שתף קטע נבחר

"תוכנית פיאד: מדינה דה-פקטו תוך שנתיים"

בראיון ל"טיימס" הבריטי חושף ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, טפח נוסף מתוכניתו לכינון מדינה שתתפרסם היום, "החלטנו לנקוט ביוזמה, לזרז את סוף הכיבוש באמצעות עבודה קשה לקבוע עובדות בשטח"

היום (ג') מתכוון ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, לחשוף את תוכניתו לכינון מדינה. בראיון ל"טיימס" הבריטי מספר פיאד כי בכוונתו להקים מדינה דה-פקטו תוך שנתיים. "הרעיון הוא לשים קץ לכיבוש, למרות הכיבוש. אחרי 16 שנים (של כישלון בשיחות), מדוע לא לשנות את השיח?"

 

לדברי פיאד, "החלטנו לנקוט יוזמה, לזרז את סוף הכיבוש באמצעות עבודה קשה ולקבוע עובדות בשטח, העולות בקנה אחד עם התפיסה שהקמת מדינה אינה דבר שניתן להתעלם ממנו. זו האג'נדה שלנו, ואנחנו רוצים ליישמה בנחישות". תוכנית פיאד, שעותק ממנה הגיעה כבר אמש לידי סוכנות רויטרס, מתפרשת על פני 65 עמודים, וכוללת הקמת תשתיות בהן שדה תעופה בינלאומי בבקעת הירדן, וחיבור במסילות רכבת למדינות השכנות.

 

בראיון אמר פיאד כי תוכניתו אמורה לקרום עור וגידים "עם הכיבוש הישראלי או בלעדיו", והיא כוללת חיזוק של כוחות הביטחון של הרשות, פיתוח שירותים ציבוריים ועידוד הצמיחה הכלכלית. את כל אלו הוא מקווה להשיג עד אמצע 2011. בשנתיים החולפות הביא פיאד משקיעים רבים לגדה, והתמקד בבניית הכוחות הפלסטיניים, בסיוע ארצות הברית ובריטניה.

 

לדברי פיאד, יש לעמוד על כך שהצדדים ימלאו אחר התחייבויותיהם לפי מפת הדרכים, בהן גם הקפאת ההתנחלויות. בהקשר זה, דחה את הפשרה שמקדם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה יותר לישראל להשלים את בניית יחידות הדיור שכבר הוחל בבנייתן: "כל מה שאנחנו מצפים מישראל הוא להימנע מהפרת החוק הבינלאומי", אמר פיאד, וציין כי בניית ההתנחלויות היא הפרה של החוק הבינלאומי.

 

הזמן, כך הבהיר, הולך ואוזל: "האופק ממשיך להתרחק. זה לא שההתנחלות הוקפאה בהמתנה לפיתרון. בניית ההתנחלויות נמשכת, הקמת החומה נמשכת, הפקעת קרקעות פלסטיניות נמשכת, הריסת בתים בירושלים נמשכת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים