שתף קטע נבחר

תוכנית פיאד: פלסטין דמוקרטית וקפיטליסטית

משרדי ממשלה, בורסה, נמל תעופה בגדה המערבית, פיתוח התשתיות, הפרדת רשויות, כלכלה חופשית - אלה רק כמה מהקווים שמניח ראש הממשלה הפלסטיני במסמך בן 60 עמודים המסמן את התוואי להקמת מדינה דה-פקטו תוך שנתיים

"פלסטין: סיום הכיבוש - הקמת מדינה" - זו כותרתו של מסמך בן 60 עמודים, שבו מפרט ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, את תוכנית העבודה לשנתיים הבאות שמטרתה כינון מדינה דה-פקטו. המסמך, המורכב ממבוא ותשעה פרקים, מפרט את היעדים הלאומיים והעקרונות הפוליטיים של המדינה החדשה, וכן פרקים הקשורים לבניית המוסדות, תוכניות הממשלה, תוכניות הפיתוח הכלכלי והחברתי וכן תוכניות לפיתוח התשתיות.

 

בפתח המסמך נכתב כי מדובר בתוכנית העבודה שתחייב את הממשלה הפלסטינית ה-13 ותהיה עיקרון מנחה עבור הממשלות הפלסטיניות הבאות. בין היתר נכתב כי הפלסטינים מחויבים ליעדים של השלום, לבנייתה של מדינה עצמאית דמוקרטית, מודרנית ריבונית בגבולות 67'. "המדינה שבירתה ירושלים תהיה שוחרת שלום ותחיה בדו-קיום עם שכנותיה", כתב פיאד במבוא.

 

לעיון במסמך של פיאד - לחצו כאן

 

המסמך קובע כי אש"ף הוא הנציג הלגיטימי של העם הפלסטיני וכי מטרת הממשלה לפעול לבניית מוסדות מדינה דמוקרטית עצמאית ולשים קץ לכיבוש. לשם כך, על-פי המסמך, יש לפעול להפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות.

 

ירושלים היא הבירה, לפתור בעיית הפליטים

על-פי המסמך, מגילת העצמאות הפלסטינית תהיה חוק היסוד של המדינה והיא זו שתבטיח את החירויות והחובות של אזרחיה. זו תהיה מדינה פלורליסטית התומכת במעורבות אזרחים בחיים הפוליטיים. הארגונים והמפלגות הפוליטיות יכבדו את עיקרון העברת השלטון בצורה מחזורית ודמוקרטית תוך כיבוד רצון הרוב ושמירה על זכויות המיעוטים.

 

לדברי פיאד, בפלסטין תהיה הפרדה בין שלוש הרשויות העיקריות וכל הפלסטינים יהיו שווים בפני החוק ללא הבדל, דת, גזע, מין, צבע, מוגבלות כלשהי או אידיאולוגיה. המדינה תהיה הסמכות היחידה להגנה על האזרחים ועל רכושם. מנגנוני הביטחון יפעלו על-פי עקרונות ברורים שיקבעו בחוק. אסור יהיה לאדם או לקבוצה לשאת נשק בצורה הנוגדת את החוק.

 

"ההגנה על עמנו היא חובה קדושה, אך חובה זו יש לקיימה מבלי לפגוע בעיקרון לפיו המדינה היא היחידה המוסמכת לפעול בעניינים הביטחוניים. המדינה תבטיח דיור, חינוך ובריאות לאזרחיה ותדאג למשפחות השאהידים, היתומים ואלה שנפגעו במהלך המאבק לעצמאות. המדינה מתחייבת לנהל כראוי את המשאבים הטבעיים בשטחה ואת האתרים ההיסטוריים, אשר יימצאו כולם בבעלות העם. הכלכלה הפלסטינית תנוהל על-פי עקרונות כלכלת השוק במסגרת התחרות החופשית והאחראית, כאשר המדינה תבטיח צדק חברתי לאזרחיה הנחשלים".

 

בהתייחס לרצועת עזה, כותב פיאד כי על ישראל להסיר את המצור. הוא גם מגנה את צעדי ישראל בירושלים שנועדו לדבריו "לרוקן את העיר מתושביה הפלסטינים". המסמך קורא להזדרז ולהגיע לאחדות פלסטינית ומגדיר את הפילוג הפנים-פלסטיני כהרסני. על-פי המסמך, על כל הארגונים לכבד את תוכניתו המדינית של אש"ף. עוד נכתב כי ירושלים היא הבירה הנצחית של הפלסטינים וקורא לפיתרון צודק של בעיית הפליטים על-פי החלטת האו"ם 164 ולשחרור אלפי האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל.

 

פלסטין: קפיטליסטית, אך שומרת על החלש

המסמך קובע כי כוח האדם הוא המשאב היקר ביותר של הפלסטינים וכי הוא הבסיס למאבק בכיבוש ולחירות. המדינה הפלסטינית תפעל לשמירת עצמאותה הכלכלית, לצמיחה כלכלית ולאומית. הכיבוש, כך נכתב, פוגע ביסודות הכלכלה הפלסטינית, שחיזוקה הוא אבן יסוד במאבק נגד הכיבוש.

 

"לא ניתן יד למונופולים ולא נסכים לניצול הפערים הכלכלים. מחויבותנו לכלכלת השוק אינה סותרת את מחויבותנו להבטחת רשת ביטחון חברתית לתושבים. הממשלה תפעל להבטחת שוק פלסטיני מתפתח ותחרותי. הממשלה תפעל לכך שמוסדות השלטון יהיו הוגנים, שקופים וכפופים לפיקוח וביקורת. נפעל לכך שהשירותים הציבוריים יהיו ברמה גבוהה ויגיעו לכל התושבים", כותב פיאד.

 

לשם כך קובע המסמך כי אחד היעדים המרכזיים של הממשלה הוא בניית תשתית מוסדית וסקטור ציבורי יעיל. המדינה תפעל לכך שהנטל הכלכלי יושתת פחות על הקופה הציבורית ועל הסקטור הציבורי, ויותר על הסקטור הפרטי החוקי והעסקי.

 

משרד לענייני האשה, בורסה ומנהל מקרקעין

תוכניתו של פיאד קובעת גם את זרועות השלטון במדינה הפלסטינית. המשרד החוץ יחזק את מעמדה של פלסטין וייצג את עמדותיה תוך פיתוח כוח אדם דיפלומטי ראוי. משרד פנים שיפעל להשלטת החוק יהיה אחראי על מערכת הביטחון, מערכת בתי הכלא ויסדיר את נושא האשרות.

 

משרדים נוספים שיוקמו: משרד האוצר, דתות, שלטון מקומי, מבקר המדינה, רווחה, חינוך, בריאות ועבודה, משרד לענייני האשה שיעסוק בשמירה על זכויות האשה ושילובה בחברה, ומשרד התרבות. כמו כן, ימשיכו לפעול המשרד לענייני הגדר וההתנחלויות, המשרד לענייני אסירים וכן המשרד לענייני ירושלים. בנוסף, תוקם לשכה מרכזית לסטטיסטיקה, בורסה. בשעה שישראל מתכוונת להפריט קרקעות, רוצה פיאד להקים מינהל לקרקעות, שיעסוק ברישום אדמות המדינה והשמירה עליהן. פיאד כותב כי פלסטין זקוקה לנמל תעופה בגדה המערבית בנוסף לנמל התעופה דהנייה ברצועת עזה.

 

לדבריו פיאד, תהליך בניית המדינה הפלסטינית היה אמור להסתיים ב-1999 והוא אינו יכול להימשך לעד. "לא נמלא יותר את תפקיד המקבל, אלא נהיה היוזמים כדי להוציא לפועל את המדינה הפלסטינית ולהפוך אותה לעובדה קיימת". לדבריו, הקמת המדינה הוא דבר בר-מימוש, אך "לצד החלק של הממשלה, יש צורך בהחזרת האחדות בין הפלסטינים והתערבות בינלאומית שתיאלץ את ישראל לעמוד בהתחייבויותיה".

 

בראיון שהעניק הבוקר ל"טיימס" הבריטי אמר פיאד: "החלטנו לנקוט יוזמה, לזרז את סוף הכיבוש באמצעות עבודה קשה ולקבוע עובדות בשטח, העולות בקנה אחד עם התפיסה שהקמת מדינה אינה דבר שניתן להתעלם ממנו. זו האג'נדה שלנו, ואנחנו רוצים ליישמה בנחישות". 


פורסם לראשונה 25/08/2009 11:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיאד. לוקחים יוזמה
צילום: AFP
מומלצים