחבל החולה והשניים התיישבו לצד בני משפחתו. קדאפי שיבח את ממשלת סקוטלנד, והודה לחבריה על המאמצים ההומניטריים. "לכל חברי בסקוטלנד; המפלגה הסקוטית הלאומית, ראש ממשלת סקוטלנד ושר החוץ, אני מברך אותם על אומץ הלב והעצמאות שהפגינו באופן קבלת ההחלטות - למרות הלחצים הרבים בהם נתקלו. אף על פי כן, הם קיבלו את ההחלטה הנכונה וההומניטרית הזו", אמר בהתבטאות רשמית ראשונה.

 

קדאפי המשיך וחלק שבחים גם לממשלת בריטניה, ולא פסח אף על המלכה אליזבת: "חברי הטוב גורדון בראון - ראש ממשלת בריטניה, ממשלתו, המלכה אליזבת, הנסיך אנדרו וכל מי שתרם להחלטה ההיסטורית והאמיצה של ממשלת סקוטלנד - למרות כל המכשולים".

 

המנהיג הלובי קשר בין חזרתו של אל-מגרהי לשחרורם של חמש האחיות והרופא הפלסטיני, שהורשעו בהדבקה מכוונת של מאות ילדים לובים בנגיף האיידס. השישה שוחררו ב-2007 מהכלא הלובי לאחר שמונה שנים - הודות לעסקה שנרקמה בין טריפולי לאיחוד האירופי. 

 

לדבריו, העולם לא הפגין דאגה דומה למשפחות הילדים החולים כאשר שוחררו האחיות וזכו לכבוד גדול: "גם לנו יש רגשות, כפי שלהם יש רגשות", ציין. בעבר דווח כי שחרורם של האחיות והרופא התאפשר הודות לעסקה במסגרתה ישוחרר אל-מגרהי. לונדון, עם זאת, הכחישה בתוקף את הטענות.

 

"אל תדאג אובמה"

זמן קצר לאחר שובו לביתו בטריפולי, סיפר אל-מגרהי על תחושותיו לעיתון "טיימס" הלונדוני: "זה מדהים. אני מאוד מאוד מאושר". לדבריו, כאשר הרופאים סיפרו לו שנותרו לו חודשים ספורים בלבד, הייתה זו תקוותו היחידה "לשוב ולהיות עם בני משפחתי לפני שיגיע יומי... תמיד האמנתי שאחזור לפה".

 

ההחלטה לשחררו עוררה זעם רב מצד משפחות קורבנות הפיגוע, ונשיא ארצות הברית ברק אובמה אף קרא להחזיקו במעצר בית במהלך ימיו הספורים. התרעומת במערב התחזקה לנוכח קבלת הפנים החמה, אשר גררה גינויים מצד בריטניה וארצות הברית.

 

אל-מגרהי התייחס לדבריו של אובמה בהלצה: "הוא יודע שאני אדם חולה מאוד. הוא יודע ממה אני סובל. המקום היחידי אליו אלך הוא בית החולים. אני לא מעוניין ללכת לשום מקום אחר.

 אל תדאג, מר אובמה - ממילא נשארו לי רק עוד שלושה חודשים", צחק.

 

אל-מגרהי הורשע בשנת 2001 במעורבות בפיגוע שאירע בדצמבר 1988. הרשעתו התבססה בעיקר על עדות של אדם שזיהה אותו כאיש שקנה ממנו חולצה בחנות במלטה. החולצה נמצאה מאוחר יותר בין הריסות המטוס. אל-מגרהי אמר לאחר שחרורו כי הוא חף מפשע ורבים בלוב מאמינים כי המערב השתמש בו "שעיר לעזאזל" כדי לפגוע במעמדה של לוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי ואל-מגרהי בפגישתם בטריפולי
צילום: AP
מומלצים