שתף קטע נבחר

ליום פטירתו: ביצוע מיוחד לשיר של הרב קוק

השבוע צוין יום הפטירה של הרב הראשי האשכנזי הראשון בארץ, שתורתו היא בסיס לציונות הדתית. יאיר קלינגר, שהלחין כמה מלהיטיהן הגדולים של ירדנה ארזי ועופרה חזה, כתב לחן לשירו של הרב "אור לעולם" - והחזן ישראל רנד מבצע

אחרי שהלחין שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל כמו "קום והתהלך בארץ", "אמא אדמה" ו"אני עושה לי מנגינות", יאיר קלינגר כתב לאחרונה לחן לשיר של הרב הראשי האשכנזי הראשון בארץ, אברהם יצחק הכהן קוק. השבוע צוין יום פטירתו של הראי"ה, ו-ynet מגיש בהשמעת בכורה את השיר החדש, בביצוע החזן ישראל רנד.  

"הרב קוק היה דמות שהיתה מקובלת על כל שורות הציבור", מסביר רנד בשיחה עם ynet. "כל המהות שלו היתה להפיץ את התורה ולקרב יהודים, וזה גם האופי של הטקסטים שלו. השיר שנבחר עוסק בכך שאדם צריך למצוא בתוכו את האור המיוחד שמשקף את הייעוד והפוטנציאל שלו - ואת זה להפיץ ברבים.

 

"על-פי השיר, האדם לא צריך 'לטפס' מעל עצמו, אלא להקשיב לעצמו ולגלות בתוכו את התשובה. המטרה היא שאחרי שאדם מוצא את הנר החבוי בו, עליו לרתום את חייו להפיץ את האור ברבים כך שעוד אנשים יגלו את הטוב הפנימי הגנוז בהם ויחד יביאו לשינוי בעולמנו".

 

לדברי רנד, הלחן של השיר תואם את תוכנו: "העיבוד המוזיקלי נעשה כך שהשיר מתחיל עם כלי נגינה אחד קטן, כמו

האדם שמצא את הנר, ובמהלך השיר יש התפתחות שמגיעה לשיא. זה תואם את הנר שמתפתח לאבוקה. כל השיר נמשך קצת יותר משלוש דקות, אבל בפרק זמן הקצר הזה הוא מצליח להתפתח ולפרוץ".

 

"אור לעולם"

"צריך שכל איש ידע ויבין

שבתוך תוכו דולק נר,

ואין נרו שלו כנר חברו

ואין איש שאין לו נר,

וצריך שכל איש ידע ויבין

שעליו לעמול ולגלות

את אור הנר ברבים,

להדליקו לאבוקה גדולה

ולהאיר את העולם כולו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב קוק זצ"ל
באדיבות ארכיון "בית הרב"
רנד. ביצוע חדש
צילום: מיכל רביבו
מומלצים