שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סנאטורים לאובמה על איראן: מה עם האכיפה?
  שלושה מבכירי הסנאט האמריקני מפצירים בנשיא שלא להסתפק בהחלטה נוספת של מועצת הביטחון נגד טהרן, אלא ליישם ביתר שאת את ההחלטות הקודמות

  רק לא להסתפק בעוד החלטה. שלושה סנאטורים אמריקנים בולטים פנו היום (ב') לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, וביקשו ממנו להקים מנגנון מקצועי שיאכוף בשטח את שלוש ההחלטות שקיבלה מועצת הביטחון של האו"ם נגד איראן מאז 2006 ולא יושמו. הסנאטורים קראו לנשיא שלא להסתפק בהחלטה נוספת של מועצת הביטחון נגד הרפובליקה האיסלאמית.

   

  בהחלטותיה הקודמות הטילה מועצת הביטחון של האו"ם סנקציות על איראן בתחום הסחר בנשק קונבנציונלי, אך הדבר לא הפריע לטהרן להמשיך לשלוח נשק לחיזבאללה ולחמאס. ספינת הנשק שנעצרה בקפריסין בדרכה מאיראן לסוריה היתה עדות לכך.

   

  קריאתם של הסנאטורים לאובמה להיזהר מקבלת החלטות נוספות במועצת הביטחון נגד איראן באה בשעה שהנשיא

  האמריקני נערך לפעילות נמרצת במסגרת מועצת הביטחון - בשולי העצרת הכללית של האו"ם שתיערך בחודש הבא בניו-יורק, ומיד לאחר מכן בוועידת ה-G20 בפיטסבורג.

   

  "אנחנו קוראים לך לנקוט צעדים נוספים ליישם את החלטות מועצת הבטחון שכבר התקבלו", כתבו לאובמה הסנאטורים ג'ון קאיל הרפובליקני, בן קרדין הדמוקרטי וג'ו ליברמן העצמאי. "כידוע לך, מועצת הביטחון קיבלה שלוש החלטות מאז דצמבר 2006, וחשוב שהחלטות אלה ייושמו, ולא יישארו על הנייר בלבד".

   

  על פי ההחלטות שקיבלה המועצה עד כה, המדינות החברות באו"ם אמורות לדווח על כל הפרה שלהן. עם זאת, שלושת הסנאטורים האמריקנים הבכירים ציינו כי "למרבה הצער, לחלק מהמדינות אין יכולת טכנית לפקח, ולמדינות אחרות אין הרצון המדיני לעשות זאת. בה בעת, האיראנים עצמם יצירתיים ויש להם אמצעים כדי לנצל את המגבלות של מדינות שונות שאיתן הם מקיימים קשרי ייבוא וייצוא".

   

  ההצעה: ועדת פיקוח כמו נגד סדאם

  "כיוון שמדיניות הענישה נגד איראן מבוססת בעיקר על רצונן הטוב של המדינות השונות, היא מועדת לכישלון", קובעים הסנאטורים במכתבם. מסיבה זו הם מציעים שמועצת הביטחון תמנה ועדה עצמאית מקצועית, שתפקח על יישום הסנקציות, כמו אלה שמונו ופעלו כדי לוודא את יישום החלטות מועצת הביטחון נגד עיראק בעת שלטונו של הרודן סדאם חוסיין, וכן של ההחלטות שהתקבלו נגד סודן, סומליה, אל-קאעידה והטליבאן.

   

  "אנחנו מאמינים שיש צורך להקים ועדה מיוחדת כזו כדי לפקח על ההחלטות שמועצת הביטחון קיבלה ותקבל בנוגע לאיראן. יש לספק לוועדה הזו מנהיגות, אמצעים ומנדט למלא את תפקידה בהצלחה", כתבו הסנאטורים לאובמה. הם קוראים לנשיאם לנצל את ועידת העצרת הכללית של האו"ם ב-23 בספטמבר ואת פסגת ה-G20 לא רק כדי לקבל החלטה על החרפת הסנקציות, "אלא כדי למסד מכניזם בינלאומי שיבטיח שהסנקציות שיוטלו על איראן יבוצעו".

   

  הסנאטורים קראו גם לאובמה לפעול להצבת אישים וצוותים מקצועיים במשרדי התעשייה, המסחר והביטחון האמריקניים, שיפעלו למנוע העברה של ציוד וטכנולוגיות אסורות מארה"ב לאיראן. "הזמן שנותר למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני הולך ואוזל, ואין עוד מקום לטעויות, אבל אנחנו מאמינים ביכולתה של ארה"ב למנוע מהמשטר המסוכן כל-כך להשיג את כלי הנשק הקטלני ביותר", מסכמים הסנאטורים את מכתבם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. ינסה להפעיל לחץ בספטמבר
  צילום: AFP
  הסנאטור ליברמן. "הזמן אוזל"
  צילום: AFP
  מומלצים