שתף קטע נבחר

ויקיפדיה החלה בניסוי של הרשאות עריכה

האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה החלה בניסוי של ערכים אשר בהם יהיו הרשאות עריכה: כל שינוי יצטרך לעבור אישור בטרם יופיע באתר

ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת שנפלה לא פעם קורבן למתיחות ילדותיות, שוקלת להחיל משמעת קשוחה יותר וליצור הגבלות על עריכת ערכים. השינויים האחרונים באים על רקע נסיונה של ויקיפדיה לאזן בין הצורך באמינות ובין הרצון להישאר מיזם פתוח.

 

על אף שכרגע כל אחד עדיין יכול לערוך ולשנות ערכים, האנציקלופדיה החופשית החלה בניסוי של ערכים אשר השינויים בהם לא יופיעו בטרם יאושרו בידי עורך מנוסה יותר. אם תגובת המשתמשים למהלך תהיה טובה, ההגבלות החדשות יחולו על כל הערכים העוסקים באנשים חיים - בשבועות הקרובים.

 

הרעיון שמאחורי המהלך הוא לחסום השחתה של ערכים בפרופיל גבוה, שנפגעו כתוצאה מן ההשחתה. כך למשל, מצאה עצמה האנציקלופדיה החופשית במבוכה, כאשר הסנאטורים הדמוקרטים רוברט בירד ואדוארד קנדי הוכרזו שם כמתים על ידי עורכים בעלי כוונת זדון - בעודם חיים, בריאים ושלמים.

 

לא רותמים כבר את ההמונים?

מצד שני, בויקיפדיה מנסים לאזן את המהלך כך שלא יפגע במהירות העדכון. משום כך, הרף ל"עורך מנוסה", הוא נמוך יחסית ומשתמשים אשר רשומים כמה ימים יקבלו את ההרשאה, הסביר ג'יי וולש, דובר ארגון ויקימדיה.

 

מערכת אחידה לאישור שינויים, היא צעד נוסף לאחור מהפילוסופיה המקורית המניעה את האתר, המנסה לרתום את "חוכמת ההמונים", ללא מגבלות. זאת, בהמשך לצעדים אחרים כמו יצירה של "ערכים מוגנים" ונעולים מפני עריכה , לערכים של אישים מפורסמים הנוטים לעבור השחתה לעתים קרובות, כמו ג'ורג' וו. בוש או מייקל ג'קסון - וניסוי בהרשאות עריכה שכבר נערך בויקיפדיה הגרמנית.

 

  • לכל כתבות האינטרנט בארכיון זמן ynet מחשבים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים