שתף קטע נבחר

שיעור האבטלה עלה ל-8% ברבעון השני

כך נמסר מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ברבעון הראשון עמד שיעור האבטלה על 7.6%. מספר המובטלים עלה ל-241 אלף. עם זאת, חלה התמתנות בשיעור העלייה בחודשים אפריל-מאי

שיעור האבטלה עלה ל-8% ברבעון השני של השנה. כך נמסר היום (ה') מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ברבעון הראשון עמד שיעור האבטלה על 7.6%. מספר הבלתי מועסקים עלה ל-241 אלף. בכך נמשכת מגמת הגידול באבטלה על רקע המשבר הכלכלי. עם זאת, מדובר בממוצע רבעוני, בפועל חלה התמתנות בגידול בשיעור האבטלה בתוך הרבעון. במאי עמד שיעור האבטלה על 8.4%.

 

על אף הנתונים המצטברים על התאוששות מצב המשק ועל יציאה ממיתון ברבעון השני של 2008, ההשפעה של נתונים אלה על רמת התעסוקה מתרחשת באיחור. נציין, ששינוי בשוק האבטלה מגיע בד"כ בפיגור של כמה חודשים לאחר התאוששות בנתוני הייצור של המשק. כיוון שלשוק העבודה לוקח זמן לבצע את ההתאמות הדרושות לרמת הייצור המבוקשת, וגם זאת, לאחר שמתברר שמדובר במגמת התאוששות ולא בנתונים נקודתיים.

 

במהלך החודש פרסמה הלמ"ס, כי התוצר במשק עלה ברבעון השני ב-1%, ובכך יצאה ישראל מהמיתון באופן רשמי. עם זאת, בשל שיעור הריבוי הגבוה באוכלוסיה, העומד על כ-1.7% בשנה, עדיין מדובר בירידה של כ-0.7% בתוצר לנפש.

 

חלוקה מגדרית

מתוך סך המשתתפים בכוח עבודה במשק הישראלי, בהיקף של 3.002 מיליון, רק 2.761 מיליון איש היו מועסקים ברבעון השני. מתוך המועסקים, כ-1.474 מיליון הם גברים ו-1.288 מיליון הן נשים.

 

אחוז הגברים הבלתי מועסקים עלה ל-7.9%, בהשוואה ל-7.3% ברבע הקודם; אחוז הנשים הבלתי מועסקות עלה ל-8.2%, בהשוואה ל-8% ברבע הקודם.

 

במחצית הראשונה של שנת 2009 ירד מספר המועסקים ב-15.7 אלף בהשוואה למחצית השנייה של שנת 2008. הירידה הגדולה ביותר - של 10.2 אלף מועסקים - הייתה בענף התעשייה ומספר המועסקים בו הגיע לכ-417 אלף.

 

עוד במחצית הראשונה, חלה ירידה של 6.8 אלף מועסקים בענף מינהל ציבורי ומספר המועסקים בו הגיע ל-126 אלף; ירידה של 5.7 אלף הייתה בענף שירותי אירוח ואוכל ומספר המועסקים בו הגיע לכ-124 אלף; ירידות של 4.5 אלף מועסקים היו בענף החינוך ובענף מסחר סיטוני וקמעוני ותיקונים ,וירידות של כ-3 אלף מועסקים היו בענף הבינוי ובענף חשמל ומים.

 

התוספת הגדולה ביותר – של 6.9 אלף מועסקים – הייתה בענף שירותים קהילתיים, חברתיים, אישיים ואחרים ומספר המועסקים בו הגיע לכ-136 אלף. תוספת של 5.5 אלף מועסקים הייתה בענף בנקאות, ביטוח, ומוסדות פיננסיים אחרים ומספר המועסקים בו הגיע לכ-110 אלף; תוספת של 5.2 אלף מועסקים הייתה בענף שירותים למשק בית ע"י פרטיים ומספר המועסקים בו הגיע לכ-51 אלף; תוספת של 4.9 אלף מועסקים הייתה בענף שירותי בריאות ושירותי רווחה וסעד ומספר המועסקים בו הגיע לכ-282 אלף.

 

האקדמאים נפגעו יותר

בקרב בעלי משלח יד אקדמי חלו הירידות הגדולות ביותר במספר המועסקים במחצית הראשונה של שנת 2009 בהשוואה למחצית השנייה של שנת 2008   -11.7 אלף.הירידה בקרב עובדים מקצועיים בתעשייה, בבנוי ועובדים מקצועיים אחרים עמדה על 8.1 אלף, ובקרב מנהלים על 7.3 אלף. מספר המועסקים במשלחי יד אלה הגיע בהתאמה לכ-389 אלף, לכ-481 אלף ול-180 אלף.

 

לעומת זאת, העלייה הגדולה ביותר במספר המועסקים הייתה בקרב עובדים בלתי מקצועיים (תוספת של 15.3 אלף) ומספר המועסקים במשלח יד זה הגיע לכ-218 אלף. 

 

בלתי מועסקים (מובטלים) הם אנשים שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע וחיפשו עבודה באופן פעיל בארבעת השבועות האחרונים שקדמו לו, על ידי רישום בלשכות העבודה, על ידי פנייה אישית או בכתב למעסיק וכו', והיה באפשרותם להתחיל לעבוד בשבוע הקובע, אילו הוצעה להם עבודה מתאימה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוק העבודה עדיין במשבר
צילום: AFP
מומלצים