שתף קטע נבחר

לחנך ילדים - זו ההצלחה

חנה פנחסי טענה שהצלחת הבנות הדתיות בתיכון היא נקודת השיא, שאחריה הן נאלצות לוותר על קריירה למען הילדים. גילה פינקלשטיין סבורה שמדובר בהצלחה כבירה: "הן משתלבות במגוון מקצועות וגם מגדלות את ילדיהן"

כל אדם בעולם הוא גם מנהיג וגם מונהג. אם אדם מכהן כמנכ"ל חברה עומד מעליו הבעלים, ואם הוא ראש הממשלה הוא צריך להתמודד עם תכתיבים. בעולם הקדום נשים היו כמעט ורק מונהגות, ומעולם לא יצא להן לשבת ליד ההגה, אלא שבמאה השנים האחרונות חלה התקדמות הדרגתית במעמדן: הן קיבלו זכות הצבעה, התחילו לפתח קריירה, וכיום הן כבר רוכשות השכלה ומבצעות תפקידים רבים ומגוונים כשוות בין שווים.

 

גם חלקן של בנות הציבור הדתי אינו מקופח. הן משתלבות, במידה כזו או אחרת, בפריחת לימוד התורה בימינו, והן עוסקות במקצועות רבים. ישנן דתיות בולטות

בעולם הבידור, העסקים ובכל מקום אחר. ובנוסף, נשים דתיות הינן רוב מניין ובניין בתחום החינוך.

 

קשה למצוא ח"כ ששמו מוזכר יותר משמה של ציפי חוטובלי, ובשתי מהדורות החדשות הגדולות בארץ יש כתבת חשובה עם כיסוי ראש. נשות המגזר משתלבות בהדרגתיות בכל תחומי העשייה והן נוחלות הישגים מרשימים.

 

אך נראה שיש מי שבעיניו זה לא מספיק. ממאמרה של חנה פנחסי נראה כי אלו אינם הישגים ראויים לציון, בטח שלא ההצלחה החינוכית. לדידה של פנחסי, בחורה דתייה המחליטה לקדם את העולם דרך חינוך דור העתיד היא אישה כנועה שמוותרת על שאיפותיה כדי להתעסק - תחזיקו חזק - בחינוך ילדיה. כלומר, לא רק שחינוך הינו מקצוע בזוי ומשפיל, אלא שהדאגה לילדים הפכה לאות קלון. מה שבעיני פנחסי הוא כישלון, בעיני הוא הצלחה מסחררת.

 

אני מסכימה שלנשים צריך להיות מדרס רגל גם בתחומים אחרים, אך לדעתי הן בהחלט כובשות משלחי יד נוספים, אך מעל לכל אלה יש להרים את קרנן של אלו שבוחרות לעסוק בחינוך. כבר אמר יאנוש קורצ'אק

ש"החרד לדורות יחנך ילדים", והסביר במילים ספורות את מה שנדמה שרבים מאיתנו שכחו.

 

לחנך ילדים, בין אם זה בד' אמותיו של הבית או אם זה בין כותלי בית הספר, זה מקצוע לא נחות מעריכת דין ורפואה. אישה בימינו, הבוחרת מכל האפשרויות שקיימות לעסוק בחינוך צריכה לקבל תשואות על תרומתה ולא קריאות בוז. דווקא מתוך מגוון המקצועות האדיר מולו ניצבת בת המגזר, עלינו להעריך כפליים את בחירתה לעסוק בחינוך.

 

אני מקווה שבנות הציבור הדתי לאומי יראו את הישגי בתי הספר בהם הן לומדות, וירימו את ראשיהן אל על. כך תוכל כל נערה לבחור לעצמה את עתידה - בין אם תבחר להשפיע על העולם בתור עורכת דין, רופאה או אפילו - מחנכת.

 

  • גילה פינקלשטיין היא דיקאנית הסטודנטים במכללה האקדמית לחינוך גבעת ושינגטון, וח"כית לשעבר מטעם המפד"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינקלשטיין. יש במה להתגאות
מומלצים