שתף קטע נבחר

מי יטפל בנוער מנותק? למשרד החינוך הפתרונים

שבוע לפני תחילת הלימודים, עוד אין הכרזה על זוכה במכרז להפעלת שירותי חינוך והשכלה לבני נוער שנשרו ממערכת החינוך הפורמלית - אשר מתעכב כבר שנתיים. גורם המעורב במכרז: "משרד החינוך מפקיר את בני הנוער"

מילים לחוד ומציאות לחוד: רק אתמול (א') אמר שר החינוך גדעון סער כי "הדרך האמיתית למניעת אלימות היא השקעה בחינוך ובחינוך הבלתי פורמלי" - אולם דווקא לנוכח האלימות הגואה בקרב בני הנוער, עלולים אלפי נערים מנותקים להישאר ללא מסגרת.

 

שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, עדיין אין הכרזה על זוכה במכרז להפעלת שירותי חינוך והשכלה לנוער מנותק. מדובר בבני נוער בני 15 עד 18, שנשרו ממערכת החינוך הפורמלית ובהיעדר מסגרת

אחרת יתקשו לסלול את דרכם לשילוב נורמטיבי בחברה הישראלית. כתוצאה מכך, 1,500 בני נוער נותרים ללא תמיכה פדגוגית, 560 אלף שעות הוראה מבוזבזות ו-60 מיליון שקלים יורדים לטימיון.

 

המכרז החדש, לקראת שנת הלימודים הקרובה, פורסם ב-11 במאי ודרש להגיש הצעות לא יאוחר מ-22 ביוני. המכרז כלל לוח זמנים ברור ותנאי היערכות מפורטים לזוכה במכרז, ובהם: הצבת מטה והקצאת צוות מנהלי עד 31 ביולי, מינוי מנחים מחוזיים עד 15 באוגוסט, וביצוע חפיפה עם הקבלן הנוכחי במהלך חודש אוגוסט.

 

כאילו לא הספיקו סחבת והתנהלות משפטית קלוקלת ובלתי תקינה במשך כשנתיים, ממשיך גם היום משרד החינוך לגרור רגליים - ומונע את פרסום תוצאות המכרז מסיבות תמוהות ובלתי ענייניות. בכך, מזלזל משרד החינוך בלוח הזמנים שהוא עצמו קבע.

 

"מדוע לחכות שהנזק יהיה בלתי הפיך?" 

פרויקט הטיפול בנוער מנותק נוהל משנת 2004 על-ידי החברה למתנ"סים. זיכיון ניהול הפרוייקט הסתיים בשנת 2007 ומשרד החינוך יצא למכרז להפעלת התוכנית, מתוך מגמה לשדרג את הפרוייקט כך שיכלול יותר בני נוער ויותר כלים פדגוגיים. בשל חילוקי דעות מהותיים בשאלת זהות הזוכה במכרז, מזה למעלה משנתיים נמנעת הפעלת התוכנית החדשה והחברה למתנ"סים ממשיכה להפעיל את התוכנית הישנה - תוכנית מצומצמת בהיקפה ונחותה בהיבטים הפדגוגיים ובתשומות ההוראה. לאחר הליך משפטי ארוך, בוטל המכרז משנת 2007 ובהוראת בית המשפט פורסם המכרז החדש בחודש מאי האחרון.

 

ממסמך של משרד החינוך המסכם את ההבדלים בין המכרז הישן לבין המכרז החדש עולה, כי המכרז החדש כולל תשומות הוראה ותנאים פדגוגיים שונים ומשופרים באופן מהותי. תקציבי התוכנית הוגדלו משמעותית, בכ-30 מיליון שקל לשנה.

 

התוכנית החדשה כוללת טיפול ב-1,500 בני-נוער נוספים, ב-135 רשויות מקומיות (לעומת 122 במכרז הקודם) וב-32 מוסדות חסות (לעומת 25 בקודם). היא גם כוללת יותר שעות לימוד, יותר מחשבים ויותר איבחוני קשב וריכוז - 1,175 אבחונים לעומת 250 במרכז הישן. מסיבה לא ברורה בוחר משרד החינוך למנוע את כל אלה מבני נוער שזקוקים להם נואשות.

 

"מדוע לחכות שיהיה מאוחר מדי, שבני נוער אלה יפלו לעבריינות רחוב, ששיקומם יהיה יקר ושהנזק שייגרם לחברה יהיה בלתי הפיך?", תוהה גורם המעורב במכרז, "משרד החינוך מפקיר את בני הנוער, לאחר שהוא עצמו קבע כי יש לשפר ולהרחיב את הטיפול בהם, ולאחר שכבר תוקצב הכסף לטיפול מורחב ומשופר זה".

 

ממשרד החינוך נמסר, כי "בימים הקרובים אמור להסתיים תהליך קביעת הזכיין למרכז השלמת השכלה לנוער מנותק ברשויות המקומיות. מרגע קביעת הזכיין, המערכת תתארגן להפעלת התוכנית בהתאם לצרכים ברשויות המקומיות ועל בסיס תוכניות העבודה המתואמות עם הרשויות המקומיות". במשרד מוסיפים, כי התוכנית תחל כבר ב-1 בספטמבר בהתאם לתהליכי האיתור והגיוס של הילדים המנותקים ברשויות המקומיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד החינוך גורר רגליים - הנערים נפגעים (ארכיון)
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים