שתף קטע נבחר

שחרור המחבל מלוקרבי: ה-FBI זועם על סקוטלנד

ראש הבולשת האמריקנית שיגר מכתב זועם לשר המשפטים הסקוטי, בו הוא מותח ביקורת חריפה על שחרור המחבל הלובי שאחראי לפיצוץ המטוס מעל לוקרבי בשת 1988. " החלטתך לועגת לשלטון החוק ולאבלן של משפחות הנרצחים בפיגוע", כתב

ראש הבולשת הפדרלית האמריקנית (FBI), רוברט מולר, מתח אמש (שבת) ביקורת חריפה על סקוטלנד, בגין החלטתה לשחרר לחופשי את המחבל הלובי עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, שאחראי לפיצוץ מטוס פאן-אם מעל העיירה לוקרבי לפני 21 שנים.

 

במכתב ששיגר לשר המשפטי הסקוטי, קני מק'אסקיל, טען מולר כי הצעד מעודד טרוריסטים בכל רחבי העולם, "הפעולה שלך שמה ללעג את שלטון החוק. שחרור המחבל מעודד מחבלים מרחבי העולם שכעת מאמינים כי ללא קשר לחקירת מעשיהם, הם ישוחררו בגין השימוש במושג 'חמלה'", כתב מולר.

 

המכתב, המנוסח באופן חריף ביותר, הינו חריג בהתחשב באופיו המאופק של מולר. "אני נוהג שלא להגיב להחלטות של תובעים אחרים", כתב. "החלטתך לשחרר את אל-מגרהי גרמה לי לנהוג אחרת במקרה זה. אני עושה זאת מכיוון שאני מכיר את העובדות ואת החוק, ואני עושה זאת מפני שאני זועם מההחלטה, אותה גיבית בטענות של 'חמלה'".

 

לפני שמונה לראש ה-FBI, עבד מולר מספר שנים במשרד המשפטים והוביל את חקירת התפוצצות המטוס מעל לוקרבי בשנת 1988 – פיגוע בו נהרגו 270 בני אדם, מרביתם אמריקנים. "המעשה שלך", כתב מולר במכתב, "שם ללעג את אבלן של המשפחות שאיבדו את בניהן ב-21 בדצמבר 1988". את מכתבו סיים מולר במשפט "היכן הוא הצדק?"

 

בהודעה מטעם ממשלת סקוטלנד נמסר כי למולר "דעות חזקות" בגלל מעורבותו בתיק. "אולם הוא צריך להיות מודע לכך כי בעוד שמשפחות רבות התנגדו להחלטת מק'אסקיל, רבות אחרות תמכו בה", נמסר.

 

סקוטלנד שיחררה את אל-מגרהי מטעמים הומניטריים, לאחר שאובחן כחולה בסרטן הערמונית והרופאים קבעו כי נותרו לו חודשים ספורים לחיות. אלפי בני אדם קיבלו את פניו של המחבל בנמל התעופה בטריפולי, והוא אף נפגש עם מנהיג לוב, מועמר קדאפי.

 

בריטניה וארה"ב גינו את החגיגות שהתקיימו בטריפולי לכבוד שובו של אל-מגרהי. שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, אמר כי "המראה של רוצח המונים מקבל קבלת פנים של גיבורים בלוב מאוד מדאיג ומטריד, בעיקר למשפחות ההרוגים, שכואבות את מות יקיריהן מדי יום".

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר כי קבלת הפנים החגיגית שנערכה למחבל הלובי, עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, "מעוררת התנגדות רבה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלת הפנים למחבל. מעודד טרוריסטים?
צילום: רויטרס
אל-מגרהי בפגישתו עם מנהיג לוב, קדאפי
צילום: AP
מומלצים